شرط كاهش قیمت مرغ

شرط كاهش قیمت مرغ به گزارش شمال صنعت نایب رئیس كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینكه اگر ارز لازم برای تامین نهاده ها جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی در توزیع نهاده ها نباشد قیمت مرغ كاسته می شود، اظهار داشت: زمزمه واردات مرغ در صورت كمبود شنیده می شود و شاید برخی رانت ها از واردات سود می برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند.حبیب اسدالله نژاد در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اینکه چرا قیمت مرغ در ایام اخیر با افزایش روبه رو شده است؟ اظهار نمود: به سبب عدم برنامه ریزی درست در ماه های قبل و عمل نکردن به وعده ها درباب تامین نهاده های مورد نیاز واحدهای تولیدی، قیمت مرغ بالا رفته است.

وی افزود: هم اکنون قیمت مرغ زنده در بازار ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰تومان و مرغ گرم نیز ۲۵ تا ۲۵ هزار و ۵۰۰تومان است. این قیمت واقعی و تمام شده مرغ با شرایط موجود است. یعنی حتی اگر ۵۰ درصد نهاده های مورد نیاز مرغداری ها با قیمت های مصوب تامین گردد، قیمت های مذکور قیمت واقعی مرغ است. اما نکته قابل توجه این است که ۵۰ درصد نهاده های مورد نیاز مرغداری ها توسط دولت تامین نمی گردد و آنها مجبور هستند که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نهاده مورد نیاز خودرا از بازار آزاد با قیمت های گزاف تهیه کنند.

فروش مرغ کیلویی 25 هزار تومان تخلف نیست

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: فروش مرغ گرم با قیمت ۲۵ هزار تومان تخلف نیست و قیمت تمام شده مرغ برای مرغداران است. اگر نهاده دولتی تامین گردد قیمت مرغ کاهش پیدا می کند و اگر همین مقدار هم به دست تولیدکنندگان نرسد قیمت مرغ افزایش خواهد یافت.

نهاده ها چگونه سر از بازار سیاه در می آورند؟

وی در ادامه اشاره کرد: نهاده های دامی به اندازه کافی وارد و در کشور وجود دارد اما در توزیع آنها تخلفاتی صورت می گیرد و نشتی دارد. همین نشتی و شاید سودجویی ها و امضاهای طلایی برای نهاده ها سبب شده بخش زیادی از این نهاده های وارداتی از چرخه توزیع دولتی بیرون رود و سر از بازار سیاه در آورند. نهاده هایی که در بازار سیاه هستند همه وارداتی بوده و با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش شده اند. دستگاه هایی که وظیفه تامین وتوزیع نهاده ها را دارند باید پاسخگو باشند که چگونه نهاده های دولتی وارد بازار سیاه می شوند.

اسدالله نژاد اضافه کرد: کارگروه تنظیم بازار با علم براینکه قیمت تمام شده مرغ زنده برای مرغداران ۱۷ هزار تومان است، هنوز قیمت واقعی آنرا اعلام نکرده که اگر این رویه اصلاح نشود بالا رفتن قیمت مرغ به بحران و کمبود تبدیل خواهد شد که زیبنده کشوری نیست که هفتمین تولید کننده جهان بوده و پتانسیل صادرات بیش از یک میلیون تن مرغ را دارد.

وی به زمزمه واردات مرغ در صورت بروز کمبود اشاره و اظهار نمود: شاید برخی رانت ها در دستگاه ها که از واردات سود می برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند. اما باید گفت ارزی که برای واردات یک قطعه مرغ اختصاص می یابد، اگر به سمت نهاده ها رود می تواند قیمت هر کیلو گرم مرغ را به شرایط قبل بازگرداند.

اسدالله نژاد در آخر با اشاره به اینکه ایراد در تامین و توزیع دولتی نهاده است، اظهار داشت: اگر ارز لازم برای تامین نهاده مورد نیاز جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی نباشد، این مشکلات هم نخواهد بود.

منبع:

1399/07/26
00:35:49
5.0 / 5
1585
تگهای خبر: ارز , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور