امسال

۸ هزار میلیارد تومان صرف سوخت صرفه جویی شده نیروگاه ها می شود

۸ هزار میلیارد تومان صرف سوخت صرفه جویی شده نیروگاه ها می شود به گزارش شمال صنعت مدیرعامل شرکت برق حرارتی اظهار داشت: تا اختتام امسال حدود 8000 میلیارد تومان از محل بند ˮوˮ تبصره یک قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه گذارانی می شود که واحدهای بخار خودرا بوسیله قراردادهای بیع متقابل به انتها رسانده و سوخت صرفه جویی شده آنها نیز اندازه گیری شده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، محسن طرزطلب در سی ویکمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و افتتاح پروژه سازوکاری تسهیل سرمایه گذاری در راه اندازی بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی با بیان این خبر اضافه کرد: با کوشش های صورت گرفته سازوکار لازم برای تسهیل در بازپرداخت تعهدات قراردادهای پروژه های نیروگاهی بیع متقابل و ایجاد بستر مناسب برای تامین مالی جهت سرمایه گذاری پروژه های جدید این بخش نهایی شده است.
وی افزود: در قراردادهای بیع متقابل برای راه اندازی واحدهای جدید بخار مکانیزم بازگشت سرمایه این پروژه ها از محل سوخت صرفه جویی خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه گذار مبادرت به راه اندازی بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی کرده و بعد از بهره برداری واحدها، هزینه سرمایه گذاری در قالب سوخت صرفه جویی شده پرداخت می شود.
طرزطلب اظهار داشت: در این روش تمامی منابع پروژه توسط سرمایه گذار و عموما با بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود و وزارت نیرو طبق قانون متعهد است اصل و فرع سرمایه پروژه را ظرف دو سال بازپرداخت کند. از این جهت این طرح ها جزو پروژه های استثنایی در کشور است؛ چونکه هیچ پروژه ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه را بازگرداند.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی اضافه کرد: با راه اندازی واحدهای بخار سیکل تلفیقی از محل قراردادهای بیع متقابل مقرر شده تا ضمن ایجاد هفت هزار و ۶۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، سالانه ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی شده و از انتشار ۱۶ میلیون تن گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل آید.
وی با تاکید بر اینکه این اقدام راندمان نیروگاه های گازی از ۳۳ درصد به حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت، افزود: پراکندگی این پروژه ها در ۱۹ استان کشور توزیع شده است که چهار و ۹۸۰ مگاوات از این ظرفیت مربوط به بخش خصوصی و ۲۰۸۰ مگاوات از آن نیز مربوط به واحدهای بخش دولتی است.
طرزطلب اضافه کرد: تا حالا ۱۸ واحد بخار به ظرفیت ۳۰۶۰ مگاوات و با سرمایه گذاری ۲.۴ میلیارد یورو در حال اجراست که هم اکنون هفت واحد آن به ظرفیت ۱۱۲۰ وارد مدار شده است و تا اختتام امسال و سال آینده نیز ۱۱ واحد به ظرفیت ۱۹۴۰ مگاوات دیگر نیز به بهره برداری خواهند رسید.
وی با تاکید بر اینکه ۲۵ واحد به ظرفیت ۴۰۰۰ مگاوات نیز در مرحله آماده سازی تمهیدات است، افزود: برای این پروژه ها نیز ۳.۲ میلیارد یورو سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است تا برای سالهای آتی نیز کشور گرفتار کسری برق در زمینه تولید نشود.
طبق اعلام وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه بازپرداخت منابع این پروژه ها از محل سوخت صرفه جویی خواهد بود، اظهار داشت: سال قبل از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه ۳۷۰ میلیارد تومان بابت بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو برای پروژه های بیع متقابل اختصاص یافت و امسال نیز در قانون ۳۶۲ میلیارد تومان برای امر در نظر گرفته شده که امیدواریم تا آخر سال این رقم را نیز محقق نماییم.
طرزطلب اشاره کرد: موضوع مهم در این بخش استفاده از بند "و" تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۹ برای بازپرداخت بدهی های دولت بوسیله شرکت نفت می باشد که از این محل نیز ۸۰۰۰ میلیارد تومان طرح های بیع متقابل نیروگاهی در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر اینکه تا حالا ۱۵ درصد از منابع این بخش مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: در تلاشیم با اقدامات صورت گرفته بتوانیم تا آخر سال دو رقم یاد شده را دریافت کرده و در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که واحدهای بخار آنها به پایان رسیده، سوخت صرفه جویی شده اندازه گیری شده و به تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه رسیده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی تصریح کرد: قبل از این سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه پرند به تایید کارگروه مشتکل از وزارتخانه های نیرو و نفت و سازمان برنامه و بودجه رسید و معادل ۲۴.۷ میلیون دلار در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت.
طرزطلب اشاره کرد: با اصلاح قراردادهای بیع متقابل در فضایی جدید امیدواریم ظرف سه ماه آتی ۸۰۰۰ میلیارد تومان یاد شده به همراه ۳۶۲ میلیارد تومان قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه گذارانی شود که پروژه های بیع متقابل آنها به پایان رسیده و سوخت صرفه جویی شده نیز اندازه گیری شده است.
منبع:

1399/09/18
17:40:31
5.0 / 5
1104
تگهای خبر: ارز , توسعه , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور