مصرف سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون جفت كفش توسط ایرانیها

مصرف سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون جفت كفش توسط ایرانیها یك فعال تعاونی حوزه چرم با تاكید بر توان بالای صادراتی صنعت چرم ایران، اظهار داشت: باتوجه به سرانه مصرف كفش و محصولات چرمی در كشور، این صنعت از اشتغالزایی و ارزآوری بسیار بالایی برخوردارست.


علیرضا جعفری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ایران به علت شرایط اقلیمی، یکی از ۱۰ کشور برتر درحوزه مواد اولیه چرم است و کیفیت چرم خام گاوی و گوسفندی یا به عبارتی خام سبک و سنگین ایران نسبت به سایر کشورها در شرایط مطلوبی به سرمی برد.
وی ادامه داد: در عرصه تولید کفش، تولیدکنندگان محصولات چرمی نیز پتانسیل بسیار خوبی را کشورمان دارد و اگر در داخل مشکلات نقدینگی، انتقال تکنولوژی و در دسترس قرار دادن ماشین آلات به روز دنیا مرتفع شود، نه فقط نیازی به واردات و خروج ارز از کشور نیست بلکه ایران یقینا جزو صادرکنندگان برتر دنیا خواهد بود و از این طریق ارزآوری بسیاری نصیب کشورمان خواهد شد.
آسیب صنعت چرم و کفش از کرونا و رکود بازار
این فعال تعاونی حوزه چرم افزود: هم اکنون وضعیت صنعت چرم را به علت مشکلات اقتصادی نمی توان خوب ارزیابی کرد؛ مشکلات ناشی از کرونا ضربات سنگینی را به خیلی از صنایع همچون صنعت چرم و کفش وارد کرده است، از طرفی رکود بازار، واردات کالای قاچاق، مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها، عدم حمایت واقعی از این صنعت و اتخاذ برخی سیاستها در حوزه قوانین و مقررات و نظایر آن مشکلات این صنعت را دوچندان کرده است.
جعفری، صنعت چرم و کفش را صنعتی اشتغالزا توصیف کرد و اظهار داشت: با عنایت به سرانه مصرف کفش و محصولات چرمی در کشور و همین طور رویکردهای صادراتی، این صنعت می تواند سهم بسزایی در اشتغالزایی و درآمدزایی ایفا کند.
مصرف سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون جفت کفش در کشور
وی اظهار داشت: سالیانه بیش از ۲۰۰ میلیون جفت کفش مصرف داریم ولی اینکه چه مقدار از این حجم در داخل تولید می شود جای سوال است. بدین سبب در صورتیکه مشکلات اشاره شده برطرف و موانع از پیش روی تولیدکنندگان برداشته شود، این صنعت به یکی از صنایع اشتغالزای کشور تبدیل خواهد شد.

این کارآفرین حوزه تعاون درعین حال بر نقش موثر بنگاههای تعاونی در رفع مشکلات تولیدکنندگان اصرار کرد و اظهار داشت: موضوع تعاونی ها و استفاده از ظرفیت تعاونی های کشور می تواند قسمتی از مشکلات تولیدکنندگان را مرتفع کند. در حوزه تامین مواد اولیه و در حوزه خرید ماشین آلات یا برگزاری دوره های آموزشی توسط استادان مطرح دنیا و حتی در زمینه فروش بوسیله مشارکت بخش تعاون نتایج بهتری حاصل می شود.
حل مشکل نقدینگی و تامین مواد اولیه ارزان در چارچوب تعاونی
جعفری تصریح کرد: اگر خیلی از تولیدکنندگان در چارچوب یک یا چند شرکت تعاونی فعالیت کنند، می توانند مواد اولیه را با قیمت تمام شده کمتری خریداری کنند و در ادامه روند تولید کار جمعی در چارچوب تعاونی ظرفیتهای بزرگی خلق کنند.
بگفته وی بخش اعظمی از مشکلات نقدینگی می تواند با مشارکت جمع کثیری از تولیدکنندگان و سرمایه گذاری در شرکتهای تعاونی صورت پذیرد.1399/06/29
15:09:37
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور