در مراسم امضای تفاهم نامه  همكاری جهاددانشگاهی با وزارت صمت تاكید شد

پیشتازی جهاددانشگاهی در توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری

پیشتازی جهاددانشگاهی در توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری به گزارش شمال صنعت در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی و وزارت صمت بر این که یکی از سازمان های پیشتاز از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با هدف به کارگیری همه ظرفیت های موجود در کشور در جهت ارتقای فناوری های موجود بوجود آمده و توسعه پیدا کرده جهاددانشگاهی است، تاکید گردید.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: جهش تولید و افزایش بهره وری که منجر به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال شود زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد ما متکی بر تولید ملی و تولید ملی هم متکی بر توسعه علمی و فناورانه پیشرفته خودمان باشد که بتواند روزآمدی خویش را در رقابت پذیری در بحث کیفیت و قیمت محصولاتی که در داخل تولید می شود، حفظ کند. همینطور اگر بر حسب لزوم نیاز است تا خدماتی را از خارج کشور وارد نماییم، حتما در مقابل انتقال فناوری و بخش کوچکی از بازار ما باشد و این فناوری جذب و فهم شده و ارتقاء داده شود تا فناوری متعلق به خودمان شود.

رییس جهاددانشگاهی با تکیه بر این که در کشور توان تولید اغلب فناوری های مورد نیاز وجود دارد، افزود: به شرطی که این باور ایجاد شود که این توانمندی وجود دارد و می توان بموقع به آن پرداخت و زیرساخت های مورد نیاز برای تولید فناوری و اثبات کیفیت فناوری ایجاد شود.
توان جهاددانشگاهی برای توسعه صنعتی کشور

دکتر طیبی اضافه کرد: جهاددانشگاهی بر مبنای تجربه ۴۰ ساله خود از سال ۱۳۵۹ تاکنون تجربه ارزشمندی را دارد و می تواند در این ماموریتی که معاونت صنایع وزارت صمت در جهت توسعه صنعتی کشور برای ما تعریف کرده، نقش بسیار مهمی ایفا کند. زمینه هایی که ما قادر به تولید و توسعه فناوری هستیم در آن مشخص شده و اعلام آمادگی کردیم که در تدوین استراتژی های توسعه فناوری در صنایع مختلف ما می توانیم در کنار وزارت صمت باشیم. چیزی که بسیار ضروری می باشد، اولاً استراتژی توسعه صنعتی کشور مشخص شود و در آن استراتژی توسعه صنعتی قابل ریل گذاری و استراتژی توسعه فناوری بومی هم کاملا مشخص باشد که این مهم در برنامه های وزارت صمت خوشبختانه وجود دارد.

رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: همینطور جهاددانشگاهی اعلام آمادگی می کند در برگزاری همایش ها و سمینارهایی که با هدف توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری صورت می گیرد همکاری کند.

دکتر طیبی ضمن اشاره به بحث اقتصاد مقیاس افزود: یکی از مشکلاتی که در کشورمان داریم، این است که فکر می نماییم یک استراتژی برای دادن مجوز موافقت اصولی در کشور وجود ندارد.

پیشتازی و خدمات شایسته جهاددانشگاهی در توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری

دکتر مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم تاکید کرد: یکی از مأموریت های وزارت صنعت، معدن و تجارت به کارگیری همه ظرفیت های موجود در کشور برای ارتقای فناوری های موجود در کشور، توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری و همینطور رسوخ فناوری در کشور است که مجموعه های مختلفی در سازمان ها، پژوهشکده ها و مؤسسات و فعالان بخش خصوصی به این امر مشغول هستند. یکی از سازمان های پیشتاز که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با همین هدف در کشور بوجود آمده و توسعه پیدا کرده سازمان جهاددانشگاهی است که خدمات شایسته و بایسته ای در این عرصه و حوزه های راهبردی کشور ایفا کرده و عرضه کرده است.

وی اضافه کرد: با هماهنگی بسیار خوبی که بین همکاران معاونت امور صنایع و سازمان جهاددانشگاهی در اواخر سال قبل و همینطور امسال برای توسعه همکاری ها شکل گرفت، قرار شد ما بعنوان متصدی توسعه تولید و توسعه ساخت داخل تفاهم نامه ای را با جهاددانشگاهی داشته باشیم که امروز این جلسه به این منظور برگزار شد تا این حرکت ریل گذاری باشد برای توسعه همکاریهای مشترک هم با جهاددانشگاهی و هم با مجموعه های مشابه جهاددانشگاهی.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به مبحث تفاهم نامه اظهار داشت: فناوری‎ های پیشرفته مورد نیاز صنایع کشور، ارتقای سطح فناوری تولیدات داخلی و افزایش کیفیت و بهره وری واحدهای صنعتی در گروه کالایی های منتخب، کمک به تدوین استراتژی های توسعه فناوری در زنجیره صنایع مورد اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحقیق و توسعه در جهت فناوری های صنعتی نوظهور و توسعه توان صنعتی کشور در حوزه این فناوری و همینطور برگزاری نشست های کارشناسی یا همایش های علمی در جهت توسعه و تعمیق ساخت داخل و صادرات و تحقق مبحث راهبردی جهش تولید از موضوعات این تفاهم نامه برای مدت ۳ سال است.

دکتر صادقی نیارکی اظهار نمود: تعهدات جهاددانشگاهی در این تفاهم نامه توسعه و تعمیق ساخت داخل و ارتقای فناوری و بحث تحقیق و توسعه در زیر بخش هایی است که در اهداف این تفاهم نامه ذکر شد.

پیگیری پشتیبانی از تولیدات جهاددانشگاهی

وی اضافه کرد: در این تفاهم نامه وزارت صنعت و معاونت امور صنایع پشتیبانی از تولیدات جهاددانشگاهی را دنبال خواهد نمود. همینطور پشتیبانی از تحقیق و توسعه و کاربردی سازی این تحقیقات کاربردی را با ابزارهایی که در اختیار دارد، متعهد شده است. هماهنگی بین بخشی بین سازمان ها و دستگاه ها برای رساندن به مرحله اجرا، تجاری سازی و تولید انبوه بخش دیگری از تعهدات این وزارت است.

دکتر صادقی نیارکی افزود: یکی از موضوعات راهبردی که ما از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ دنبال کردیم، بحث نهضت ساخت داخل است که خوشبختانه مسؤولان ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزرا همچون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید دارند که این مورد کماکان دنبال شود و از ظرفیت های بالقوه که در کشور وجود دارد، حمایت و صیانت نماییم تا با این حمایت و پشتیبانی ها این ظرفیت های بالقوه تبدیل به ظرفیت های بالفعل شود و ما بتوانیم منابع محدود ارزی خودمان را برای ایجاد ارزش افزوده بالاتر و همینطور ارتقای دانش و فناوری و همینطور تاب آوری بسیار بالاتر در مقابل تکانه های اقتصادی در مقابل به دست آوردن تکنولوژی های جدید و نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی با تکیه بر درون زایی اقتصاد ملی که جزو اهداف اقتصاد مقاومتی است، مدیریت نماییم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که ما از سال قبل شروع کردیم با نهادهای عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی، این بود که فهرست ۲۱۰ رشته فعالیت را به مجموعه نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی غیردولتی همچون سازمان جهاددانشگاهی ارسال کردیم و در پاسخ مکاتبه ما با جهاددانشگاهی ۲۴ ردیف مورد را این نهاد در حوزه های صنعت غذا، تجهیزات پزشکی، اجزا و قطعات خودرو، پتروشیمی و شیمی، تجهیزات نفتی، تجهیزات برق و الکترونیک، فولاد، نساجی و پوشاک، پنل های خورشیدی، ماشین سازی و تجهیزات اعلام آمادگی کردند، هم برای بحث عرضه فناوری و دانش تولید و نحوه تولید و فرایندهای مورد نیاز و هم تولید محصول که مجموعه ای دارند در کشور خودشان به بحث تولید و تجاری محصول اقدام می کنند.

براساس اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی و معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز چهارشنبه (۸ بهمن ۹۹) به امضای دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی و دکتر مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید.


1399/11/08
14:54:31
0.0 / 5
760
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور