شورای هماهنگی بانكها اعلام كرد

كارت حساب مسدود به محض دریافت كد شهاب فعال می شود

كارت حساب مسدود به محض دریافت كد شهاب فعال می شود به گزارش شمال صنعت به دنبال حوای بوجود آمده درباره حساب های مسدود شده و کد شهاب، شورای هماهنگی بانکها در بیانه ای اعلام نمود که قبلا از شهروندان بیگانه خواسته شده بود شناسه هویتی بگیرند و شفاف سازی اطلاعات حساب به برادران و خواهران افغانستانی اختصاص ندارد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شورای هماهنگی بانکها طی بیانه ای به عرضه توضیحلتی راجع صدور کد شهاب پرداخت که در ادامه آمده است:

"در روز های گذشته برخی رسانه های معاند با نادیده گرفتن مقررات شفافیت عملیات بانکی که مستلزم صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح، به سیاه نمایی روی آورده و این گونه القا کرده اند که برخی بانکهای کشور، حساب و کارت بانکی شهروندان بیگانه را مسدود کرده اند. این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای جهان و نه تنها نسبت به شهروندان بیگانه بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به علل مختلف همچون جلوگیری از پولشویی الزامی است. در این خصوص ذکر نکاتی چند برای روشن شدن زوایای مبحث لزوم دارد:

۱. با عنایت به ضرورت شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، دریافت اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی کرده است.

۲. روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، دریافت کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و موسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.

۳. اتباع ایرانی برای دریافت کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.

۴. از آغاز سالجاری، اقدام و پی گیریهای مؤثر و گوناگونی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خویش را تکمیل و کد شهاب را دریافت نمایند. خوشبختانه بخش بزرگی از اتباع کشورهای همسایه بخصوص برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد شهاب بگیرند و البته برخی از این عزیزان هم ظاهراً به علت قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان موفق به دریافت کد شهاب نشدند.

۵-در این باره چندین بار اطلاع رسانی و به اشکال مختلف، اخطار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا این که تمامی بانک ها بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ ششم بهمن، عرضه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف گردیده است."

پیگیری برای حل مشکل مهاجران

در همین رابطه و به دنبال اعتراضات بعضی از مهاجرین افغانستانی به قطع خدمات کارت های بانکی، مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار داشت: به دنبال یافتن چاره جایگزین هستیم تا مشکل این عزیزان حل شود.

صیدی، ضمن اشاره به ضرورت شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی اظهار داشت: بانک مرکزی از مدت ها پیش، مبادرت به الزامی کردن دریافت اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، دریافت کد شهاب است، اضافه کرد: کد شهاب، شناسه هویت الکترونیکی بانکی است بدین معنا که برای هر مشتری بانکی، یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود و کد شهاب، رابط اصلی برقراری میان سامانه های بانکی و نهاب است.

صیدی افزود: سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه این مورد در اغلب کشورها هم به همین صورت است و خیلی جدی گرفته می شود، اظهار داشت: اتباع ایرانی برای دریافت کد شهاب، به کد ملی نیاز دارند و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است.

مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: از آغاز سالجاری، اقدام و پی گیریهای مؤثر و گوناگونی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خویش را تکمیل و کد شهاب را دریافت کنند که خوشبختانه بخش عظیمی از اتباع کشورهای همسایه بخصوص برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد بگیرند و مشکل حل شد و البته برخی از عزیزان هم به علت عدم دریافت کد فراگیر که ظاهراً به علت قانونی و رسمی نبودن مهاجرت شان هست نتوانستند کد شهاب بگیرند.

وی اضافه کرد: در این رابطه، نهادهای ناظر و ضابط ذیربط، بارها به عدم تمکین بانک ها به مسدودکردن حساب ها و کارت های این گروه از افراد، اعتراض رسمی و حتی حقوقی کردند که با مذاکره طرف های قضیه، موفق شدند چند بار مهلت دریافت کد را تمدید کنند اما از آنجائیکه گاهی با برخی کارت های این گروه، تراکنش های مشکوک انجام می شد، در نهایت و بعد از چندین بار تمدید، تمامی بانک ها موظف شدند از تاریخ ششم بهمن ماه سالجاری، حساب ها و کارت های فاقد کد شهاب را مسدود کنند.

صیدی تصریح کرد: در این رابطه چند بار اطلاع رسانی و به صورت های مختلف، اخطار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا اینکه تمامی بانک ها بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ مورد اشاره، عرضه خدمات به حساب های بدون کد شهاب را متوقف کردند.

وی با اشاره به اینکه تعداد این حساب ها بیشتر در بانکهای بزرگ متمرکز است که درصد قابل توجهی هم به علت پراکندگی و کثرت شعب، در بانک صادرات ایران است، تاکید کرد: هم اکنون به دنبال یافتن چاره جایگزین هستیم تا هم مشکل این عزیزان حل شود و هم قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و همینطور تحقق شفافیت رعایت شود که البته به تشخیص و تصمیم وزارت کشور و بخش اتباع خارجی بستگی دارد.

مدیرعامل بانک صادرات اظهار داشت: چند بار اخطار داده شده بود که برخی دریافت کرده بودند اخطار را و برخی دیگر نه، چون صاحب حساب، شماره همراه و آدرس را تغییر داده، ولی به بانک اطلاع نداده و بانک هم به شماره قبلی پیامک داده و به آدرس قبلی اخطار فرستاده است.

وی این را هم اظهار داشت که داخل شعبه همچنان خدمات عرضه می شود و افراد مذکور، فعلا فقط نمی توانند با کارت کاری انجام دهند و سایر اقدامات میسر است.
1399/11/10
23:33:30
0.0 / 5
855
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تاریخ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور