جزئیاتی از 105 پروژه برای شفافیت و رونق كسب وكار

جزئیاتی از 105 پروژه برای شفافیت و رونق كسب وكار شمال صنعت: معاون تكنولوژی های جدید بانك مركزی، جزئیات 105 پروژه ای كه سه هدف راهبردی چون «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط كسب وكار دارد را تشریح نمود.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، مهران محرمیان با اشاره به ۱۰۵ پروژهای که از طرف معاونت تکنولوژی های جدید در دست اقدام است، اظهار داشت: تعداد این پروژه ها رقم پویایی است و امکان دارد در طول زمان تغییر کند. تقریباً بهره بردار نیمی از این پروژه ها معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی است و نیمی دیگر نیز شامل پروژه هایی است که بهره بردار آنها سایر بخش های بانک مرکزی هستند.

معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با اشاره به ادارات فعال در این پروژه ها، اضافه کرد: در معاونت فناوریهای نوین، سه اداره شامل «نظامهای پرداخت»، «مهندسی نرم افزار» و «اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات» در این پروژهها فعالند که بیشترین تعداد پروژه ها ابتدا به ادارات «نظام های پرداخت»، «مهندسی نرم افزار» و بعد از آن به اداره «زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات» مرتبط می باشد.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی درباره نظام مدیریت پروژه در معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی عنوان کرد: در این نظام، هر پروژه دارای چهار رکن است. رکن اول «بهره بردار» است که خود معاونت یا سایر معاونت های مربوطه را در برمی گیرد، رکن دوم «مجری پروژه» است که شامل شرکت های بیرونی، زیرمجموعه یا معاونت فناوری است. رکن سوم به «ناظر پروژه» اشاره دارد؛ این شخص با کسب وکار پروژه آشناست و با فناوری مرتبط نیز آشنایی لازم را دارد. بدین سبب می تواند رابط بین معاونت «بهره بردار» و «مجری» باشد و در عین حال یکپارچگی مجموعه فعالیت ها را تضیمن می کند؛ این شخص «ناظر» از همکاران ما در معاونت تکنولوژی های جدید است. در نهایت نیز چهارمین رکن در داخل معاونت فناروی های نوین «دفتر مدیریت پروژه (گروه مدیریت پروژه) است که وظیفه این گروه تکمیل اطلاعات پروژه ها و پیگیری مستندات از افراد مختلف است.

محرمیان درباره اولویت بندی پنج گانه عملیاتی سازی ۱۰۵ پروژه «معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی» اظهار داشت: در این تقسیم بندی پروژه های با اولویت «چهار» و «پنج» جزء اولویت های پایین تر هستند. طبیعتاً پروژه های با اولویت یک، شامل مواردی است که باید در اسرع وقت به بهره برداری برسند و در صورتیکه کمبود منابعی به وجود بیاید، منابع به سمت پروژه های با اولویت یک سوق داده می شود. البته تحت شرایطی ممکنست در داخل بانک بر طبق اولویت های مدنظر سایر ادارات، پروژه در سطح «اولویت یک» تلقی شود یا اینکه بر طبق قوانین و مقررات محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با اشاره به برنامه ریزی راهبردی در نظرگرفته شده برای طرح ها و پروژه ها، اشاره کرد: سه هدف راهبردی برای پروژه ها در نظر گرفته شده است که شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب وکار است. این سه هدف بر طبق وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است. در مجموع، پروژه هایی که در حوزه عمدتاً شفافیت است در رابطه با حوزه نظارت بوده و از اولویت بالاتری برخوردار می باشند.

مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها


محرمیان با اشاره به پروژه های حوزه «مبارزه با پولشویی» عنوان کرد: دراین زمینه پروژه های بسیاری در دست اقدام است که به سبب محرمانگی نمی توان به آنها پرداخت. اما یک قاعده کلی وجود دارد که برای انجام هر تراکنش، باید «مبدأ»، «مقصد» و «بابت» آن مشخص باشد. هرچیزی که خلاف این امر است، طبیعتاً تراکنش مشکوک شمرده می شود. خوشبختانه این سامانه هم اکنون عملیاتی شده و موجود و به تدریج قابلیت های آن در حال تکمیل و بهبود است.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره طرح هایی که در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: در این زمینه می توان به «طرح مبارزه با پولشویی» و سامانه در رابطه با آن و نیز «رمز دوم پویا» که با همکاری شبکه بانکی و صنعت بانکداری اجرائی شده است، اشاره نمود. همین طور از دیگر پروژه ها می توان «اعمال سقف بر تراکنش های حوزه پرداخت و غیرحضوری» را عنوان نمود که در مقطعی به خصوص در بازار ارز از این امر سوءاستفاده می شد. همین طور از دیگر موارد، پروژه های در رابطه با اصلاح نظام کارمزد هستند که هم اکنون «فاز یک» این پروژه عملیاتی شده و در آینده نزدیک در خروجی ها شاهد نتایج و اعمال نظام کارمزدی خواهیم بود.

ثبت صدور هر چک در سامانه پیچک

محرمیان با برشمردن تعدادی دیگر از پروژه های این حوزه عنوان کرد: «کیف الکترونیک پول» از دیگر مواردی است که اجرائی شده است. هم اکنون، در ارتباط با «قانون جدید چک»ٰ، «سامانه پیچک» به زودی اجرائی و نهایی می شود و مطابق آن هر قطعه چکی که در کشور صادر می شود، باید در این سامانه ثبت گردد. با عملیاتی شدن و پیاده سازی این سامانه، از موارد پولشویی که بواسطه ابزار چک رخ می دهد، جلوگیری به عمل می آید.

وی در توضیح طرح های «حوزه مبارزه با قمار و شرط بندی» توضیح داد: پروژه های بسیار مهمی دراین زمینه با همکاری «پلیس فتا» و «دادستانی» در دست اقدام است که این موارد امسال نهایی می شود. تمام مواردی که پیش تر و در بالا به آنها اشاره شد، امسال عملیاتی شده یا امسال عملیاتی می شوند.

تخصیص خودکار و سیستمی ارز بوسیله «سامانه جامع ارزی»


محرمیان با اعلان اینکه فاز اول سامانه جامع ارزی با هدایت همکاران حوزه ارزی انجام شده است، اشاره کرد: بواسطه این سامانه تخصیص ارز که از فرایندهای بسیار مهم و اساسی در چرخه تبادلات ارزی کشور به است، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملاً خودکار انجام می شود. به بیان بهتر، الگوریتم های این سامانه به شکلی برنامه ریزی شده اند که بر طبق اولویت بندی های کشور در تخصیص ارز که توسط وزارت «صنت، معدن و تجارت» تعیین شده است، عمل کنند.

وب «انباره داده اعتبارسنجی»، «سامانه نهاب» و «هاب شاپرک»، مهم ترین پروژه های معاونت فناوری های نوین
محرمیان «انباره داده اعتبارسنجی» را یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی دانست و اظهار داشت: دراین زمینه شرکتها و بطور ویژه یک شرکت بیش از همه فعال بوده اند، اما آنها نمی توانستند داده های مورد نظر خودرا به دست آورند. براین اساس با ایجاد انباره داده در بانک مرکزی به شرکت های اعتبارسنجی خدمات دهی می شود.

معاون تکنولوژی های جدید «سامانه نهاب» را یکی از اولویت های اصلی عنوان نمود و تاکید کرد: در این سامانه هویت مبدأ و مقصد هر تراکنش مشخص می شود. براین اساس در سامانه یاد شده به اشخاص شامل حقیقی و حقوقی کدی اختصاص داده می شود. هم اکنون برای بیش از ۹۹ درصد اشخاص حقیقی این کد صادر گردیده است و درباب اشخاص حقوقی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه در حال رایزنی با دستگاه هایی هستیم که باید به اشخاص حقوقی این کد را ارائه نمایند.

بگفته مهران محرمیان هاب شاپرک نیز دیگر پروژه ای است که به انتظام بخشی شرکتها و کارهای حوزه انتقال کارت به کارت می پردازد و آنرا ساماندهی می کند. این پروژه دربرگیرنده پرداخت سازان و برنامک های حوزه پرداخت است.

اقدامات بانک مرکزی در عمل به ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان»


وی درباره وظایف محول به بانک مرکزی به سبب ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان» اشاره کرد: مطابق طرح جامع مالیاتی وظایف و ماموریت هایی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است. براین اساس هر ابزار پذیرندگی شامل اینکه کارت خوان یا درگاه پرداخت باشد باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد.

محرمیان درباره ساماندهی دستگاه های پذیرندگی اظهار داشت: هر ابزار پذیرشی که در اختیار پذیرنده قرار می گیرد، دارای شناسه یکتاست و اطلاعات آن در شبکه جمع پرداخت کشور وجود دارد. اما مسأله این است که اطلاعات شبکه بانکی و پرداخت کشور نزد ما با داده های سازمان امور مالیاتی همخوانی نداشته و قابل انطباق نیست. اما ضروری می باشد، اطلاعات این دو پایگاه داده با یکدیگر کنترل شود که البته این امر محقق شده و بعد از آن متوجه می شویم چه تعداد کسانی مودی مالیاتی نیستند. چونکه بر طبق قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می شوند.

وی درباب برخی شبهات وارده در خصوص بی هویت بودن بعضی از پذیرنده ها اظهار داشت: این امر صحیح نیست. بلکه همانطور که اشاره شد، تعداد زیادی از پذیرنده ها مودی مالیاتی نیستند و بر طبق زمان بندی که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه ریزی آن هستیم، این افراد مودی مالیاتی محسوب خواهند شد.

افزایش حجم کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات با شیوع ویروس کرونا

محرمیان با اعلان اینکه کارهای خیلی از سوی این معاونت در دست اقدام است، توضیح داد: نمونه این مهم همین ۱۰۵ پروژه در دست اقدام و مورد بحث ماست. در کنار آن تعداد بسیار زیادی سامانه نیز هم اکنون عملیاتی شده و در حال اجراست. از ین جهت، مقصود از اطلاع رسانی این موارد، تبیین وسعت و حجم کار است. هم اکنون «معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی»، شرکت های زیرمجموعه، شبکه بانکی، شرکت های حوزه پرداخت و در نهایت پیمانکاران آنها در اجرائی کردن پروژه های گوناگون نقش دارند.

وی درباب مجموعه کسانی که در حوزه تکنولوژی های جدید صنعت بانکی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: بر طبق برآوردها، این مجموعه در سال حدوداً ۳۰میلیون نفر ساعت فعالیت انجام می دهند. این تعداد شامل کسانی است که توسعه سامانه ها یا قابلیت های جدید، پشتیبانی کارهای قبلی و پایش کارهای این حوزه را برعهده دارند. پس این موارد حاکی از حجم بالای کار در حوزه فناوری است.

محرمیان ضمن اشاره به سختی های پیش روی فعالیت این افراد تحت فشار تحریم ها و شیوع ویروس کرونا اشاره کرد: افراد و جوانان این حوزه زحمات بسیاری را متقبل می شوند. در همین دوره کرونا که همه سازمان ها از سرعت فعالیت شان کاسته اند، فعالان حوزه فناوری در میدان هستند و به حجم کاری فعالان حوزه تکنولوژی های جدید به سبب پروژه های جدید و رشد تراکنش های الکترونیکی، افزوده شده است. نتیجه آنرا نیز شاهدیم که در کشور طی این مدت، پول کاغذی تقریباً حذف شد و خیلی از کارها به سمت وسوی غیرحضوری پیش رفت. تمام این اتفاقات ماحصل بیش از بیست سال تلاش این مجموعه است.

او در آخر تاکید کرد: هدف از طرح این نکات، تشکر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات بود. ما در بانک مرکزی می دانیم که فشار و حجم کار بالاست و قدردان کوشش های آنان هستیم.

منبع:

1399/09/08
21:15:10
5.0 / 5
838
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور