كم شدن مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری در سال 98

كم شدن مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری در سال 98 شمال صنعت: بررسی آمارهای مربوط به وضعیت پرداخت بیمه بیكاری طی سال 1398 نشان میدهد كه تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری روند كاهشی داشته و دو استان كشور ركورددار بیشترین مقرری بگیر بودند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایتهای اجتماعی است که سازمان تأمین اجتماعی بر مبنای آن مکلف است با دریافت حق بیمه بیکاری مقرر به کارگران مشمول قانون بیمه که به صورت غیر ارادی بیکار و از جانب ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده اند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

بیمه بیکاری به کارگران مشمول قانون کار و تابع قانون تأمین اجتماعی تعلق می گیرد و بر مبنای آن کارفرما مکلف است سه درصد از مزد کارگر را به صندوق بیمه بیکاری واریز نماید. کارگرانی که بدون میل و اراده شخصی بیکار شده باشند می توانند مراحل ثبت درخواست بیمه بیکاری را از راه رفتن به ادارات کار دنبال کرده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شود.

تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری از ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده که نشان از کاهش ۳۸ هزار نفری دارد.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی پرونده های بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ نشان داده است که تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته، ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر بوده که نسبت به سال پیش از آن ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

به باعث این گزارش استان تهران با ۵۲ هزار و ۲۷ نفر و بعد از آن اصفهان با ۲۶ هزار و ۸۱۲ نفر بیشترین و استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد کمترین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری را به خود اختصاص داده اند.

همچنین تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری از ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده که نشان از کاهش ۳۸ هزار نفری دارد. ۱۶۴ هزار و ۳۵۱ نفر از مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری مرد و ۵۶ هزار و ۸۷۸ نفر زن و ۱۸۵ هزار و ۱۲۰ نفر از مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری متاهل و ۳۶ هزار و ۱۰۹ نفر مجرد هستند.در گزارش مرکز آمار وزارت کار از مجموع ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ مقرری بگیر جدید بیمه بیکاری پارسال ۶۶۸۸ نفر فاقد مهارت و ۲۶ هزار نفر نیمه ماهر بوده اند.

در سال قبل جمعا ۷۲۷ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری جهت افزایش سطح سواد به نهضت سواد آموزی و ۲۸ هزار و ۲۴۸ نفر برای ارتقای مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی شده اند.

سال گذشته مقرری بیمه بیکاری ۲۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر به علت اشتغال مجدد و شناسایی اشتغال پنهان قطع شده است؛ به نحوی که برای ۲۲ هزار و ۴۴۵ نفر فرصت شغلی جدید پیدا شده و ۱۷ هزار و ۸۹۱ نفر از مقرری بگیران به علت اشتغال پنهان درحین دریافت مقرری، مشمول قطع مقرری بیمه بیکاری شناخته شده اند.

بر اساس این گزارش، آخر دوره استحقاق مقرری، عدم حضور در دوره های آموزشی، عدم رجوع جهت حضور و غیاب و امتناع از مشاغل پیشنهادی از دیگر علل قطع مقرری بیمه بیکاری بوده است.برابر قانون، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت می گیرد که به صورت غیر ارادی و به دلیل حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله، سیل، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. مطابق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده موظفند حداکثر ظرف ۳۰ روز مراتب بیکاری خویش را به ادارات کار استان محل سکونت اعلام کنند تا بعد از بررسی به شعب تأمین اجتماعی به منظور دریافت مقرری معرفی شوند.

مبلغ مقرری بیمه بیکاری

طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا چهار نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می شود اما در هر صورت مبلغ کلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر یا از ۸۰ درصد متوسط دستمزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد. مجردین حداقل شش ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متاهل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه می توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیکاری برخوردار شوند.

به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، هم اکنون رویکرد جهانی در بحث کاهش تعداد مقرری بگیران، تاکید بر حفظ اشتغال است، چون که افزایش این امر می تواند مبین مشکلات اقتصادی کارگاه ها و تعطیلی آنها باشد. به اعتقاد خیلی از کارشناسان، تداوم سیاست حفظ اشتغال موجود، پیشگیری از تعطیلی بنگاهها و ریزش نیروهای کار، رفع مشکلات بنگاههای اقتصادی، بخشودگی جرایم و امهال حق بیمه کارفرمایان، پرداخت یارانه دستمزد و کمک هزینه کارورزی همچون اقدامات مثبت دولت بوده که در کاهش آمار متقاضیان بیمه بیکاری و ثبت درخواست مقرری موثر بوده است.
1399/09/01
12:13:59
5.0 / 5
1327
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور