تقاضای خشكشویی ها نصف شد

تقاضای خشكشویی ها نصف شد رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران نسبت به رعایت نشدن مسائل بهداشتی در خشکشویی های آنلاین اخطار داد و از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای خشکشویی ها نسبت به شب عیدهای قبل از کرونا و کاهش ۳۰ درصدی نسبت به سال قبل اطلاع داد.


ابوالفضل رجب زاده در گفتگو با ایسنا، از افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ نامه خشکشویی در ابتدای سال ۱۳۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است که اجناس مورد نیاز خشکشویی ها بیشتر از ۳۰۰ درصد و حتی در مواردی بیشتر از ۵۰۰ درصد رشد داشته است.
به قول وی قیمت پر کلر اتیلن که ماده اصلی لباسشویی است که از راه واردات تأمین می شود، از حدود سه تا چهار میلیون تومان در اوایل سال، حالا به ۱۱ میلیون تومان، قیمت نایلون از کیلویی ۷ تا ۸۰۰۰ تومان به ۴۵ هزار تومان، هر بسته چوب لباسی از ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تومان رسیده است.
رجب زاده همینطور با اشاره به اینکه دولت بی سروصدا قیمت انرژی را افزایش داده، خاطرنشان کرد: برای مثال قبض های یک ماهه تبدیل به ۲۰ روزه شد و مشخص نشد چگونه افزایش قیمت انرژی محاسبه شده است.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه بعضی از مواد مصرفی به علت توقف واردات یافت نمی گردد، اظهار نمود: ساده ترین مثال آن کاغذی است که برای درج شماره روی لباس منگنه می شود. این کاغذ وارداتی بوده که حالا فقط یک نوع جنس درجه پنج چینی از آن در بازار موجود است.
ازاین رو به قول رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران هزینه های این صنف به شکل سرسام آوری افزایش و متقاضی آنها کاهش داشته است. هزینه های جانبی مثل اجاره بها و ارزش افزوده ملک هم وجود دارد. به عبارت دیگر فعالیت صنف خشکشویی به اندازه ارزش ملکی و سرمایه ای که برای این کار استفاده خوابیده بازدهی ندارد. ازاین رو افراد زیادی از این صنف خارج شدند.
کاهش تقاضای خشکشویی
رجب زاده در ادامه از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای خشکشویی ها نسبت به شب عیدهای قبل از کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم هم سبب شده تا نسبت به زمان مشابه سال قبل هم تقاضای خشکشویی حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کند. چون که وضعیت اقتصادی انقدر برای مردم سخت شده که ترجیح می دهند از خدمات خشکشویی که نوعی خدمات لوکس حساب می شود استفاده نکنند. به عبارت دیگر مردم اول شکم خویش را سیر می کنند، بعد لباس می خرند و ترجیحا خودشان شستشو و اتو را انجام می دهند. به صورت کلی وضعیت اقتصادی تأثیر زیادی بر فعالیت خشکشویی ها دارد.
او همینطور با اشاره به اینکه ۴ درجه خشکویی در صنوف این بخش انجام می شود، تصریح کرد که هر واحد صنفی مکلف است نرخنامه اتحادیه را با هولوگرام و مهر برجسته اتحادیه در دید مردم قرار دهد. در غیر این صورت اگر نرخنامه کپی یا عکس باشد مورد تایید اتحادیه نیست و شهروندان می توانند از این واحد شکایت کنند.
در دام خشکشویی آنلاین نیافتید
رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران در انتها اخطار داد که مردم به خشکشویی های آنلاین اعتماد نکنند چون که بررسی اتحادیه نشان داده است شستشو در این نوع خشک شویی ها در مکان های آلوده، کثیف و بدون رعایت مسائل بهداشتی انجام می شود و حتی چند پتو در ماشین های بزرگ همزمان شسته می شود. اتحادیه نسبت به این واحدها هیچ اشراف و تعهدی ندارد، چون که هیچ کدوم از این واحدها زیر مجموعه اتحادیه نیستند، مگر این که از اتحادیه صنف خشکشویی و لباسشویی جواز داشته باشند.
وی ادامه داد: اتحادیه خشکشویی جواز خشکشویی عرضه می دهد، اما واحدهای آنلاین با این نماد یا جواز اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت می نمایند. اغلب این واحدها فقط یک ماشین، کامپیوتر و ادمین دارند که لباس را از مردم دریافت می کنند و در بدترین واحدهای زیرزمینی و درجه سه شستشو می دهند، اما پول شستشوی درجه یک از متقاضی دریافت می کنند. البته واحدهای خشکشویی که جواز اتحادیه دارند، اما در کنار کار خود فعالیت آنلاین هم انجام می دهند مورد تایید اتحادیه هستند و اگر تخلفی انجام دهند رسیدگی می شود. اما اتحادیه حداقل روزی چهار تا پنج شکایت از واحدهای آنلاین دارد که نمی تواند به آنها رسیدگی کند، چون که به آنها دسترسی ندارد.
منبع:

1399/12/17
13:17:07
0.0 / 5
817
تگهای خبر: اجاره , ارز , اقتصاد , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور