همتی در جمع فعالان بخش خصوصی:

بانك مركزی قصد برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی را ندارد

بانك مركزی قصد برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی را ندارد به گزارش شمال صنعت رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه تعامل با صادركنندگان در دستور كار است، اظهار داشت: بانك مركزی هیچ گاه بنای برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی و درستكار را نداشته و تعامل با آنها را دنبال می كند.به گزارش شمال صنعت به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی عصر روز گذشته در دیدار با گروهی از صادرکنندگان نمونه کشور و اعضای هیات رییسه اتاق های بازرگانی، ضمن قدردانی از عملکرد آنان در بازگشت ارزهای صادراتی به بررسی و مرور مشکلات آنان در این راه پرداخت و تصریح کرد: صادر کننده ها نقشی اساسی در مقاومت اقتصادی کشور ایفا کرده و می کنند، ازاین رو همدلی و تلاش جمعی صادر کننده ها برای عبور از شرایط سخت کنونی کشور بسیار ضروریست.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تعدد وظایف بانک مرکزی، تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه را اولویت اصلی این بانک دانست و اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که بانک مرکزی تولید کننده ارز نیست و به هر حال ناچار به اولویت بندی نیازهای کشور است.
وی همینطور با اشاره به معرفی ۲۵۰ نفر از صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه، اظهار داشت: اینها تولید کننده نبودند و با حق العمل کاری و روش های خلاف مختلف نسبت به خروج سرمایه و تخلف در اجرای تعهد صادراتی خود عمل کرده بودند و چاره ای جز برخورد قضایی برای بانک مرکزی باقی نگذاشتند.

همتی اضافه کرد: بانک مرکزی هیچ گاه بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار نداشته و حتی الامکان تعامل با آنها را دنبال می کند.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی مشکلات صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آنها ندارد.

رییس شورای پول و اعتبار همینطور با اشاره به روند مناسب تأمین ارز در سامانه نیما طی روزهای گذشته، اظهار داشت: در روز جاری ۱۲۸ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده که بیشتر از ۷۰ میلیون دلار آن معامله شده است. بر همین مبنا در این روزها متوسط عرضه ارز در نیما به صورت روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بوده و تداوم این روند نشان دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر اساس سیاست های اتخاذ شده و استقبال صادرکنندگان است.

رییس کل بانک مرکزی همینطور با اشاره به کاهش میزان صادرات کشور در سه ماه نخست سالجاری به علت شیوع کرونا و برخی محدودیت ها، تصریح کرد: خوشبختانه روند صادرات کشور بعد از طی سه ماهه اول سال در حال احیاست و روند تأمین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در این جلسه با اشاره به اینکه صادرکنندگان متعهد دلیلی برای عدم رفع تعهد صادراتی شان ندارند، تصریح کرد: درک متقابل مشکلات بانک مرکزی و صادرکنندگان توسط طرفین برای گذر از شرایط سخت کشور ضروریست و برگزاری چنین جلساتی به افزایش این همگرایی کمک می نماید.

در این جلسه همینطور صادرکنندگان مشکلات و موانع خود در بازگشت ارزهای صادراتی را مطرح و توجه بانک مرکزی در رفع آنها را خواهان و از تلاشهای این بانک قدردانی کردند.


منبع:

1399/06/23
22:11:42
5.0 / 5
1721
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور