رئیس كمیته انرژی كمیسیون تلفیق بودجه خبر داد

سقف صادرات روزانه نفت در سال آتی ۱

سقف صادرات روزانه نفت در سال آتی ۱ به گزارش شمال صنعت رئیس کمیته انرژی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تعیین سقف صادرات روزانه ۱/۵ میلیون بشکه نفت در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.


مالک شریعتی نیاسر در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به جلسه امروز پس از ظهر کمیسیون تلفیق مجلس، بیان نمود: آنچه که دولت در لایحه بودجه برای فروش روزانه نفت پیشبینی کرده بود حدود ۲/۳ میلیون بشکه با قیمت ۴۰ دلار بود. آنچه که در کمیسیون بمورد بحث و بررسی قرار گرفت این بود که سقف فروش ۲/۳ میلیون بشکه غیر واقعی بوده و قابل تحقق نیست.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در خوشبینانه ترین حالت اعضای کمیسیون به این جمع بندی رسیدند که دولت به صادرات ۱/۵ میلیون بشکه در روز برسد که برای آن هم باید دقیقا حکم مقام معظم رهبری اجرایی شود. منابع حاصل از صادارات تا یک میلیون بشکه در روز، ۲۰ درصد آن به صندوق توسعه ملی تخصیص می یابد و اگر به صادرات ۵۰۰ هزار بشکه دیگر هم در روز دولت دست یافت، ۳۸ درصد از منابع آن سهم صندوق توسعه ملی است و هرچقدر هم بماند باید صرف بازپرداخت بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی شود.
رئیس کمیته انرژی کمیسیون تلفیق بودجه در ادامه خاطرنشان کرد: در نهایت جمع بندی کمیسیون بر این شد که دولت روی منابع حاصل از فروش بالاتر از یک میلیون بشکه نفت در روز نمی تواند حساب باز کند چون که بیشتر از آن یا سهم صندوق توسعه ملی است یا سهم باز پرداخت بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی است که در سال ۱۴۰۰ سر رسید آن فرا می رسد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: عملا دولت می تواند در سال ۱۴۰۰ بر روی منابع حاصل از صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز حساب باز کند. کمیسیون تلفیق راه دولت را برای صادرات نفت تا سقف ۱/۵ میلیون بشکه نفت در روز را باز گذاشته است که دولت تلاش خویش را کند در سال آینده که ۵ ماه آن دولت دوازدهم برقرار است و ۷ ماه آنرا دولت سیزدهم بر سرکار می آید به صورت میانگین بتواند ۱/۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کند و مجلس بعنوان مانع صادرات بیشتر دولت تلقی و معرفی نشود.
او در آخر اضافه کرد: امروز کمیسیون تلفیق در بررسی چارچوب های کلی بودجه ۱۴۰۰، با تصویب کاهش سقف فروش نفت از ۲.۳ میلیون به ۱.۵ میلیون، ۸۰۰ هزار بشکه در روز وابستگی بودجه به نفت را کم کرد و بعد از آن هم به دولت در تبصره یک حکم کرد تا منابع حاصل از فروش مازاد بر یک میلیون بشکه در روز را به صندوق توسعه ملی واریز نماید و اجازه برداشت نداشته باشد.
منبع:

1399/10/14
01:14:31
0.0 / 5
908
تگهای خبر: توسعه , صادرات , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور