ثبت دومین روز آرام دلار در بازارهای جهانی

ثبت دومین روز آرام دلار در بازارهای جهانی به گزارش شمال صنعت شاخص دلار امروز هم مانند روز قبل كم تحرك بود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از رویترز، سایه اختلافات بین کشورهای مختلف سبب نگرانی معامله گران از کندتر شدن سرعت احیای رشد اقتصادی شده است. بعضی از منابع خبری گزارش داده اند که دولت بوریس جانسون در لندن خویش را آماده ترک میز مذاکره با اتحادیه اروپا به علت مخالفت این اتحادیه با شروط انگلیس در رسیدن به توافق پسابرگزیت می کند. با این وجود اندرو بیلی- رئیس بانک مرکزی این کشور با ابراز امیدواری نسبت به حصول توافق بر سر چگونگی روابط دو طرف بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفته است که چنین توافقی به نفع هر دو طرف خواهد بود.
تنش ها بین چین و آمریکا هم باردیگر بالا گرفته و آمریکا نسبت به عواقب جدی اقدام نظامی چین ضد تایوان اخطار داده است. چین هم در طرف مقابل با انتقاد از فشار آمریکا به فعالیت اپلیکیشن ها و تولیدکنندگان چینی گفته است چنین اقداماتی با روح قوانین سازمان تجارت جهانی مغایر است. چین و آمریکا هنوز نتوانسته اند به توافقی برای از سرگیری مذاکرات تجاری خود برسند و تعهدات دوطرف در چارچوب فاز نخست توافق تجاری هم هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است.
تحولات اخیر اقتصاد آمریکا سبب شده است تا بازار اوراق قرضه این کشور تحت تأثیر قرار بگیرد و این عملکرد به بازار ارز هم منتقل شود. بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری که یکی از دماسنج های معامله گران برای پیشبینی اوضاع در ماه های آتی است از ماه آگوست تابحال نتوانسته است از حبس کانال ۱.۷ درصدی بیرون برود و الان با بن بست بوجود آمده در گفتگوهای بین دولت ترامپ و کنگره بر سر لایحه حمایتی جدید، این اوراق بیشتر از پیش تحت فشار قرار گرفته اند.
آمارهای انتشار یافته از وضعیت تجاری آمریکا نشان دهنده آن است که کسری تجاری این کشور در ماه آگوست با افزایشی ۵.۹ درصدی همراه شده و به ۶۷.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم، بالاترین کسری تجاری ثبت شده آمریکا طی ۱۴ سال گذشته بوده است.
روند افزایشی در بعضی از مقاصد امن سرمایه گذاری نظیر مسکن نشان داده است که معامله گران هنوز نسبت به نتایج کرونا بر روی اقتصاد آمریکا و جهان نگران اند و بخشی از این نگرانی هم به بازار ارز منتقل شده است. رشد قیمت مسکن نه تنها در آمریکا که در خیلی از کشورهای دیگر به سطوح کم سابقه ای رسیده است تا جایی که متوسط نرخ مسکن در انگلیس و نروژ به بالاترین سطح سه سال گذشته خود و در هنگ کنگ به یکی از بالاترین سطوح ثبت شده خود در طول یک دهه اخیر رسیده است.
کریستالینا جیورجیوا- رئیس صندوق بین المللی پول با اشاره به اینکه بحران کرونا یک بحران اقتصادی و مالی تمام عیار برای اقتصاد جهانی بوده است از دشواری های مسیر پیش رو برای احیای رشد اقتصاد جهانی سخن گفت. صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود پیشبینی کرده بود اقتصاد جهان سال جاری ۴.۹ درصد کوچک شود اما به علت تقویت رشد اقتصادی خیلی از کشورها در سه ماهه سوم احتمال بازبینی در این برآورد وجود دارد.
رئیس صندوق بین المللی پول با ابراز امیدواری نسبت به رسیدن رشد اقتصادی در کشورهای مختلف به سطوح بالا گفته است دولت ها برای تقویت رشد ناچار به هزینه هنگفتی شده اند تا جایی که حدود ۱۲ تریلیون دلار در سرتاسر جهان برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا هزینه شده که این مسئله می تواند میزان بدهی های جهانی را به دو برابر رقم سال قبل افزایش دهد. جیورجیوا اضافه کرد: اقتصاد جهانی تا حدودی از قعر دره بیرون آمده است اما این تصور نباید ایجاد شود که همه چیز تمام شده است. در واقع در میانه یک راه طولانی هستیم و باید با دقت برنامه ریزی و عمل نماییم. زندگی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و این یک واقعیت است.
عامل موثر دیگر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. باآنکه جوبایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است اما نمی توان با قطعیت در مورد برنده احتمالی سخن گفت. در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی در مورد پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش را ایجاد کرده، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات از هر کدام از دو حزب در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند مانع این کار شود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار می شود اما به علت کرونا احیانا تغییراتی در روند رای گیری ایجاد خواهد شد.
نیل جونز- کارشناس مسایل ارزی در بانک میزوهو - اظهار داشت: دارایی های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرند چون که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه های در اختیار خویش را در دارایی های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی های امن احیانا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.
بعد از فروکش کردن موج اولیه، روند انتشار کرونا در خیلی از کشورها سرعت گرفته که این روند بخصوص در اروپا محسوس بوده است. با این وجود دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- از قرار داشتن توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده صحبت کرده است.
تابحال بیشتر از ۳۶ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۳۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۴ هزار و ۵۴۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۷ هزار و ۴۰۳ نفر، برزیل با ۱۴۸ هزار و ۴۴۹ نفر، هند با ۱۰۶ هزار و ۵۳۴ نفر، مکزیک با ۸۲ هزار و ۷۲۶ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۵۹۲ نفر بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۶۵۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۰ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۷ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۵ دلار رسید.
در آلمان میزان تولیدات صنعتی این کشور در ماه آگوست بعد از سه رشد ماهانه مثبت، کاهش پیدا کرده است که این مسئله می تواند مبین کاستن از شتاب احیای رشد اقتصادی در بزرگ ترین اقتصاد اروپایی و طولانی تر شدن دوره مورد نیاز برای خروج از رکود اقتصادی تفسیر شود.
ارزهای آسیایی
برای ششمین بار در طول سالجاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ بگونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا آخر ماه آگوست با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر گرفتن شاخص های فصلی شمار بیکاران ژاپنی هم اکنون حدود دو میلیون و پنج هزار نفر برآورد می شود که ۱۰۵ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۲ درصد کاهش به ۱۰۶.۰۰۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۵ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۷۹ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/07/18
10:56:25
5.0 / 5
1620
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور