تعاونی های خوشنام مسكن كارگران را می سازند

تعاونی های خوشنام مسكن كارگران را می سازند شمال صنعت: معاون وزیر کار از شناسایی واجدین شرایط ساخت مسکن کارگری و جانمایی بیش از 50 درصد زمین های مورد نیاز در این طرح آگاهی داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، دی ماه سال قبل تفاهم نامه مشترک میان وزارت کار و راه و شهرسازی بمنظور تامین مسکن کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در قالب ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به امضا رسید.

بر همین اساس قرار شد از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز در این پروژه استفده شود تا کارفرمایان به استناد ماده ۱۴۲ قانون کار در این طرح مشارکت داده شوند.

در این راستا ابراهیم صادقی فر ـ معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار ـ از جانمایی ۵۰ درصد زمین های مورد نیاز مسکن کارگران خبرداده و می گوید: در تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی، واجدین شرایط برای ساخت مسکن کارگری شناسایی شده اند.

معرفی تعاونی های خوشنام برای ساخت مسکن کارگران

آنطور که وی گفته ۵ سازنده اصلی کار ساخت مسکن کارگری را بر عهده گرفته اند و برای این منظور تعاونی های خوشنام به وزارت راه و شهرسازی معرفی خواهند شد.

معاون وزیر کار همین طور از بسیج دستگاهها برای تسهیل تامین مسکن کارگران برای به حداقل رساندن سهم آورده کارگران آگاهی داده و می گوید: با اراده خوبی که در وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، انتظار می رود مقوله مسکن کارگری با جدیت بررسی شود و موانع موجود دراین زمینه برطرف شود.

در هفته های اخیر تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران ایران بمنظور ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران در شهرهای جدید به امضا رسید.

پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی به ازای هر واحد مسکونی

به سبب این تفاهم نامه، اتحادیه تعاونی های مسکن کارگران (اسکان) مدیریت ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی را برعهده گرفته و ۱۰ هزار واحد را حداکثر ظرف مدت ۳۶ ماه در ۱۲ شهر جدید راه اندازی خواهدنمود.

پیش از این کبیری ـ معاون تعاون وزیر کار ـ در گفت و گو با ایسنا از اختصاص خط اعتباری ۷۵۰۰ میلیارد تومانی به ۷۵ هزار تعاونی مسکن با اولویت تعاونی های مسکن کارگری آگاهی داده و گفته بود بانک توسعه تعاون این تسهیلات را با اولویت مسکن کارگری اختصاص داده و به طور متوسط به ازای هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پیش بینی شده است.

به گفته وی، مدت بازپرداخت تسهیلات مذکور ۱۰ ساله بوده که با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در اختیار افراد قرار داده می شود و کارگران می توانند با عضویت در تعاونی های مسکن از این خط اعتباری استفاده کنند.

در روزهای گذشته پیش نویس اولیه اساسنامه صندوق مسکن کارگری جهت ستاندن مجوزهای قانونی از بانک مرکزی و سایر مجامع مورد تایید و موافقت اعضا شورای عالی کار قرار گرفت.

به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، تامین مسکن همچون الزامات اولیه برای کارگران بشمار می رود و چنانچه کارگران دغدغه مسکن نداشته باشند با آرامش روحی و روانی بیشتر به کار و تولید می پردازند و این مساله اثرات اقتصادی و اجتماعی بسیاری بر خانواده هایشان خواهد داشت.

منبع:

1399/10/01
13:56:55
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور