وزیر صمت:

هیچ گاه منع صادراتی نداشته ایم

هیچ گاه منع صادراتی نداشته ایم به گزارش شمال صنعت وزیر صمت اظهار داشت: هیچ گاه منع صادراتی نداشته ایم و نخواهیم داشت، بعضی از بخشنامه ها مربوط به گذشته است و بنده به هیچ وجه موافق قیمت گذاری دستوری نبوده و نیستم.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، علیرضا رزم حسینی امروز در مراسم روز ملی صادرات گفت: از ۱۱ آبان ماه میانگین واردات روزانه ما از ۹۵ هزار تن به ۱۰۱ هزار تن و حتی تا ۳۸۰ هزار تن رسیده است که عمده این محصولات مربوط به مواد اولیه و کالاهای ضروری بوده است. این مساله نشان داد که تسهیل گری می تواند اتفاق مبارکی در اقتصاد کشور باشد.
وزیر صمت اضافه کرد: مصوبه تکمیلی را به دولت ارجاع دادیم و قرار بود روز گذشته بررسی شود که وقت نشد اما طی این هفته یا هفته آتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی افزود: از ۲۲ آبان ماه که مصوبه ۱۷۷ دولت اجرا شد ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سامانه جامع تجارت ثبت پرونده شد و از این مقدار ۳ میلیارد دلار ثبت سفارش نهایی شده است. تا آخر سال حتما افزایش صادرات خواهیم داشت و این کسری ۱.۶ میلیارد دلاری در تراز تجاری کاهش خواهد یافت.
رزم حسینی با اعلان اینکه تا امروز از صدور بخشنامه های خلق الساعه جلوگیری کرده ایم و اهتمام کرده ایم سیاست های کشور برای فعالان اقتصادی باثبات تر باشد، اظهار داشت: ما در وزارت صمت بنگاه خبرپراکنی نداریم و امیدواریم اعتبار رسانه ای در کشور زیر سوال نبرود و شفاف سازی و اطلاع رسانی بموقع صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه به دنبال حذف امضاهای طلایی و امتیازات ویژه هستیم، اشاره کرد: هیچ گاه منع صادراتی نداشته ایم و نخواهیم داشت، بعضی از بخشنامه ها مربوط به گذشته است. بنده از روزی که به وزارت صمت آمدم به هیچ وجه موافق قیمت گذاری دستوری نبوده ام و نیستم، حتی در موضوع ارز نیز موافق قیمت گذاری دستوری نیستم.
رزم حسینی اظهار داشت: در مورد فولاد بخشنامه ای در زمان سرپرست قبلی وزارت صمت به ستاد اقتصادی دولت فرستاده شده بود و ما آن بخشنامه را دنبال می نماییم. در بورس های مختلف دنیا نیز برای محصولات یک قیمت پایه تعیین می کنند و سقف آزاد است. وزارت صمت سهم عمده ای در بازار سرمایه دارد و ما مدافع سهامداران خرد بازار سرمایه هستیم.
وی اضافه کرد: شرکت های فولادی به سبب افزایش نرخ ارز صادرات خوبی داشته اند و امیدوارم در طول این مدت کوتاهی که بنده در وزارت صمت هستم، با کمک دولت و شخص رئیس جمهوری بتوانیم قدمی هر چند کوچک در جهت افزایش صادرات برداریم.
وی تصریح کرد: فرصت خدمت من در این دوره در وزارت صمت کوتاه است و پس فرصت به جهت اینکه این وزارتخانه پیر و با ساختار بی انگیزه را تبدیل به یک سازمان نوپا، کوچک و کم کارمند کنم در این فرصت کوچک به هیچ وجه امکان پذیر نیست، اما کوشیدیم که در این دوره کوتاه اهتمام کردیم، با همکاری و تعامل با رئیس بانک مرکزی اقداماتی مختصر در مورد رفع تعهد ارزی و رفع بهتان از پرونده های صادرکنندگان شریف و متعهد صورت گیرد که خوشبختانه امروز مجاز شدند که ارز خودشان را یا در سامانه نیما عرضه کنند یا بعنوان واردات از محل صادرات رفع تعهد ارزی کنند و در سامانه جامع تجارت این اقدامات در حال اجراست.


منبع:

1399/10/22
14:55:42
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور