اتاق اصناف ایران:

وضعیت خرده فروشی ها در دی ماه بهبود یافت

وضعیت خرده فروشی ها در دی ماه بهبود یافت به گزارش شمال صنعت اتاق اصناف ایران اعلام نمود: شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی در دی ماه امسال عدد 54 را نشان میدهد که این عدد نسبت به ماه گذشته که 45.1 ثبت شده بود، بیان کننده بهبود وضعیت بخش خرده فروشی است.به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق اصناف ایران، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که «شامخ» نامیده می شود را منتشر می کند. بر طبق این گزارش در دی ماه، شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا پروسه کار (۵۷) در دی ماه، بیشترین میزان شاخص ها در میان ۵ مؤلفه اصلی شامخ بوده است.
شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نسبت به ماه قبل بیشترین تغییر را داشته و با کاهش (۴۴.۶۵) درصدی به عدد (۲۷) نزول یافته است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز نیز با افزایش (۱۲.۹۲) درصدی منجر به افزایش عدد شاخص قیمت محصولات تولید شده به میزان (۱۵.۱۵) درصدی نسبت به ماه قبل شده است.
تحلیل شامخ بخش خرده فروشی در دی ماه ۱۳۹۹
با بررسی های به عمل آمده و طبق اظهارات فروشگاه های زنجیره ای سراسر کشور، رقم شاخص بخش خرده فروشی در دی ماه ۱۳۹۹ به عدد ۵۷ رسیده که نسبت به رقم شاخص آذر ماه معادل ۱۹.۶۸ درصد افزایش یافته است. باتوجه به عدد بدست آمده در نگاه اول اینطور بنظر می رسد که وضع خرده فروشی در کشور رو به بهبود بوده و چون عدد بدست آمده بالاتر از ۵۰ است، پس این واحدها در وضعیت رونق به سر می برند.
ولی با تحلیل تعدادی از شاخص ها می توان به این نتیجه رسید که این افزایش، لزوماً به مفهوم بهبود اوضاع این بخش نبوده است. بعنوان مثال شاخص میزان فروش کالا و خدمات نسبت به ماه قبل ۹.۳۳ درصد افزایش یافته در صورتیکه میزان سفارش جدید مشتریان به میزان ۱۳.۴۴ درصد کاهش یافته است. در همین راستا می توان اینطور نتیجه گرفت که این افزایش ممکنست ناشی از افزایش ۱.۴ واحد درصدی نرخ تورم در دی ماه نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ باشد.
طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش ۲ واحد درصدی به ۵۹.۹ درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش ۱.۲ واحد درصدی به ۳۹.۹ درصد رسیده است.
همین عامل سبب شده تا رقم شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز ۱۲.۹۲ درصد افزایش یافته و به تبع آن شاخص قیمت محصولات تولید شده نیز به میزان ۱۵.۱۵ درصد افزایش یابد.


منبع:

1399/11/20
13:27:38
0.0 / 5
1027
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور