ركوردشكنی های پی در پی صنعت برق حرارتی كشور

ركوردشكنی های پی در پی صنعت برق حرارتی كشور به گزارش شمال صنعت وزیر نیرو اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته سبب شده ركورد تولید برق نیروگاه های حرارتی در سال جهش تولید شكسته شود، به صورتی كه از آغاز سال جاری تا نیمه مردادماه، میزان تولید برق نیروگاه های حرارتی با افزایش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز ۱۲۷ میلیارد كیلووات ساعت گذشته و ركورد جدیدی را در این بخش به ثبت رسانده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح طرح های ارتقای توان عملی و رفع محدویت تولید در پنج نیروگاه کشور با اشاره به اینکه بیشتر از ۸۶ درصد برق مورد نیاز دوران پیک مصرف تابستان سال جاری توسط نیروگاه های حرارتی تأمین شده است، اظهار نمود: واحدهای بخش خصوصی و دولتی تولید برق حرارتی کشور نقش بسیار مهمی در گذر موفق از پیک مصرف برق سال جاری داشته اند.
وی ادامه داد: راه اندازی و راه اندازی هفت واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۱۲۸۱ مگاوات، ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی موجود به ظرفیت ۱۲۲ مگاوات و رفع محدودیت های تولید واحدهای بخاری موجود به ظرفیت ۲۱۸ مگاوات همچون اقدامات صورت گرفته برق حرارتی برای گذر موفق از اوج بار تابستان سال جاری بوده است.
وزیر نیرو افزود: تحقق ضریب آمادگی ۹۹ درصدی نیروگاه های حرارتی در دوره اوج بار و انجام بیشتر از ۹۰ هزار مگاوات تعمیرات اساسی و دوره ای نیروگاه های حرارتی از دیگر اقدامات حوزه تولید نیروی برق حرارتی در گذر موفق از دوره اوج بار سال ۱۳۹۹ بوده است.
به قول اردکانیان همینطور در پیک تابستان سال جاری شاهد شکسته شدن رکورد راندمان تولید برق حرارتی کشور بوده ایم، به صورتی که در دوران یکساله منتهی به اوج بار سال جاری، راندمان نیروگاه های حرارتی کشور با افزایش نیم درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برای اولین بار به ۳۸.۶ درصد رسید.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر دستاوردهای صنعت برق حرارتی در این دوره شکسته شدن رکورد تولید همزمان نیروگاه های حرارتی بوده است. تولید حداکثری نیروگاه ‎ها در تأمین اوج مصرف همزمان شبکه حدود ۵۷۸۸۷ مگاوات بوده است که نیروگاه های حرارتی با ۴۸۸۶۴ مگاوات تولید همزمان و رشد ۳.۳ درصدی نسبت به سال قبل، بیشترین افزایش و سهم را به خود اختصاص داده اند.
وزیر نیرو اظهار داشت: با بهبود روش های بهره برداری در پنج نیروگاه کشور و اصلاحاتی که در سیستم بهره برداری صورت گرفته، ۱۱۸ مگاوات در مجموع به توان تولید برق اضافه گردید که این امر بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری های پیشین به حساب می آید.
وی افزود: با اتکا به توان و تعهد نیروهای متخصص کشور بخصوص در سال های تحریم اقتصادی که به درستی توجه ما به ظرفیت های داخلی و استفاده بهینه از منابع بیشتر از گذشته جلب شده، امروز طرح ارتقای توان تولید نیروگاه های موجود را افتتاح می نماییم.
وی اظهار داشت: آنچه مهم می باشد این که سرمایه گذاری انجام شده برای این میزان ظرفیت جدید چیزی حدود پنج تا هفت درصد راه اندازی نیروگاه جدید است، یعنی این توان و توجه سبب شده تا با سرمایه گذاری به مراتب اندکی از سرمایه گذاری های انجام شده قبلی بهره برداری بیشتری داشته باشیم.
وی اظهار داشت: سال جاری دستاوردهای بزرگی برای کشور در صنعت برق رقم زده شد که نماد عمل صالح است، عملی که در صنعت برق نهادینه خواهد شد.
وی با اشاره به مدیریت مصرف در پیک تابستان سال جاری اظهار نمود: علاوه بر پشت سر گذاشتن پیک تابستان بدون خاموشی، انرژی بیشتری نسبت به مدت مشابه پارسال عرضه نماییم که در سال جهش تولید، بخش های تولیدی کشور، صنایع بزرگ و صادرات غیر نفتی به اتکای انرژی عرضه شده کافی و مناسب توانستند به اهداف خود برسند و در عین حال صادرات انرژی ما نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشت.
وی ادامه داد: مهم تر از همه این ها، به کمک هموطنان در بخش های مختلف مصرف را آنگونه مدیریت نماییم که اوج بار تابستان سال جاری همانند سال گذشته به نسبت سال های قبل تنها یک درصد افزایش داشته باشد. این دستاورد بسیار بزرگی است که تلاش می شود تابستان پیش رو هم با همین هدف گذاری کمی از هم اینک برنامه ریزی نماییم.
ایشان در ادامه با اشاره به بهره برداری ۱۰۸ پروژه ساخت و سازی با سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیارد تومان و پنج پروژه ساز و کاری در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تا به امروز اظهار داشت: امید است در هفته ها و ماه های پیش رو مابقی طرح ها بموقع در مدار بهره برداری قرار گیرند.
وی از آبرسانی همزمان به ۴۰۰ روستای کشور در استان های مختلف با جمعیت ۲۸۱ هزار نفر در هفته پیش روی پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اطلاع داد که با این اقدام، جمعیت روستایی ما که در دوره فعالیت دولت حاضر از شبکه آب سالم و پایدار بهره مند شده اند به ۸ میلیون نفر خواهد رسید و این مسیر تا آخر این دوره و همچین سال های بعد ادامه خواهد داشت.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: حاصل کار هماهنگ و همدلانه ای که سال جاری صورت گرفت نه تنها در تاریخ صنعت برق کشور که در تاریخ سیاسی ایران ثبت و ضبط خواهد شد.
اردکانیان اظهار داشت: بخش تجدیدپذیر حرکت تازه ای شروع کرده و امید است با همکاری نزدیک تر واحدهای مختلف در وزارت نیرو در چارچوب شورای راهبردی انرژی های تجدیدپذیر و همینطور پشتیبانی ها و همدلی های بخش خصوصی فعال در این حوزه، مسائل حل و فصل شود.
وی با اشاره به وجود فرصت های خوب در منطقه ابراز امیدواری کرد که در همین دوره مدیریتی، مبحث صادرات انرژی های تجدیدپذیر را عملیاتی نماییم. باید مشکلات موجود رفع گردد و در این حوزه نیازمند همدلی بیشتر همکاران در بخش خصوصی هستیم.
وزیر نیرو با اشاره به توانایی بخش خصوصی موسس در ظرفیت سازی بیشتر، همکاری نزدیک تر با سازمان دولت و مشارکت در تصمیم سازی ها در کنار بخش خصوصی به معنای عام، اظهار داشت: این بخش، بخشی است که از آن انتظارات بیشتری داریم و چشم داشت آنها هم وسیع تر است.
وی با اشاره به اینکه چشم داشت این که از فرصت مجاورت با افغانستان که یکی از وسیع ترین تونل های باد مشترک در مرز دو کشور وجود دارد و وزارت نیرو مسئول کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور است، اظهار داشت: با عنایت به برگزاری نمایشگاه وسیع تجاری و صنعتی در کابل در ایام آتی و برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی این دو تا یک ماه آینده در کابل، در اینجا نیازمند همکاری و حرکت دوشادوش با بخش خصوصی بخصوص در صنعت برق هستیم تا هم پای وزارت نیرو راه ها و معبرها را باز کنند. طیف وسیعی از شرکت های تجهیزاتی و تعمیراتی با عنایت به شرایط بعد از جنگ در افغانستان وارد این بازار شوند، بخصوص در بخش تجدیدپذیر، در ماه های پیش رو تا آخر سال بتوانیم دستاوردهای بیشتری داشته باشیم.
او همینطور با بیان این که امید است این روزها گشایش مناسبی بوجود آمده و از فشار موجود بر عهده تولیدکنندگان در بخش خصوصی کاسته شود، به تقدیر چندین باره مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری از اقدام وزارت نیرو اشاره نمود و اظهار داشت: این علامت آن است که هم ما قدر این فرصت را به خوبی دانستیم و در ماه های پیش رو بخصوص برای تدارک زمستان و مسائل مربوط به سوخت نیروگاه ها و تعمیرات و نگهداری آنها و فعالیتهایی این چنینی فرصت ها را مورد استفاده قرار خواهیم داد.
منبع:

1399/06/27
11:30:54
5.0 / 5
1723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور