قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی كاهش می یابد؟

قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی كاهش می یابد؟ این روزها بازار ارز در انتظار آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده کشور در کشورهایی چون کره جنوبی، عراق، عمان و... است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با تحقق این امر و افزایش عرضه ارز در بازار، قیمت دلار می تواند برای مدتی به ۱۵ هزار تومان یا کمتر از آن هم برسد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بازار ارزی که مدتی درگیر نوسانات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، طی بازه کوتاهی بعد از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی با روند نزولی مواجه گردید و دلار به کانال ۲۰ هزار تومان بازگشت اما طولی نکشید که این بازار به انتظار نتیجه روابط خارجی کشورمان با آمریکا نشست. در این زمان، مجدد نوسانات در این بازار شدت یافت و روند افزایشی قیمت دلار شروع شد.
زمانی که بازار ارز متاثر از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی به دنبال آن کمی به آرامش رسیده بود، اقتصاددانان تنها عامل تثبیت این آرامش را تزریق ارز به بازار می دانستند که آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده از نظر آنها بهترین گزینه ها بود.
در این حوزه، میثم هاشم خانی- یک کارشناس اقتصادی اعتقاد دارد که قیمت تعادلی برای دلار معادل ۲۱ هزار تومان در اسفند سالجاری است و این رقم می تواند به زیر ۱۲ هزار تومان هم برسد که تنها با تزریق تمام منابع ارزی به بازار ارز عملیاتی می شود.
وی می گوید: اگر دلار در هر صورت به کمتر از ۱۵ هزار تومان برسد، در خوش بینانه ترین حالت این قیمت حداکثر دو تا سه ماه می تواند حفظ شود و پس از آن به سمت قیمت تعادلی که در بالا ذکر شد، جهش پیدا می کند.
از طرفی، رئیس کل بانک مرکزی پیش از این اعلام نموده بود که نرخ ارز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی خود حرکت خواهد نمود و رئیس جمهوری هم مطرح کرده بود که با آزادسازی منابع ایران از کشورهایی همچون کره جنوبی و عراق، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.
حال این روزها اخبار خوش و امیدوارکننده ای از آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده منتشر می شود بگونه ای که نتیجه دیدار سفیر کره جنوبی با همتی مبین این است که معادل ۱ میلیارد دلار از ۷ میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان در کره جنوبی مقرر است به صورت نقدی به حساب بانکهای ایرانی واریز شود.
همینطور رئیس کل بانک مرکزی اعتقاد دارد که وضعیت بازار ارز خوب می شود و برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده مذاکرات خوبی با عمان، کره جنوبی و ژاپن شروع شده است.
علاوه براین، روز گذشته آمریکا هم با آزادسازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران موافقت نمود که بنابراین، آزادسازی این منابع قطعی شده است و طبق گفته تحلیل گران اقتصادی می توان با تحقق این امر در انتظار شروع کاهش قیمت ها در بازار ارز باشیم. از آنجائیکه اقتصاد کشورمان متکی بر دلار است، روند کاهش قیمت در بازار ارز بر سایر بازارها هم تأثیر می گذارد.
البته لازم به ذکر است که بازار ارز یکی از بازارهایی است که بیشتر از سایر بازارها از مسائل سیاسی، روابط بین المللی چون برجام تأثیر می پذیرد و در این روزها که مبحث برجام نقل محافل شده است، چگونگی آینده روابط ایران و آمریکا و برجام همچون مسائل مهی است که در نوسانات و تحولات این بازار هم نقش دارد.
منبع:

1399/12/08
15:33:55
0.0 / 5
778
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور