یادداشت

آیا كرونا عامل تغییر جایگاه ابرقدرتها در جهان می شود؟

آیا كرونا عامل تغییر جایگاه ابرقدرتها در جهان می شود؟ به گزارش شمال صنعت یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی ضمن اشاره به صدمه های اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا نوشت: این همه گیری آنقدر شدید و عمیق بوده است که سرعت بازگشت اقتصاد آمریکا به روند طبیعی را مختل کرده و کشور چین با سرعت بسیار زیاد در حال بازسازی و تغییر جایگاه خود بعنوان بزرگترین ابرقدرت جهان است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در یادداشت احمدرضا یوسفی آمده است: در سال ۱۸۹۸ و با امضای «معاهده پاریس» بین ایالات متحده آمریکا و اسپانیا و آخر جنگ این دو کشور، زمان تولد یک ابرقدرت جدید به نام ایالات متحده آمریکا در جهان بود.
حتی، وقایع مختلف همچون جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸)، شیوع همه گیری آنفولانزای اسپانیایی (۱۹۱۸-۱۹۲۰)، رکود اقتصادی بزرگ (۱۹۲۹-۱۹۴۰) و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵) سبب نشد جایگاه آمریکا بعنوان یک ابرقدرت به شکل جدی دستخوش تغییرات شود.
با شیوع آنفولانزای اسپانیایی، در فاصله سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ طبق آمار ۰.۵ درصد جمعیت آمریکا یعنی حدود ۵۵۰ هزار نفر جان خویش را از دست دادند و توازن نیروی کار در آمریکا به هم ریخت، اما اسناد موجود حاکی از سقوط GDP به مقداری که در سال ۲۰۲۰ در آمریکا رخ داد، نبود.
ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق پس از جنگ جهانی دوم بعنوان بزرگترین ابرقدرتهای جهان شناخته می شدند و در سال ۱۹۴۸ آمریکا توانست موفقیت آمیزترین پروژه سیاست خارجی را در چارچوب کمک به کشورهای اروپای غربی پیاده سازی کند که به شدت به رونق اقتصادی آمریکا بعنوان یک ابرقدرت کمک کرد.
تمامی اتفاقات بیشتر از ۱۰۰ سال قبل سبب نشد تا تغییری جدی در جایگاه نخستین ابرقدرت جهان رخ دهد.
اژدهای خفته «چین» که زمانی یکی از کشورهای عقب مانده و توسعه نیافته جهان محسوب می شد و در زمره کشورهای جهان سوم به حساب می آمد، به واسطه اقدامات اصلاحی که از اواخر دهه ۱۹۷۰آغاز کرد، توانست به یکی از بزرگترین ابرقدرت های جهان تبدیل گردد.
درآمد ناخالص ملی چین که در سال ۱۹۷۸ چیزی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار بود در کمتر از ۳۴ سال، در سال ۲۰۱۲ به چیزی حدود ۸۲۲۷ میلیارد دلار رسید.
طبق آمار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا در سال ۲۰۱۹ چیزی حدود ۲.۲ درصد و این مقدار در چین حدود ۶.۱ درصد بوده و در مجموع تولید ناخالص داخلی حقیقی کل جهان چیزی حدود ۲.۸ درصد بوده است.
در سال ۲۰۲۰ با شیوع همه گیری ویروس کرونا، تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا به رقم ۴.۳- کاهش پیدا کرد؛ با این وجود این مقدار در چین حدود ۱.۹ درصد بود و تولید ناخالص داخلی حقیقی کل جهان حدود ۴.۴ درصد بوده است.
با آغاز واکسیناسیون سراسری در سال ۲۰۲۱ به نظر می آید شرایط کلی جهان رو به بهبود باشد اما با این وجود میانگین تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ حدود ۲.۴ درصد است که این مقدار برای چین در مدت مشابه چیزی حدود ۶.۱۶ درصد است.
بررسی های اولیه نشان داده است که صدمه های اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، آنقدر شدید و عمیق بوده است که سرعت بازگشت آمریکا به روند طبیعی را مختل کرده و کشور چین با سرعت بسیار زیاد در حال بازسازی و تغییر جایگاه خود بعنوان بزرگترین ابرقدرت جهان است. طبق آخرین پیشبینی های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، چین تا سال ۲۰۲۴ به بزرگترین ابرقدرت جهان تبدیل خواهد شد و این جایگاه را بعد از سالها از آمریکا خواهد گرفت. البته در این میان رشد دیگر کشورهای آسیایی مانند هند و اندونزی هم بسیار قابل توجه است.
منبع:

1399/11/14
23:39:58
0.0 / 5
857
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور