گزارش شمال صنعت

ایران خودرو شفاف سازی كرد

ایران خودرو شفاف سازی كرد به گزارش شمال صنعت ایران خودرو از فروش ۱۸۸ هزار و ۴۷۳ دستگاه انواع خودرو و ثبت درآمد ۱۳ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومانی در ۶ ماهه نخست سال جاری اطلاع داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، گروه صنعتی ایران خودرو با نماد معاملاتی «خودرو» مبادرت به شفاف سازی در سامانه کدال کرد که بر مبنای آن، این شرکت در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۲۱۱ هزار و ۶۵۹ دستگاه انواع خودرو تولید و ۱۸۸ هزار و ۴۷۳ دستگاه هم به فروش رسانده است.
درآمد ایران خودرو در بازه زمانی مذکور (۶ ماهه ابتدای سال جاری) از فروش خودرو ها، ۱۳ هزار و ۲۳۵ میلیارد و ۹۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.
این در حالی است که خودروساز مذکور در مدت مشابه سال قبل ۱۴۹ هزار و ۸۵۴ دستگاه انواع خودروی سواری تولید کرده و ۱۵۵ هزار و ۵۲۵ دستگاه آنرا به فروش رسانده بود.
درآمد ایران خودرو در ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته، ۷ هزار و ۳۱۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که نشان دهنده رشد ۴۴.۷ درصدی درآمد این شرکت در نیمه نخست ۹۹ نسبت به نیمه اول ۹۸ است.
گروه دنا با ۲۶ هزار و ۴۲۰ دستگاه، پرتیراژترین خودروی ۶ ماهه سال جاری و دانگ فنگ با ۹۴ دستگاه کم تیراژترین خودروی تولیدی در این بازه زمانی بوده است؛ در ۶ ماهه نخست سال قبل ۱۲۰ دستگاه سوزوکی هم تولید شده بود که سال جاری تولید آن به صفر رسید. تندر ۹۰ هم در حالیکه در نیمه اول سال قبل، ۵۳ هزار و ۵۹۶ دستگاه تولید شده، اما سال جاری تولید آن کاملاً متوقف بوده است.
قیمت گذاری دستوری دولت و سودی که به جای سهامداران به جیب دلال می رود
بر اساس اطلاعات مندرج در کدال، نرخ فروش هر دستگاه دنا در شهریور سال جاری، ۱۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و رانا ۹۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است؛ این در شرایطی است که نرخ بازار آزاد این دو مدل خودرو هم اکنون به ترتیب ۲۸۶ و ۲۲۳ هزار تومان است.
به گفته کارشناسان، اگر دولت از نرخ گذاری دستوری در بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی شامل خودروسازی، محصولات پتروشیمی، فولاد، سیمان و… دست برداشته و اجازه دهد تولیدکننده قیمت نهایی محصول را متناسب با قیمت تمام شده عرضه کنند، از چند نرخی بودن و رانتی شدن تولید جلوگیری کرده و سود اصلی تولید به جای اینکه به جیب دلالان برود، وارد ترازنامه تولیدکنندگان شده و نصیب سهامداران می شود.
تفاوت فاحش قیمت کارخانه با بازار و سودی که به جیب دلالان می رودنوع خودروقیمت دستوری دولت به خودروسازان- مندرج در ترازنامهقیمت بازار در شهریوردنا معمولی۱۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان۲۸۶ میلیون تومان (تفاوت ۴۹ درصدی)رانا۹۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان۲۲۳ میلیون تومان (تفاوت ۵۷ درصدی)

1399/07/07
23:55:17
5.0 / 5
1641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور