پروازهای ممنوعه چارتری همچنان گران تر از بقیه

پروازهای ممنوعه چارتری همچنان گران تر از بقیه شمال صنعت: پروازهای چارتری كه بگفته مسئولان سازمان هواپیمایی قرار بود حذف شوند، همچنان در لیست بلیت های عرضه شده قرار دارند و البته گران تر از بلیت های دیگر در همان كلاس نرخی فروخته می شوند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، ماه هاست که مسئله افزایش غیر منطقی قیمت بلیت هواپیما عنوان شد و بالاخره پرونده آن با مصوبه اخیر شواری عالی هواپیمایی بسته شد که برمبنای آن قرار بود به حداکثر نرخ اعلام شده در خرداد ماه سال جاری نهایتا ۱۰ درصد اضافه شود.
اما مشکل دیگری که در پروازهای داخلی وجود داشت و همیشه بعنوان یکی از دلیلهای افزایش قیمت بلیت هواپیما مطرح می شد، پروازهای چارتری است چونکه این پروازها در بیشتر مواقع گران تر از بلیت های عرضه شده در همان روز، همان مسیر، همان ایرلاین و با همان کلاس نرخی است.
کار پروازهای چارتری به جایی رسید که تورج دهقان زنگنه -رییس سازمان هواپیمایی کشوری – در ایام ابتدایی آبان ماه امسال یکی دلیلهای نابسمانی بازار بلیت هواپیما را همین پروازهای چارتری عنوان نمود و اظهار نمود: سازمان هواپیمایی کشوری طبق ماده" ۵" بند "ب" قانون این سازمان مسول جلوگیری از رقابت مضره و مصالح عمومی است و از آنجائیکه تا حالا مشکلاتی از طرف چارتر کننده وجود داشت با لغو پروازهای چارتری از ۲۵ مهر به جز مسیرهای کیش و قشم و مناطق نفت خیز هیچ مسیر دیگری مجاز به چارتر نیست.
زنگنه همین طور دو هفته بعد در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: سایت های فروش رسمی و معتبر که به ایرلاین ها دسترسی دارند، قوانین را رعایت می کنند و چارترکننده هایی هم که در قالب قوانین عمل می کنند جزئی از این زنجیره بازار هستند و مشکلی با آنها نداریم اما برخی چارترکننده ها، سلف خری می کنند و بعنوان مثال پروازی را یک سال خریداری می کنند و برای مسیر رفت قیمت بالایی تعیین می کنند و در راه برگشت قیمت شان را پایین تر می آورند. این رفتار و سوءاستفاده آنها به این صنعت لطمه می زند. سازمان هواپیمایی کشوری بر بازار بلیت هواپیما و چارتر کننده نظارت می کند و بموقع با آنها برخورد جدی خواهیم کرد.
اما با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از ابلاغ این دستورالعمل به ایرلاین ها همچنان شاهد پروازهای چارتری در لیست بلیت های عرضه شده در سایت های مختلف هستیم که اتفاقا مانند گذشته قیمتی بالاتر از نرخ های دیگر در همان روز و با همان شرایط دارند.
بعنوان مثال پرواز شنبه هفته آتی یکی از این ایرلاین ها به مقصد مشهد در ساعت ۱۲: ۵۵ دقیقه قیمتی معادل ۴۸۰ هزار و ۶۰۰ تومان دارد در صورتیکه پرواز همین ایرلاین برای همین مسیر در پنج دقیقه بعد یعنی ساعت ۱۳ چارتر شده است و قیمت آن ۵۳۹ هزار و ۵۸۰ تومان است.

البته ایرلاین های دیگر هم پرواز تهران – مشهد خودرا چارتر کرده اند و آنها هم از این مسئله مستثنی نیستند و قیمت های بالاتری نسبت به پرواز سیستمی در همان ایرلاین و با همان کلاس نرخی دارند.
به دنبال پیگیری خبرنگار ایسنا، زنگنه اینطور درباره این مساله توضیح داد که بارها به ایرلاین ها هشدار داده ایم که هیچ پروازی را به غیر از مناطق ذکر شده مذکور در مقاصد نفتی و کیش و قشم حق ندارند، چارتر کنند و این کار خلاف قوانین و مقرارات اعلام شده است.
حالا باید به این نکته توجه کرد که چرا برخی ایرلاین ها همچنان پروازهای خودرا خلاف قوانین و مقرارت چارتر می کنند و سود این کار چقدر است و به جیب چه کسانی می رود؟
منبع:

1399/09/07
23:32:27
5.0 / 5
1303
تگهای خبر: خرید , صنعت , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور