چقازردی اعلام كرد

تامین ۲ و دو دهم میلیارد دلار كنسرسیوم بانكی برای پروژه بید بلند

تامین ۲ و دو دهم میلیارد دلار كنسرسیوم بانكی برای پروژه بید بلند به گزارش شمال صنعت مدیرعامل بانک سپه اظهار داشت: این بانک با هدف استفاده حداکثری از ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور و افزایش ارزش افزوده، عاملیت تامین مالی دو میلیارد و 200 میلیون دلار از مجموع سه میلیارد و 400 میلیون دلار سرمایه مورد نیاز طرح بید بلند را در قالب کنسرسیوم بانکی از محل منابع صندوق توسعه ملی به عهده گرفت.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ خلیج فارس، یکی از بزرگ ترین پروژه های تاریخ ایران، بزرگ ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تامین مالی و توسط رئیس جمهوری راه اندازی شد.
کاظم چقازردی در مراسم افتتاح این پروژه اظهار داشت: همکاری بانک ها در قالب کنسرسیوم برای توسعه کشور یک ضرورت است.
طبق اعلام بانک سپه، مدیر عامل این بانک اضافه کرد: این بانک با هدف استفاده حداکثری از ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور و افزایش ارزش افزوده، عاملیت تامین مالی دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از مجموع سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه مورد نیاز طرح بید بلند را در قالب کنسرسیوم بانکی از محل منابع صندوق توسعه ملی به عهده گرفت.
وی ضمن اشاره به اهمیت بالای همکاری بانک ها با یکدیگر در سطوح مختلف، اشاره کرد: این نوع همکاری ها برای تحقق اهداف و سیاست های کلان توسعه ای دولت بسیار مؤثر است.
مدیرعامل بانک سپه اظهار داشت: این بانک با تشکیل کنسرسیوم پنج بانک داخلی برای تامین مالی پروژه گازی بید بلند تعامل خودرا با شرکت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس شروع کرد و تا مرحله بهره برداری در کنار این شرکت بود و نقش محوری در راه اندازی پروژه بیدبلند بعد از ۱۷ سال توقف داشت.
چقازردی ضمن اشاره به سابقه طولانی و توانمندی بالای بانک سپه در حوزه کارهای ارزی، اشاره کرد: این بانک برای همراهی و پشتیبانی در عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین المللی از تمام ظرفیت هایش استفاده نمود. وی ادامه داد: طی ۲۲ روز کاری بانک سپه پروسه اداری صدور گشایش اعتبارات اسنادی به ارزش یک میلیارد دلار را انجام داد و ۱۵ روز بعد ۲۵ میلیون یورو آنرا هلدینگ پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس برداشت کرد که این سرعت عمل در نظام بانکی کشور بی نظیر بوده است.

وی ادامه داد: ۱۵ هزار نیروی انسانی در ساخت پروژه بید بلند مشغول کار بودند و پس از راه اندازی این طرح برای هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل بانک سپه اشاره کرد: بانک سپه با تامین مالی ۲۵ پروژه راهبردی و ملی حدود ۱۰ میلیارد دلار قرارداد با صندوق توسعه ملی منعقد کرده است.

منبع:

1399/11/05
21:37:50
0.0 / 5
664
تگهای خبر: ارز , اشتغال , تاریخ , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور