برنامه ریزی برای حذف دلالان از بازار گوشت قرمز

برنامه ریزی برای حذف دلالان از بازار گوشت قرمز شمال صنعت: برمبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار، مقرر شده در امتداد حذف دلالان، دامداران تولیدات خودرا در اختیار شرکت تعاونی صنعت گوشت کشور قرار داده و بعد از کشتار، در مراکزی که مشخص شده، گوشت به واحدهای عرضه و اصناف تحویل داده شود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شب گذشته جلسه ای جهت تنظیم بازار گوشت شب عید، با حضور مسئولان وزارت صمت و نمایندگان مختلف شبکه تولید، توزیع و عرضه برگزار شده است.
برمبنای مصوبات این جلسه، مقرر شد، دامداران، تولیدات خودرا در اختیار شرکت تعاونی صنعت گوشت کشور قرار داده و بعد از کشتار، در مراکزی که مشخص شده، گوشت به واحدهای عرضه و اصناف تحویل داده شود. در اصل این طرح به دنبال این است که با حذف دلالان و واسطه های اضافه، سبب کاهش قیمت تمام شده برای مصرف کننده شود و با افزایش مصرف ناشی از این تعدیل قیمت، موجبات پشتیبانی از تولیدکننده را نیز فراهم آورد.
برمبنای گزارشات ارائه شده در این نشست از طرف نماینده تولیدکنندگان دام سنگین، میزان تولید گوشت قرمز در کشور در وضعیت مطلوبی قرار دارد و مشکل و محدودیتی از نظر تامین نیاز بازار وجود ندارد. باتوجه به این مطلب، برنامه ریزی برای اتصال و ایجاد ارتباط پایدار بین حلقه های مختلف زنجیره گوشت از شروع زنجیره در دامداری تا انتهای زنجیره و واحدهای عرضه، جهت کنترل و کاهش قیمت و تنظیم بازار در دستور کار گرفت.
جدیدترین قیمت دام سبک و سنگین
در حاشیه این جلسه عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار، نیز وعده داد که طی چند روز آینده قیمت گوشت قرمز کم شود و اظهار داشت: قرار شد با تحویل لاشه ی دام به مراکز بسته بندی، توزیع در قصابی ها و عرضه به مردم با نرخ مناسب، دست واسطه ها کوتاه شود. طرح یاد شده فعلا به صورت پایلوت در تهران اجرا می شود و احیانا تا آخر هفته به سراسر کشور تعمیم داده خواهد شد تا دست دلالان و واسطه ها از بازار گوشت قرمز کوتاه شود.
بگفته این مقام مسئول گوشت دام سنگین و سبک تابع عرضه و تقاضاست. دام سبک حدودا به قیمت ۱۰۰ هزار تومان به عرضه کننده ها عرضه می شود و آنها با سود معقول به قیمت ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسانند. البته این قیمت ها متغیر است و به نوع دام هم بستگی دارد. دام سنگین ۸۰ تا ۸۷ هزار تومان به قصابی تحویل داده می شود و حدود ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رسد که البته به نوع لاشه هم بستگی دارد.
افزایش بیش از ۲۷ درصدی قیمت گوشت قرمز در دی ماه
گفتنی است که برمبنای تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی به ترتیب با ۳۱.۴ و ۲۷ درصد افزایش قیمت در دی امسال به حدود ۹۷ هزار تومان و ۱۱۱ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال قبل حدود ۷۴ هزار تومان و ۸۷ هزار تومان بوده است.
همین طور قیمت این دو محصول در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبلش ۱.۴ و ۰.۳ درصد افزایش داشته است.
از آبان ماه امسال برمبنای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مسئولیت تنظیم بازار کلیه کالاهای اساسی و ضروری، همچون محصولات کشاورزی و دامی در مرحله توزیع و خرده فروشی همچنان بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اما مسئولیت تولید، عرضه و تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ تا مرحله عمده فروشی به قیمت مصوب، به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.
بدین سبب مسئولیت ذخایر راهبردی کالاهای نهایی شامل گندم، برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ و همین طور تنظیم بازار این کالاها به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شد و در مورد نهاده های دامی شامل ذرت، انواع کنجاله و جو برعهده وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.
منبع:

1399/12/03
12:17:28
0.0 / 5
785
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور