در گزارش شمال صنعت اعلام شد؛

رشد 20درصدی تولید تایر

رشد 20درصدی تولید تایر به گزارش شمال صنعت سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران با اشاره به اینکه حذف قیمت گذاری دستوری، انگیزه برای تولید را افزایش داده، اظهار داشت: در ۱۰ ماه سال جاری ۲۵۰ هزار و ۵۷۱ تن تایر تولید شد که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد دارد.مصطفی تنها در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تولید تایر در کشور، عنوان کرد: مجموع تولیدات تایر سواری کشور طی ۱۰ ماه سالجاری به ۲۲۵ هزار و ۲۶۹ تن رسید که در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۰ درصدی را نشان داده است که با احتساب تایرهای دوچرخه، موتور و تیوب میزان تولید به ۲۵۰ هزار و ۵۷۱ تن بوده است؛ که در قیاس با مدت مشابه سال قبل مبین رشد ۲۱ درصدی تولید است.
سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران اضافه کرد: این حجم از تولید در حالی است که در سالهای گذشته در ۱۲ ماه سال ۲۵۰ هزار تن تایر در کشور تولید می شد.
وی افزود: یکی از دلایلی که تولیدکنندگان انگیزه برای افزایش تولید پیدا کرده اند، واگذاری قیمت گذاری به تولیدکنندگان بود؛ چونکه در یک دوره زمانی، به خصوص در بخش تایرهای سنگین، تولیدکنندگان با زیان بسیاری مواجه بودند.
تنها اظهار داشت: البته قیمت گذاری ظاهراً به تولیدکننده واگذار شده و در نهایت در تعامل طرفین قیمت ها تعیین می شود؛ در واقع تولیدکننده پیشنهاد می دهد و در نهایت باید به تأیید دستگاههای مربوطه دولتی برسد اما اگر همین اصلاحات قیمتی هم صورت نمی گرفت امروز شاهد افزایش تولید نبودیم.
وی اضافه کرد: البته مشکلاتی همچون قطع برق و گاز کارخانه ها، تولید را با چالش مواجه کرده است اما به هر حال تولیدکنندگان توانستند، جهش خوبی داشته باشند.
بهره برداری از کارخانه جدید تولید تایر سنگین رادیال
وی ضمن اشاره به ضرورت صادرات تایر، عنوان کرد: با عنایت به افزایش تولید، نیاز است که مجوز صادرات تایر بدهند تا در سال آینده این محصول صادر هم بشود چونکه در حال رسیدن به سقف کشش بازار کشور هستیم و مجوز صادرات می تواند انگیزه مضاعفی به تداوم شتاب تولید بدهد.
وی خاطرنشان کرد: البته در مورد تایرهای باری و سنگین وضعیت بازار به شکلی شده که تقاضا مثل سابق نیست؛ البته دو نوع تایر سنگین شامل تایرهای بایاس و رادیال داریم که در مورد تایرهای بایاس مازاد مصرف داخلی وجود دارد و هر میزان که کشش بازار باشد، می توانیم تولید نماییم اما در مورد تایرهای رادیال تولید فعلاً پاسخگوی مصرف نیست؛ چونکه در این بخش یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه نیاز کشور است که هم اکنون ۴۰۰ هزار حلقه در یک کارخانه تولید می شود اما با عنایت به این که از یک کارخانه دیگر با همین میزان ظرفیت بهره برداری شده است و بزودی تولید در این واحد هم شروع می شود می توان گفت در این بخش ۳۰ درصد کمبود خواهیم داشت که می توان با واردات تقاضاها را پاسخ داد.


منبع:

1399/11/20
21:50:42
0.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور