گزارش شمال صنعت؛

صنعت پوشاك در مضیقه كرونا

صنعت پوشاك در مضیقه كرونا تولیدی های پوشاك كشور به سبب تعطیلی گاه و بیگاه و فقدان حمایت دولت در دوران شیوع كرونا، یا مجبور به تعدیل نیرو شده اند و یا اینكه بطور كلی كارگاه را تعطیل كرده اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، بعد از انتشار ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصاد کشور با چالش های عمده ای مواجه شد؛ این مساله در کنار عدم برنامه ریزی دقیق دولت برای پشتیبانی از فعالان اقتصادی خصوصاً بخش تولید سبب شد، خیلی از واحدهای تولیدی مجبور به کاهش ظرفیت تولید و اخراج کارگران خود شوند.
صنعت پوشاک یکی از صنایعی است که ضربه زیادی را از شیوع ویروس کرونا و بی تدبیری دولت خورد؛ تعطیلات و قرنطینه سال قبل که در نزدیکی ایام نوروز بود سبب شد که صنعت پوشاک طلایی ترین ایام سال را برای فروش از دست بدهد و بخش عمده پوشاک تولید شده برای ایام نوروز، روی دست تولیدکننده و فروشنده بماند و ضرر هنگفتی به این بخش وارد شود؛ در ادامه نیز عدم حمایت کافی دولت چالش های این صنعت را دو چندان کرد.
با نزدیک شدن به ایام سرد و البته پایانی امسال نیز، باردیگر دولت بدون برنامه ریزی مبادرت به تعطیلی بخش های مختلف کرد که سبب شد صنعت پوشاک ضربه دوم را بخورد. آنطور که فعالان صنعت پوشاک میگویند اینکه دولت با پرداخت وام هایی با نرخ سود ۱۲ و ۱۶ درصد به دنبال کمک به کارگاه ها بود، به هیچ وجه نتوانست مثمرثمر باشد حال این دفعه که معین نیست مقرر است دولت چه کمکی به کارگاه ها کند. تولیدکنندگان پوشاک خصوصاً تولیدی های کوچک نقش مؤثری در اشتغال کشور دارند، اما حال به قدری گرفتار مضیقه شده اند که مجبور به تعدیل نیروهای خود هستند چونکه این دست وام ها نمی تواند حتی به پرداخت حقوق کارگر کمکی کند چه برسد که توقع داشته باشیم توان تولیدکننده برای حفظ ظرفیت تولید، افزایش یابد.
از سویی دیگر نیز، مواد اولیه پوشاک به قدری گران و کمیاب شده که تولیدکنندگان مجبور به افزایش قیمت محصول نهایی خود شده اند؛ آن هم در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش شایان توجهی پیدا کرده است.
قیمت تمام شده محصول ۲ برابر پارینه شده است
در این رابطه امین شهسواری تولیدکننده پوشاک با اعلان اینکه مواد اولیه تولید پوشاک چند برابر شده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: اوایل سال کش قیطونی را کیلویی ۶۵ هزار تومان می خریدیم اما هم اکنون همین محصول را ۲۵۰ هزار تومان می خریم و نکته جالب اینکه به سبب افزایش تولید ماسک، کش قیطون حتی با این قیمت هم کمیاب شده است.
وی اضافه کرد: همین طور پارچه از اول سال تا حالا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است. پارچه دورس را دو ماه پیش کیلویی ۱۳۵ هزار تومان خریدیم که الان قیمت این محصول به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت دکمه و زیپ که هر هفته افزایش می یابد؛ بعنوان مثال زیپ را هزار تومان می خریدیم که الان به ۸ هزار تومان رسیده است. در واقع با توجه به این که واردات صورت نمی گیرد و تمهیداتی برای جهش تولید در این بخش صورت نگرفته، مواد اولیه پوشاک کم شده و قیمت ها بالا رفته است.
این تولیدکننده پوشاک اظهار داشت: بطور کلی قیمت تمام شده یک محصول نسبت به پارینه تقریباً ۲ برابر شده است.
مساعدتی به بخش پوشاک نشد
وی افزود: از سویی دیگر پس از شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، کسانی که از ترکیه چه در قالب قاچاق و چه در قالب های دیگر جنس می آوردند، به سمت تولید کردن آمدند؛ کار تولیدی ها بیشتر شد تا این اواخر که اوضاع کرونا تشدید شد و شاهد تعطیلی گاه به گاه پاساژها بودیم که سبب شد کار تولیدی ها افت کند. وضعیت اقتصادی و تعطیلی کارگاه ها در صنعت پوشاک به حدی رسیده که وقتی ما آگهی برای کار می دهیم، خیاط های حرفه ای با سابقه از سراسر کشور برای گرفتن کار به ما زنگ می زنند و حتی می گویند حاضریم برای کار کردن مثلاً از اصفهان کلاً به کرج نقل مکان نماییم.
این تولیدکننده پوشاک اظهار داشت: حقوق کارگر را از فروش روزانه می دهیم و وقتی بدون تدبیر مبادرت به تعطیلی صنوف می کنند، کارفرما از کجا پول تهیه نماید که حقوق کارگر را بدهد؟ ما به هیچ وجه نمی خواهیم که کارگران خودرا اخراج نماییم. بسته شدن مراکز فروش و یا حتی کم کردن ساعت کار، ضربه بزرگی به تولیدی ها میزند.
وی اضافه کرد: ما به تمام کشور محصول ارسال می نماییم بدین جهت به وضوح کاهش فروش را خصوصاً در مراکز استانها شاهد هستیم؛ فروش در مراکز استانها، مثل اهواز، ارومیه، تهران و … بسیار کاهش یافته اما از آن طرف در شهرهای کوچک مثل بهشهر، شاهین شوهر، رامسر و… فروش خوب است و آن هم به این علت است که قیمت کالاها در مراکز استانها بسیار بالاتر است و مردم علاقه ای به خرید پوشاک ندارند. همین مورد زمینه ورشکستگی واحدهای تولیدی و فروشندگان را فراهم می آورد.
این تولیدکننده پوشاک با اعلان اینکه صنعت پوشاک در بدترین شرایط ممکن قرار دارد، اظهار داشت: صنعت پوشاک جزو مشاغل لطمه دیده از کروناست اما با این وجود مساعدتی به این بخش نشده است و حتی برای مالیات نیز قرار نیست کمکی شود.
ریزش کارگر و کاهش سوددهی در بخش پوشاک
مهدی رهبری، نایب رییس سابق اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک با اعلان اینکه تولیدکننده پوشاک بیشترین ضرر را کرده است، به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: نرخ مواد اولیه پوشاک نسبت به دو سال پیش چهار برابر افزایش یافته است همین طور نرخ ماشین آلات تولید پوشاک نیز به سبب نرخ ارز رشد چهار برابری داشته است. این دو موضوع توان تولیدکنندگان پوشاک را تضعیف کرده است.
وی اضافه کرد: توان تولیدکننده پوشاک برای تهیه ماشین آلات، به روزآوری، تهیه قطعات یدکی و مواد اولیه و ضروری به یک چهارم رسیده است. سرمایه در گردش تولیدکنندگان مکفی نیست که بتوانند با ظرفیت دو سال پیش کار کنند.
رهبری اظهار داشت: در نتیجه شاهد ریزش کارگر، ریزش تولید و کاهش سوددهی در عرصه تولید پوشاک هستیم.
این فعال صنایع پوشاک اظهار داشت: طی چهل سال قبل وزارت صمت عزمی برای خودکفا کردن تولید پوشاک نداشته است. وزارتخانه حتی برای تولید سوزن، نخ و ملزوماتی همچون زیپ و دکمه هیچ اقدامی نکرده است. در واقع ابتدایی ترین نیاز صنعت پوشاک هم وارداتی بوده و در کشور تولید نمی گردد.

1399/09/11
13:10:30
5.0 / 5
1171
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور