معاون وزیر صمت خبر داد

تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش تولید

تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش تولید به گزارش شمال صنعت معاون طرح و برنامه وزیر صمت اظهار داشت: پس از پیگیری های مختلف این وزارتخانه چند اتفاق مثبت برای تأمین مالی بخش تولید در كارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبارمصوب شد.به گزارش شمال صنعت به نقل از وزارت صمت، سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی تصریح کرد: پس از پیگیری های مختلف این وزارتخانه چند اتفاق مثبت برای تأمین مالی بخش تولید در کارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبار مصوب شد.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: به منظور هدایت و تخصیص منابع بانکی در جهت برنامه های جهش تولید پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.
وی اظهار داشت: این منابع دو تفاوت با سایر تسهیلات که تابحال به بخش صنعت، معدن اختصاص یافته شده دارد. اول اینکه این منابع با عنایت به برنامه های وزارتخانه اختصاص می یابد و ما برای نخستین بار توانستیم پیوندی بین تسهیلات بانکی و برنامه ها انجام دهیم و منابع مالی هدفمندتر اختصاص پیدا کند.
معاون وزیر صمت افزود: مقرر شده است منابع ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۷ محور شامل فعال کردن ظرفیت های خالی محصولات صنعتی منتخب، نهضت ساخت داخل، فعال سازی واحدهای راکد، تکمیل طرح های نیمه تمام، پیشران و گلوگاهی، توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار، اصناف تولیدی و همینطور احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس پرداخت گردد.
زرندی اضافه کرد: متقاضیان این تسهیلات باید در چارچوب یکی از این محورها درخواست داشته و در این حوزه ها فعالیت داشته باشند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: اتفاق دوم این بود که در مصوبه در کارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبار تصریح شده، این تسهیلات از راه فرآیند سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت می شود.
وی توضیح داد: یکی از موضوعاتی که همیشه در سال های قبل مورد بحث بود، این مساله است که نظام بانکی مدعی پرداخت اعداد و ارقام بالا در تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن است، اما فعالان این حوزه در این خصوص نظرات متفاوتی دارند و وزارتخانه هم امکان اطلاعات دقیق که هر واحد چه مقدار و از چه بانکی تسهیلات گرفته را نداشت.
زرندی اظهار داشت: وقتی تسهیلات از راه سامانه وزارتخانه پرداخت گردد، برای ما شفاف خواهد شد که چه مقدار از مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومانی به چه واحدهای تولیدی و پروژه هایی عرضه شده است.
وی اظهار داشت: با این اتفاق هم میزان دقیق پرداخت ها مشخص می شود، هم وزارتخانه می تواند پیگیری های لازم را برای تحقق کامل تعهدات نظام بانکی جهت اجرای برنامه جهش تولید انجام دهد.
افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی
زرندی اضافه کرد: در مصوبه دیگری در شورای پول و اعتبار مقرر شد، سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی افزایش یابد.
وی اظهار داشت: به علت افزایش هزینه های تولید، نیازمند تغییر در سقف پرداخت های بانک ها به بخش صنعت و معدن بودیم.
معاون طرح و برنامه اضافه کرد: بر طبق این مصوبه، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه های تولیدی تا ۹۰ درصد فروش سال قبل بر اساس اعتبارسنجی بانک ها افزایش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: همینطور مصوب شد، سقف اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات یک بانک برای یک بنگاه تولیدی از ۳ درصد به ۵ درصد سرمایه ثبتی بانک مشمول افزایش یابد.
زرندی اظهار داشت: با این مصوبه امکان افزایش سقف تسهیلات به یک واحد تولیدی فراهم گردید.
معاون طرح و برنامه وزیر صمت اظهار داشت: بزودی با هماهنگی بانک مرکزی فرایند ثبت نام واحدهای تولیدی در سامانه بهین یاب جهت دریافت تسهیلات ایجاد خواهدشد که در این حوزه اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.


منبع:

1399/08/16
18:44:24
5.0 / 5
1342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور