سازوكار خانه دار شدن كارگران و كارمندان

سازوكار خانه دار شدن كارگران و كارمندان به گزارش شمال صنعت یك كارشناس حوزه كار احیای تعاونی های مسكن كارگری و كارمندی را بهترین ساز و كار برای خانه دار شدن دانست و اظهار داشت: اگر زمین رایگان در اختیار تعاونی ها قرار گیرد مسكن با قیمت تمام شده پایین تری ساخته و به كارگران و كارمندان واگذار می شود.علی اکبر لبافی در گفت و گو با ایسنا، درباره ساز وکار تامین مسکن کارگران اظهار نمود: در شرایط حاضر بهترین راه برای حل مشکل مسکن کارگران و حتی کارمندان، احیای تعاونی های مسکن کارگری و کارمندی است. طی سالهای گذشته تعاونی ها نقش بسزایی در تامین مسکن خیلی از اقشار و آحاد جامعه داشتند و در چارچوب ساخت مسکن در شهرهای جدید به خانه دار شدن افراد کمک کردند.

وی اضافه کرد: همانطور که در مورد کارکنان دولت اعلام گردید دستگاه هایی که زمین در اختیار دارند در چارچوب تعاونی ها زمین را به شکل ۱۰۰ ساله یا رایگان به کارمندان واگذار کنند، احیای مسکن کارگری با محوریت سازمان تامین اجتماعی و دستگاه های اجرائی ذیربطی هم که زمین در اختیار دارند می تواند مشکل مسکن کارگران را برطرف کند.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: تامین اجتماعی علاوه بر آمار کارگران، منابع لازم را هم در اختیار دارد و می توانیم بوسیله منابع بانک رفاه کارگران اقدام نماییم و تامین اجتماعی برنامه زمان بندی را در چارچوب تعاونی های مسکن کارگری ارائه کند.

به گفته لبافی در صورتیکه تعاونی های مسکن باردیگر فعال و زمین در اختیارشان گذاشته و منابع لازم از طرف تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران فراهم گردد تا به ساخت مسکن روی آورند در تامین مسکن کارگران اثرگذار خواهد بود.

وی واگذاری مسکن اجاره به شرط تملیک به کارگران را مقرون به صرفه ندانست و اظهار داشت: کارگران باید در چارچوب تعاونی در ساخت مشارکت داشته باشند و وزارت تعاون نیز بر عملکرد آنها نظارت کند. معتقدم اجاره به شرط تملیک به هر دو طرف زیان وارد می کند، یعنی هم برای آن بخشی که می سازد و واگذار می کند و هم برای کارگر و کسی که خریداری می کند و باید اقساط آنرا بپردازد، به صرفه نیست چون قیمت تمام شده آن بالا می رود و گران تمام می شود.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: بهترین راه این است که تعاونی ها با نظارت اعضای خود روی کار بیایند و ساخت مسکن بوسیله تعاونی ها دنبال شود تا قیمت تمام شده ارزان تر در بیاید. امروز خیلی از بخش ها و دستگاه ها امکانات و تجهیزات، ماشین آلات و مصالح ساختمانی در اختیار دارند که می توانند این ظرفیت را در اختیار تعاونی های خود قرار بدهند و برای پرسنل و نیروهای کار خود مسکن سازی کنند.

منبع:

1399/07/20
14:40:59
5.0 / 5
1610
تگهای خبر: اجاره , ارز , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور