گزارش شمال صنعت از شكستگی و آتش سوزی خط لوله نفت در میانكوه

مهار حریق منطقه سرخون در شهرستان اردل

مهار حریق منطقه سرخون در شهرستان اردل به گزارش شمال صنعت از تهران امروز یکشنبه 23 آذرماه ساعت 11 خط لوله نفت واقع در منطقه میانکوه شهرستان اردل گرفتار شکستگی و آتش سوزی شد که در اظهارنظرات اولیه فرسودگی، دلیل این حادثه اعلام شده بود، اما استاندار چهارمحال و بختیاری در تشریح این حادثه اظهار داشت: حرکت یک تکه سنگ بزرگ سبب فشار بر روی لوله انتقال نفت مارون و شکستگی آن در منطقه سرخون شد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، به دنبال وقوع حادثه شکستن لوله نفت در منطقه سرخون و گندمکار شهرستان اردل و ایجاد حریق گسترده در این منطقه، استاندار چهارمحال و بختیاری با همراهی تعدادی از مسئولان در رابطه با مدیریت بحران، بعد از بازدید میدانی از منطقه مورد نظر، در جلسه مدیریت بحران این شهرستان شرکت کرد.
اقبال عباسی ۲۳ آذرماه در جلسه مدیریت بحران شهرستان اردل، اظهار نمود: این منطقه کوهستانی و صعب العبور است و در گذشته رانش زمین در بعضی مناطق بخش میانکوه شهرستان اردل رخ داده بود، رانش زمین سبب حرکت یک تکه سنگ و سقوط بر روی این خط لوله انتقال نفت شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: حرکت سنگ و قرار گرفتن آن در مجاورت لوله انتقال نفت مارون سبب فشار بر روی این لوله انتقال و شکستگی آن شده است.
وی با اشاره به اینکه از ساعات اولیه وقوع حادثه از سمت استان خوزستان مسیر انتقال سوخت بسته شد، عنوان کرد: به سرعت ماشین آلات برای اطفای حریق و مسدود کردن مسیر نفت وارد منطقه شدند.
عباسی با اعلان اینکه شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون خساراتی را به اراضی کشاورزی، شیلات، آب آشامیدنی، آب کشاورزی و محیط زیست منطقه وارد کرده است، اشاره کرد: بامداد فردا ستاد مدیریت بحران استان جهت بررسی وضعیت منطقه و برآورد خسارات برگزار و گزارش این جلسه به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال می شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری نیروهای امدادی، عوامل خطر تا حد زیادی بر طرف شد.
وی با اشاره به اینکه باید علل اصلی اینگونه حوادث در آینده و گذشته مشخص شود، اظهار داشت: باید مسیر لوله انتقال نفت بطور کامل بررسی و اگر در راه نشتی وجود دارد دقیق مشخص شود و راهکار علمی و تخصصی برای مشکل پیشنهاد شود.
عباسی اشاره کرد: شرکت مشاوری در حال انجام مطالعات برای حل مشکل آلودگی نفتی در منطقه سرخون است، باید این مطالعات با سرعت صورت گیرد و برای حل این مشکل همین شرکت وارد عمل شود.
حریق در منطقه سرخون شهرستان اردل مهار شد
بخشدار میانکوه شهرستان اردل ساعتی پیش از اطفای حریق حادثه شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون این شهرستان آگاهی داد و اظهار داشت: امکان شعله ور شدن مجدد حریق وجود دارد.
امامداد شهبازی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه حریق ناشی از شکستگی خط لوله انتقال نفت در منطقه سرخون اردل با تلاش نیروهای امدادی مهار گشت، اظهار نمود: امکان شعله ور شدن مجدد آتش وجود دارد، بدین سبب نیروهای امدادی در منطقه هم چنان حضور دارند.
بخشدار میانکوه شهرستان اردل اشاره کرد: با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری و تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی جلسه مدیریت بحران تشکیل شد.
وی تصریح کرد: قرار شد در نخستین فرصت علت اصلی وقوع حادثه مشخص و نسبت به رفع آن اقدامات مقتضی صورت بگیرد.
امامداد شهبازی بخشدار میانکوه شهرستان اردل عصر امروز در این رابطه به ایسنا اظهار داشته بود: این خط لوله به سبب نشت گاز در حال سوختن است.
وی افزوده بود: این حادثه ساعت ۱۱ بامداد امروز رخ داد و خوشبختانه این حادثه تلفات جانی به دنبال نداشت.
بخشدار میانکوه شهرستان اردل با اشاره به اینکه نیروهای امدادی برای خاموش کردن آتش و کنترل اوضاع به منطقه اعزام شده اند، عنوان کرد: اساسا نشت نفت به خاک و بارندگی موجب آلودگی نفتی در رودخانه سرخون در ایام آینده می شود.
احتمالا فرسودگی دلیل حادثه خط لوله انتقال نفت در میانکوه است
سرپرست اداره کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری هم با اعلان اینکه به احتمال بالای ۹۰ درصد فرسودگی خط لوله انتقال عامل وقوع حادثه بوده است، اظهار داشت: استان اصفهان مسئولیت مدیریت خط لوله حادثه دیده را در وضعیت فعلی بر عهده دارد.
خسرو کیانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به شکستگی لوله نفت در منطقه میانکوه شهرستان اردل، اظهار نمود: استان اصفهان مسئولیت مدیریت خط لوله حادثه دیده را بر عهده دارد، خوشبختانه کسی در این حادثه گرفتار دچار لطمه نشده است.
سرپرست اداره کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه به احتمال بالای ۹۰ درصد فرسودگی خط لوله انتقال عامل وقوع حادثه بوده است، اظهار داشت: نیروهای امدادی استان برای پشتیبانی در منطقه حضور دارند و در صورت نیاز تجهیزات اطفای حریق و خودرو در اختیار نیروها قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: علت وقوع حادثه توسط تیم های کارشناسی در دست بررسی می باشد و نتایج پس از اتمام بررسی ها رسانه ای می شود.
آمادگی اسکان خانوارهای روستاهای اطراف محل حادثه وجود دارد
در همین راستا سرپرست جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: آمادگی برای اسکان خانوارهای روستاهای اطراف محل حادثه ترکیدگی لوله گاز در منطقه سرخون بخش میانکوه شهرستان اردل وجود دارد.
ایرج کیانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ترکیدگی لوله خط انتقال نفت مارون در منطقه سرخون بخش میانکوه، اظهار نمود: یک تیم امدادی از پایگاه بره مرده بعنوان پشتیبان به منطقه اعزام شده است و تمامی نیروهای هلال احمر در آماده باش کامل هستند.
سرپرست جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری اشاره کرد: در صورت نیاز به تخلیه روستاهای اطراف محل حادثه حریق، نیروهای امدادی آمادگی برای اسکان اضطراری خانوارها در مدارس و مساجد روستاهای اطراف دارند.
برآورد دقیقی از خسارات وارده به اراضی کشاورزی منطقه سرخون وجود ندارد
مدیر جهادکشاورزی شهرستان اردل هم اظهار داشت: خسارات وارد شده به بخش کشاورزی منطقه میانکوه به دنبال شکسته شدن خط لوله انتقال نفت در ایام آینده برآورد می شود.
روح الله سعیدی در گفت و گو با ایسنا درباب خسارت وارده به دنبال شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون به بخش کشاورزی، اظهار نمود: در سالهای گذشته نشت نفت به چشمه و رودخانه سرخون سبب آلودگی نفتی آب و تعطیلی مزارع شیلات در این بخش شد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان اردل با اعلان اینکه با پیگیری های صورت گرفته در گذشته چشمه ای برای آبیاری زمین های کشاورزی در پایین دست در نظر گرفته شد، اظهار داشت: اساسا نشت نفت در رودخانه، اراضی کشاورزی و چشمه ها به سبب شکستگی تبعاتی را دارد، برای اینکه مردم مبادرت به کشت گندم و جو در اراضی کشاورزی خود کرده بودند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون نمی توان برآورد دقیقی از خسارات وارده به کشاورزان منطقه سرخون به عمل آورد، عنوان کرد: بعد از رفع اشکال شکستگی لوله نفت، کارشناسان در منطقه حضور پیدا کرده و خسارات وارده به کشاورزان را برآور می کنند.
منبع:

1399/09/23
22:52:40
5.0 / 5
1312
تگهای خبر: خودرو , شركت , لوله , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور