رئیس سازمان جهادكشاورزی استان كردستان:

تحقق اشتغال و اقتصاد استان با عملیاتی كردن طرح های پیشران كشاورزی

تحقق اشتغال و اقتصاد استان با عملیاتی كردن طرح های پیشران كشاورزی به گزارش شمال صنعت كردستان رئیس سازمان جهادكشاورزی استان اظهار داشت: تحقق اشتغال و اقتصاد استان با عملیاتی كردن طرح های پیشران كشاورزی میسر خواهد بود.


محمد فرید سپری امروز (۳۰آبان) در جلسەای اظهار نمود: کشاورزی در استان کردستان بعنوان محور تولید و توسعه، نقش پر اهمیتی در اشتغال و توسعه اقتصادی استان ایفا می کند.
وی ادامه داد: استان کردستان با مساحت ۲۹۱۳۷ کیلومترمربع، و یک میلیون هفتصد و پنجاه هزار هکتار از اراضی زیر کشت در بخش کشاورزی سالانه حدود هفتصد و پنجاه هزار هکتار آن جزو بخش زراعت، و حدود چهل وهفت هزار هکتار آن بعنوان باغات استفاده می شود از مقدار عنوان شده این اراضی هشتاد و هشت درصد دیم، و دوازده درصد آبی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت
استان کردستان با سه درصد بارندگی کشور، و سر حوزه پنج حوزه آبریز و آبخیزداری از هفت درصد روان آب کشور بهرمند است که سالانه حدود چهار و هشت دهم میلیارد متر مکعب منابع آبی تجدید پذیر دارد. براین اساس باتوجه به پتانسیل آب در استان تنها دوازده درصد از سهم آب بهرمند هستیم.
وی با اشاره به طرح های پیشران کشاورزی در استان کردستان عنوان کرد: باتوجه به طراحی سه طرح پیشران با توجیه بسیار بالای اشتغالزایی و اقتصادی در بخش کشاورزی، دامداری و آب، شهرهای استان و بویژه سنندج، کامیاران در حوزه آب، و در بخش دام، دیواندره و، کامیاران عملکرد بسیار مناسبی به وجود آورده است که می توان به صدهزار هکتار دیگر از اراضی استان که در آینده به شبکه اراضی آبی متصل خواهد شد.
سپری تصریح کرد: یک هکتار اراضی آبی در مقایسه با یک هکتار دیم حداقل ۱۰ برابر عملکرد بهتر و بیشتری دارد.
وی تصریح کرد: باتوجه به بارندگی های مناسب و خوب در حوزه آبی استان شرایط مناسبی برای پنجاه هزار هکتار اراضی باغی طراحی شده است که در بخش آبی شانزده هزار و ۴۰۰ هکتار، و ۳۳ هزار هکتار جزو باغات دیم است. بطور متوسط حدود دو و نیم تا سه هکتار باغ دیم یک شغل پایدار و دائم و حدود یک و نیم هکتار از باغات آبی یک شغل پایدار و دایم را به وجود می آورد.
وی اشاره کرد: باتوجه به تولید بیست و هفت هزار و پانصد تن سالانه گوشت قرمز در استان، و با تحقق ۱۲ درصد برنامه پیشران ۱۳هزار تن گوشت قرمز طی سال گذشته، امروزه به تولید ۳۰ هزار تنی گوشت قرمز در کردستان رسیده ایم. و با تولید سالانه دو میلیون تن علوفه در استان اگر سرمایه لازم که ضرورت امر است، تحقق این مهم قطعی است و کردستان این مساله را با عملکرد این مدت کوتاه به منصه ظهور رسانده است. اما در بخش تولید کنجاله سویا و ذرت هنوز گرفتار مشکل و کمبود هستیم
وی افزود: برمبنای نیاز تحقیقاتی استان، در تامین کود شیمیایی ما نیازمند ۱۸۰ هزار تن کود هستیم اما تنها دریافتی ما ۹۵ هزار تن است که این نیاز خصوصا در بخش کود اوره، که بازخورد آن در هکتار با حداقل صد و سی کیلو، سبب یک تن افزایش عملکرد در گندم دیم بوده، روشن می سازد و میتوان گفت نیاز و کمبود ما به کود اوره حدود سی هزار تن است.
سپری در آخر تصریح کرد: باتوجه به نیاز شدید اراضی آبی استان به کود فسفات که قیمت آن از هشتاد هزار تومان به چهارصد هزار تومان افزایش یافته، و کشاورزان ما توان خرید آنرا ندارد، به دستور مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی درصدد تهیه کشاورز کارت با یارانه مربوطه جهت تامین سرمایه در گردش هستیم.
منبع:

1399/08/30
22:03:34
5.0 / 5
792
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور