حجم مبادلات ایران و عمان ۴۰ درصد كاهش پیدا كرد

حجم مبادلات ایران و عمان ۴۰ درصد كاهش پیدا كرد به گزارش شمال صنعت رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اظهار داشت: حجم مبادلات دو کشور در سال ۱۳۹۷ و در اوج تحریم ها به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار رسید؛ اما این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۶۹۴ میلیون دلار کاهش پیدا کرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر به نق از اتاق بازرگانی ایران، محسن ضرابی عمان را یکی از شرکای تجاری قابل اعتماد و پرارزش برای ایران دانست و تاکید کرد: عمان در دوران شیوع بیماری کرونا که اغلب کشورها مرزهای خویش را به روی کالاهای ایرانی بستند، نه تنها مرزهای خویش را نبست بلکه خطوط کشتی رانی را به مقصد ایران افزایش داد.
وی با تاکید بر فراهم بودن زیرساخت های اولیه در جهت توسعه مناسبات تجاری و سرمایه گذاری بین ایران و عمان پس از لغو تحریم های یک جانبه آمریکا ضد ایران، خاطرنشان کرد: بیش ترین اثر تحریم بر روابط بانکی ایران با دیگر کشورهای دنیا بوده و پس از آن تا حدی روی حمل و نقل اثر گذاشته است. بدین ترتیب پیشبینی می شود در ارتباط با عمان اگر تحریم ها برداشته شود، بخش خصوصی بتواند حجم مبادلات تجاری را با سرعت بیشتری افزایش دهد.
ضرابی کاهش هزینه های انتقال ارز و تأثیرات مثبت بر حجم صادرات غیرنفتی را همچون نتایج لغو تحریم ها عنوان نمود و اظهار داشت: زیرساخت های لازم برای تقویت روابط ایران و عمان وجود دارد و تنها مشکل اصلی بین این دو کشور عدم ارتباط سیستم بانکی و انتقال پول است که امیدواریم این مساله هم با لغو تحریم ها، حل شود.
بر اساس اظهارات وی، دولت عمان با آغاز تحریم ها و قطع ارتباط بعضی از کشورها با ایران، نه تنها مناسبات تجاری خویش را قطع نکرد، بلکه در قالب روابط بین المللی و با یک نظام برد-برد، در جهت افزایش روابط اقتصادی تلاش می نمایند، این رویکرد عمان حتی در زمان شیوع بیماری کرونا هم حفظ شد و شاهد افزایش خطوط کشتی رانی این کشور در فروردین سالجاری و ماه های بعدی آن بودیم.
ضرابی در ادامه به حجم مبادلات بین ایران و عمان اشاره نمود. حجم مبادلات دو کشور در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۲۱ میلیون دلار بود و در سال ۱۳۹۷ و در اوج تحریم ها به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار رسید. این رقم در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۶۹۴ میلیون دلار بود که علت کاهش آنرا باید در داخل ایران جست وجو نماییم.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان علت عمده کاهش سطح مناسبات دو کشور پارسال را در ارتباط با بخشنامه های پی درپی داخلی در حوزه تجاری، مقررات ارزی و ضوابط برگشت ارز حاصل از صادرات در داخل و بخشنامه های شبانه ممنوعیت صادرات دانست و تاکید کرد: سال قبل بخشنامه های بانک مرکزی، مبحث ایفای تعهدات ارزی و بخشنامه هایی که برای ممنوعیت صادرات در بخش های مختلف صادر شد، سطح صادرات ایران به عمان را پایین آورد.
به باور وی، ایران دارای ظرفیت های صادراتی قابل توجهی به عمان است که متأسفانه به علت نوسانات ارزی و صدور بخشنامه های مختلف و خلق الساعه، قادر به استفاده بهینه از آنها نیست. اگر قرار باشد صادراتی اتفاق افتد، در چارچوب یک نظام برنامه ریزی شده و قابل اعتماد محقق می شود. طرف های تجاری ما در دیگر کشورها حاضر به انعقاد قرارداد بلندمدت تجاری با کشوری که مدام درگیر تغییر قوانین و مقررات خود باشد، نمی باشند و این به اعتماد شرکای خارجی به ایران بعنوان یک شریک استراتژیک لطمه وارد می نماید. از طرفی اگر صادرکنندگان قراردادی را منعقد کنند اما نتوانند به تعهدات خود پایبند باشند، نه تنها مجبور به پرداخت خسارت می شوند، بلکه اعتبار و آبروی خویش را هم از دست می دهند.
روابط بندری ایران و عمان در اوج
ضرابی در ادامه به وضعیت حمل و نقل و روابط بندری بین ایران و عمان اشاره و خاطرنشان کرد: هم اکنون روابط بندری بین دو کشور به نسبت خوب است و کشتی های ایرانی بین بنادر ایران و عمان در حال رفت وآمد هستند.
او همینطور از کشور عمان بعنوان یک پایگاه برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی یاد کرد و اشاره نمود که عمان با برخورداری از قرارداد موافقت نامه تجارت آزاد با ۱۶ کشور عربی- آفریقایی، آمریکا، سنگاپور و ۴ کشور اروپایی، از جایگاه مناسبی جهت صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای هدف صادراتی برخوردار می باشد که باید از این موقعیت طلایی به نحو مناسبی بهره برد.
وی اضافه کرد: حجم واردات این کشور از سراسر دنیا ۱۹ میلیارد دلار است و سهم ایران از این رقم در سال ۹۲ برابر با ۰.۴ درصد، در سال ۹۷ به ۲.۹ درصد افزایش یافت و در سال ۹۸ به ۲.۲۷ درصد کاهش پیدا کرد.
به اعتقاد این فعال اقتصادی اگر وضعیت داخلی کشور از ثبات نسبی برخوردار شود و دولت بتواند حداقل شرایط برنامه ریزی شش ماهه برای فعالان اقتصادی را مهیا سازد، سهم ایران از کل واردات عمان به ۱۰ درصد قابل افزایش است.
ضرابی عمده کالاهای صادراتی ایران به عمان را مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، سنگ های ساختمانی، مواد معدنی، صنایع فلزی، قیر، سیمان و غیره برشمرد و خاطرنشان کرد: میزان واردات عمان به ایران ناچیز بوده و آنچه در روابط بین دو کشور وجود دارد، واردات به ایران از راه عمان است؛ همان گونه که در آمارها شاهد می باشیم از سال ۹۵ حجم واردات از راه این کشور رشد قابل توجهی پیدا کرد، در حقیقت بنادر عمان نقش ترانشیپی خویش را شروع کرده اند.


منبع:

1399/10/21
13:52:51
0.0 / 5
860
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور