یك كارشناس مطرح كرد

احتمال كاهش قیمت در بازار مسكن

احتمال كاهش قیمت در بازار مسكن یک کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه هیچ وقت شاهد این حجم از رکود در بازار املاک شب عید نبوده ایم اظهار داشت: در صورت احیای برجام قیمت مسکن مقداری کاهش پیدا می کند.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اگر در بحث برجام توافقی حاصل شود اساسا با مقداری کاهش قیمت در بخش مسکن مواجه خواهیم بود؛ برای اینکه ارزش پول ملی بالا می رود و موجب تحولات در اقتصاد کشور می شود. اما اگر توافق صورت نگیرد احتمال رشد مجدد نرخ ارز وجود دارد و ممکنست قیمت اسمی مسکن بالا برود. هرچند در صورت عدم توافقات سیاسی نیز باتوجه به رشد بیش از پنج برابر قیمت مسکن، بعید است که شاهد جهش مجدد باشیم. در حقیقت بازار مسکن ظرفیت ندارد.
وی ادامه داد: سناریوی سوم این است که قیمت ارز در همین حدود ۲۵ هزار تومان باقی بماند و در آن صورت مسکن به ثبات می رسد و افزایش قیمت بعید خواهد بود.
این کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه بخش مسکن در رکود عمیقی به سر می برد اظهار داشت: در بهمن ماه امسال حدود ۲۰۰۰ معامله مسکن در تهران به امضا رسیده که هیچ وقت شاهد چنین حجم اندکی از معاملات شب عید نبوده ایم. علت این است که به سبب انتظار برای انتخابات ریاست جمهوری و انجام توافقات سیاسی، سرمایه گذاران معطل هستند. خریداران واقعی هم که به سبب جهش قیمتها طی سه سال قبل حضور پررنگی در بازار نداشتند.
محتشم اظهار نمود: حتی ممکنست قسمتی از حدود ۲۰۰۰ معامله ملک در تهران توسط دستگاههای دولتی انجام شده باشد؛ بسیاری از دستگاهها به جهت اینکه بودجه شان را استفاده کنند اواخر سال مبادرت به خرید املاک می کنند. اما بطور کلی امسال بازار در وضعیت رکود به سر می برد. بهمن سال های گذشته معمولا خانواده ها برای در امان بودن از تورم سال آینده مبادرت به خرید مسکن یا تبدیل آن می کردند اما امسال قضیه برعکس شده و در بهمن ماه کمترین تعداد خرید و فروش ملک نسبت به سایر ماهها بجز فروردین صورت گرفت.
وی، افزایش درآمدهای دولت و آزادسازی پولهای بلوکه شده ایران را محتمل دانست و اظهار داشت: بالا رفتن درآمد دولت به مفهوم تحولات در حوزه های پولی و اعتباری خواهد بود که پیامد آن کاهش قیمت ارز، افزایش درآمد خانوارها و رونق اقتصادیست.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اعلان اینکه طی سه ماه آتی نوسانات چندانی در بازار مسکن اتفاق نمی افتد اظهار داشت: بنظر می رسد تا خردادماه که زمان انتخابات ریاست جمهوری است اوضاع بازار مسکن و بطور کلی اقتصاد کشور دارای ثبات باشد. ضمن اینکه قسمتی از تغییرات تحت تاثیر انتخابات ممکنست نتواند خودرا کاملا نشان دهد.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی ماه امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد. گزارش بهمن ماه هنوز ارائه نشده است.
منبع:

1399/12/06
21:49:25
0.0 / 5
919
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور