عضو هیات مدیره سازمان مركزی تعاون روستایی ایران مطرح كرد

افزودن سالانه ۱۳۰۰ هكتار به نخلستان های كشور

افزودن سالانه ۱۳۰۰ هكتار به نخلستان های كشور خوزستان عضو هیات مدیره سازمان مركزی تعاون روستایی ایران با اعلان اینكه هم اكنون سطح زیر كشت خرما در كشور به بیش از 256 هزار هكتار رسیده است، اظهار داشت: تلاش بر این است كه سالانه حدود یك هزار و 300 هكتار در كشور به كشت نخل اختصاص داده شود اما با توجه به این كه سطح زیركشت قابل توجه است، میزان عملكرد كافی نیست.سیدرحمت اله پریچهر در نخستین جشنواره ملی شکرگزاری خرما که امروز (۱۲ آبان ماه) در روستای ام التمیر اهواز برگزار شد، اظهار نمود: قسمتی از شکرگزاری زبانی و بخش دیگر عملی است؛ باید بعنوان امانت دار نعمت های الهی، برای کاهش ضایعات و افزایش راندمان خرما تلاش نماییم.

به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: سطح زیرکشت خرما در جهان هم اکنون بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار و تولید این محصول بیش از ۸.۵ میلیون تن است.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بیان کرد: تولید خرما در جهان در ۱۰ سال اخیر از حدود ۶ تن در سال ۲۰۰۹، به ۷.۸ تن رسیده که رکورد خوبی است. در کشور ما نیز حدود ۱۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما وجود داشت که حالا به بیش از ۲۵۶ هزار هکتار رسیده است و تولید خرما نیز حالا بیش از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن است.

وی اضافه کرد: این آمار نشان دهنده این است که ما حدود ۲۴ درصد سطح زیرکشت جهان و حدود ۱۵ درصد تولید خرما در جهان را در اختیار داریم اما میانگین عملکرد کشورمان رضایت بخش نیست و باید برای افزایش عملکرد و اقتصادی کردن تولید خرما، وقت و انرژی کافی اختصاص دهیم.

پریچهر با اشاره به وضعیت استان خوزستان در تولید خرما، اظهار داشت: استان خوزستان با دارا بودن حدود ۴۱ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما، دومین استان تولیدکننده خرما بعد از سیستان و بلوچستان است اما تنوع خرما در خوزستان حائز اهمیت می باشد و جا دارد پژوهشکده خرما و میوه های گرمسیری خوزستان توجه ویژه ای به این امر داشته باشد.

وی بیان کرد: از نظر تولید خرما نیز خوزستان ۱۳ درصد تولید خرمای کشور را در اختیار دارد که باید تلاش بیشتری کرد و عملکرد را به عملکردهای بین المللی نزدیک تر کرد.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: بخش عمده ای از نخلستان های ما در کمتر از یک هکتار واقع هستند در صورتیکه نیاز به باغات یکپارچه تری داریم.

وی اضافه کرد: در زمینه تولید خرما، آمار قابل توجهی داریم و عملکرد ما نیز افزایش یافته اما بسیار کند است و برای ارتقای راندمان باید توجه ویژه ای داشت.

پریچهر با اعلان اینکه میزان صادرات خرمای ایران به کشورهای دیگر حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن است، اشاره کرد: با توجه به این که خوزستان در تولید و صادرات خرما نقش عمده ای دارد بدین سبب انتظار می رود به این بخش توجه گردد و تولید با استانداردهای جهانی کیفیت، افزایش یابد.

وی با اشاره به وضعیت صادارت خرما به کشورهای دیگر، اظهار داشت: روند ۱۴ ساله میزان صادرات خرما در جهان نشان دهنده گرایش کشورهای دیگر به مصرف خرما است برای اینکه محصولی راهبردی و برای زمان بحران و جنگ است. کشورهای اروپایی نیز به این علت به خرما اهمیت می دهند که کمک کننده به کنترل رادیکال های آزاد در بدن است. بدین سبب شاهد می باشیم که میزان تقاضا افزایش یافته و کشورهای اروپایی گرایش زیادی به واردات خرما پیدا کرده اند؛ پس توجه به کیفیت خرمای تولیدی اهمیت دارد.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اضافه کرد: با توجه به این که حدود ۲۴ درصد سطح زیرکشت خرما در جهان را در اختیار داریم اما میزان صادرات در خور کشور نیست و لازم است که استانداری خوزستان نیز برای تسهیل و کمک به این امر توجه بسیاری داشته باشد.

وی اظهار داشت: تلاش بر این است که سالانه حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار در کشور به کشت نخل اختصاص داده شود اما با توجه به این که سطح زیرکشت قابل توجه است، میزان عملکرد کافی نیست.

منبع:

1399/08/12
14:37:31
5.0 / 5
1320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور