پیشنهاد تخصیص اعتبار ویژه آبرسانی

100 میلیون یورو در كام روستاهای سیستان و بلوچستان

100 میلیون یورو در كام روستاهای سیستان و بلوچستان به گزارش شمال صنعت معاون راهبری و نظارت بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور از عرضه پیشنهاد تخصیص ردیف اختصاصی برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است برای سال اول، اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی تخصیص یابد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، حمیدرضا کشفی، در نشستی خبری با اشاره به اینکه در استان سیستان و بلوچستان ۵۵۹۴ روستا با مجموع جمعیتی بالغ بر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر وجود دارد که از این تعداد، ۸۳۶ روستا در جنوب این استان با جمعیتی بالغ بر ۳۲۰ هزار نفر واقع شده است، اظهار نمود: از سال ۱۳۹۳ که اعتبارات متمرکزی برای آبرسانی روستاها تعیین شد، سعی کردیم از محل صندوق توسعه ملی و اعتبارات ملی برای آبرسانی به روستاها بخصوص روستاهای استان سیستان و بلوچستان تأمین اعتبار نماییم.
وی با اشاره به اینکه موفق شدیم با اجازه مقام معظم رهبری منابعی از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها تأمین نماییم، اظهار داشت: ۲۹۹۴ روستای استان سیستان و بلوچستان با جمعیتی بالغ بر ۷۵۳ هزار نفر تحت پوشش طرح های آبرسانی در چارچوب ۱۸ مجتمع آبرسانی روستایی و ۱۴ تک روستا هستند که بخشی از این مجتمع های آبرسانی روستایی تکمیل شده و قسمتی دیگر در دست اجرا قرار دارد که برای تکمیل این طرح ها به شرط تأمین بموقع منابع مالی زمانی حدودا ۳ ساله نیاز است.
معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۸ به میزان ۶۰۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار برای روستاهای استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته که این رقم ۱۰ درصد کل اعتباراتی است که برای آبرسانی روستایی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته بود و این استان بالاترین میزان تخصیص را در سطح کشور برای آبرسانی روستایی دارد.
کشفی با اشاره به اینکه نیمی از رقم تخصیص یافته به آبرسانی روستاهای استان سیستان و بلوچستان به روستاهای جنوب این استان تخصیص یافته، اظهار داشت: در جنوب استان از محل این تخصیص ها، ۲۴۶ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در سال ۹۹ که با کاهش اعتبارات روبرو شده ایم، ۱۵۶ میلیارد تومان برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان تخصیص داده شده و برنامه ریزی کرده ایم با این اعتبارات، ۱۷۳ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۳ هزار نفر از آب پایدار برخوردار شوند؛ همینطور در تلاش هستیم از محل فاینانس داخلی از محل ماده ۵۶، به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی این استان تخصیص اعتبار نماییم که مجوزهای مربوطه را در این حوزه دریافت کرده ایم.
کشفی در مورد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب پایدار در بخش های جنوبی استان سیستان و بلوچستان اظهار نمود: با اجرای این طرح، ضریب جمعیت روستایی تحت پوشش در چابهار و دشتیاری از ۴۸ درصد به ۶۵ درصد می رسد، همینطور این ضریب در کنارک از ۷۶ درصد به ۸۲ درصد، در نیکشهر از ۶۴ درصد به ۶۷ درصد و در قصر قند از ۵۲ درصد به ۷۰ درصد می رسد.
وی با اشاره به اینکه در شمال استان روستاهایی داریم که شبکه آب دارند اما آب پایدار ندارند، اظهار داشت: در این روستاها احتیاج به اجرای طرح ارتقا داشتیم که در مورد ۳۰۰ روستا در شمال استان که شبکه آب دارند اما احتیاج به ارتقای سامانه دارند، سال جاری برنامه ریزی کرده ایم که ارتقا یابند.
معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه در استان سیستان و بلوچستان به ۹۷۰ روستا آبرسانی تانکری یا سیار انجام می شود که در سال ۹۸ برای انجام این آبرسانی سیار، ۳۵ میلیارد تومان هزینه شد، خاطرنشان کرد: هیچ ردیف اعتباری برای آبرسانی سیار روستایی وجود ندارد، به تازگی وزارت نیرو نامه ای به وزارت کشور ارسال کرده که از محل های مرتبط، ۶۰ میلیارد تومان بودجه برای آبرسانی تانکری به روستاهای سیستان و بلوچستان تخصیص یابد.
کشفی با اشاره به اینکه استفاده از هوتک ها برای برداشت آب از گذشته در میان روستاییان این استان مرسوم بوده است، اظهار داشت: برداشت آب از هوتک ها برای مصارفی غیر از شرب انجام می شود و طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در جلسه ای که به تازگی با حضور مسؤلان مربوطه برگزار شده، طی ۵ سال گذشته، هیچ گونه بیماری واگیردار همه گیری ناشی از استفاده از آب در استان سیستان و بلوچستان نداشته ایم که یان آمار نشان داده است استفاده از آب هوتک ها برای شرب در میان مردم هم عرف نیست.
وی افزود: به دنبال این هستیم که برای ۵۰ روستا استان که اغلب در جنوب این استان هستند، مخازنی نصب نماییم که با ظرفیتی ۵ مترمکعبی بعنوان مخازن ثابت، مورد بهره برداری روستاییان باشد تا هر بار که تانکرهای آبرسانی به این روستاها رجوع می کنند فقط مبادرت به پر کدن این مخازن ثابت کرده و برگردند.
وی با تاکید بر اینکه تمامی روستاهایی که شبکه وجود ندارد با تانکر آبرسانی سیار می شوند اظهار داشت: در ۹۷۰ روستای استان سیستان و بلوچستان به صورت سیار آبرسانی می شود در سال ۹۸، ۳۵ میلیارد تومان هزینه آبرسانی سیار شده که ۱۵۰ لیتر در شبانه روز برای هر فرد آب به صورت مجانی در اختیار مردم قرار می گیرد.
منبع:

1399/07/30
22:42:57
5.0 / 5
1556
تگهای خبر: توسعه , شركت , شمال , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور