سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زادیی ها-۳

دولت برای پشتیبانی از تولید، بر عهد خود دربخشنامه ها پایدار بماند

دولت برای پشتیبانی از تولید، بر عهد خود دربخشنامه ها پایدار بماند به گزارش شمال صنعت نایب رییس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن، کافی است بر عهدی که فعالان اقتصادی در قالب مقررات و قراردادها می بندد، پایدار بماند.


حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق تجاری ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام تولید، پشتیبانی و مانع زدایی از طرف مقام معظم رهبری اظهار داشت: دانش فاینانس در حقیقت ریاضیات مالی بسیار ساده ای است که با روش های پیچیده ارزیابی و محاسبه و قیمتگذاری ریسک تلفیق شده است؛ ضمن اینکه از منظر کارآفرین و مدیر و فعال اقتصادی هم، سرمایه گذاری و کارآفرینی و بطور کلی فعالیت اقتصادی، چیزی جز ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش نیست.

وی اضافه کرد: بر این اساس، اگر مقرر است از تولید و رشد اقتصادی هم حمایت و از مسیر آن مانع زدایی نماییم باز هم چاره را باید در نحوه ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش جستجو کرد؛ این در حالیست که پاداش تولید، حاصل ارزشگذاری بازار بر روی نهاده ها و ستانده های تولید است و دولت بهترین کاری که در مورد پاداش تولید می تواند انجام دهد، این است که هیچ کاری انجام ندهد تا بازار وظیفه ذاتی خودرا در ارزشگذاری و توزیع پاداش میان تولید کنندگان به درستی و با کارایی بالا انجام دهد.

به گفته سلاح ورزی، میدان حمایت و مانع زدایی از تولید در عرصه اقدامات حاکمیتی اما، حوزه مدیریت ریسک است. در مورد مدیریت ریسک هم البته باید به این نکته توجه داشت که پوشش ریسک های غیر مرتبط به دولت از طرف دولت واجد هزینه هایی است که دولت برای تامین آنها ناچار از مداخله در نظم طبیعی بازار و ایجاد اختلال در نظام توزیع پاداش اقتصاد است که در نهایت منجر به اختلال و مانع تراشی در روند تولید می شود.

وی گفت: بهترین اقدام دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن، مدیریت ریسک هایی است که بواسطه کارهای دولت به اقتصاد و به ویژه بخش خصوصی تحمیل می شود؛ این در حالیست که دو سرفصل کلیدی در ریسک های ناشی از کارهای دولت برای اقتصاد، تغییر ناگهانی مقررات و نقض عهدهای دولت در قراردادها، خصوصاً قراردادهای سنگین سرمایه گذاری است که مهم ترین مصداق آن در اقتصاد امروز ایران واگذاری های اموال دولتی به بخش خصوصی شمرده می شود.

سلاح ورزی اظهار داشت: خوب است دولتمردان و این نکته را در نظر داشته باشند که مقررات و قراردادها در روز نخست برای پیش بینی پذیر کردن فضای کسب وکار و به عنوان ابزاری برای مدیریت و کاهش ریسک تولید شده اند؛ اما تغییرات ناگهانی و تصمیمات خلق الساعه در عرصه مقررات گذاری و نقض عهد در قراردادهای دولتی، به ویژه واگذاری ها، با هر بهانه و به هر مصلحتی که انجام می شوند در حقیقت نقض غرض اولیه مقرراتگذاری و انعقاد قرارداد و سبب افزایش خطر و کاهش کیفیت فضای کسب وکار هستند.

وی اضافه کرد: دولتمردان باید این نکته را همیشه به خاطر داشته باشند که برای فعالان اقتصادی پاداش تولید همیشه در مقابل ریسک و مخاطرات آن سنجیده می شود و در این موازنه اساسی ترین امکان اصیل و اصولی دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن کاهش ریسک و ایجاد امنیت اقتصادی برای بازیگران این صحنه است. بگفته سلاح ورزی، هر اندازه هم که یک پروژه یا فعالیت اقتصادی دارای توجیه اقتصادی (یا همان پاداش) باشد؛ بدون پوشش مناسب ریسک های ناشی از آن هیچ گاه مورد اقبال فعالان اقتصادی قرار نخواهد نگرفت و در میدان مدیریت ریسک نیز، ثبات مقررات و ضمانت اجرائی قراردادها، سنگ بنایی است که در فقدان آن بخش بزرگی از سایر ابزارهای مدیریت ریسک ارزش و کارایی خودرا به کلی از دست می دهند. وی گفت: پس دولت برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از مسیر آن کافی است بر عهدی که فعالان اقتصادی در قالب مقررات و قراردادها می بندد پایدار بماند. ماجرا به همین سادگی است لطفاً به دنبال راهکارهای پرخرج و بی ثمر و نمایشی نباشید که جز تلف کردن عمر ملت و تباه کردن منابع نظام اقتصادی فایده ای نخواهد داشت.


منبع:

1400/01/02
01:11:08
5.0 / 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور