صعود وال استریت در روز بد بورسهای اروپا و آسیا

صعود وال استریت در روز بد بورسهای اروپا و آسیا شمال صنعت: همه فاكتور های مهم بورسی آمریكا صعودی شدند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از بلومبرگ، فاکتورهای بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجهند اما با بازگشت نسبی آرامش در میان معامله گران، ریزش های دو ماه اخیر حدودا جبران شده و شاخص ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استواری بخشی به بازار کار نخواهد بود. حالا شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.
از طرفی، مناقشات بین دو اقتصاد نخست جهان نیز ادامه دارد و در اقدامی که ممکنست بار دیگر آتش اختلافات بین پکن و واشنگتن را شعله ور کند، وزارت بازرگانی آمریکا با صدور اطلاعیه ای از اعمال تحریم روی ۲۴ شخصیت حقیقی و حقوقی چینی به علت نقش آنها در مناقشات دریای چین جنوبی آگاهی داده است. قبل از این چین اعلام نموده بود از تحریم های آمریکا هراسی ندارد و دخالت های آمریکا را عامل تنش زایی در منطقه می داند.
این اقدام تنها کمی بعد از آن انجام می شود که در اتفاقی کم سابقه و بعد از مدت ها تنش لفظی، استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا و رابرت لایت هایزر- وزیر بازرگانی این کشور با لیو هه- معاون نخست وزیر چین و سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور با آمریکا به صورت تلفنی صحبت و درباب اجرایی شدن توافقات فاز نخست رایزنی کردند. هم طرف چینی و هم طرف آمریکایی با صدور بیانیه هایی جداگانه از پیشرفت ملموس در جریان مذکرات آگاهی داده اند.
سازمان بهداشت جهانی حال اعلام نموده است که احتمال تاخیر در دستیابی به واکسن کرونا وجود دارد و این پروسه شاید تا سال ۲۰۲۱ و حتی بیش از آن نیز طول بکشد. مجمع جهانی اقتصاد نیز اجلاس سالانه خودرا به علت کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخت.
تابحال بیش از ۲۵ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۳۳۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۵۷ هزار و ۴۳۱ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۸۸ هزار و ۲۷ نفر، برزیل با ۱۲۱ هزار و ۷۲۷ نفر، هند با ۶۶ هزار و ۴۴۸ نفر، مکزیک با ۶۴ هزار و ۴۱۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۰۴ نفر بوده است.
با تداوم بازگشت تدریجی سطوح فعالیتهای اقتصادی به مقادیر پیش از شیوع بحران، شاخص مدیران خرید آمریکا تا اختتام ماه آگوست به ۵۳.۶ واحد رسید که این رقم ۲.۷ واحد بیشتر از مقدار ثبت شده دوره منتهی به ماه قبل و بالاترین میزان ثبت شده از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال بوده است. از طرفی برای اولین بار از دسامبر سال قبل، میزان تقاضای خارجی برای محصولات تولیداتی آمریکا روندی صعودی به خود گرفته و به لطف افزایش تقاضا، تورم صنعتی نیز اوج گرفته است.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان داده است وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در آن قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۵۳۹.۴۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۵ درصد صعود تا سطح ۳۵۱۲.۶۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۲ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۹۲۷.۶۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی هنوز بطور کامل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و نتایج مخرب آن قرار دارد و رشد اقتصادی در خیلی از کشورهای اروپایی به کمترین سطوح ثبت شده خود رسیده است. مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نمود در سه ماهه دوم امسال، متوسط رشد اقتصادی این کشور منفی ۱۳.۸ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۴ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و ۷.۹ درصد کمتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر اساس سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به ژوئن منفی ۶.۴ درصد اندازه گیری شده است.
از طرفی مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. وزیر امور خارجه فرانسه در همین رابطه انگلیس را به داشتن رویکرد ناسازگار متهم کرده و افزوده است با این وضعیت، مذاکرات پیشرفتی نخواهد داشت.
انگلیس خواهان داشتن دسترسی کامل به سیستم های بانکی و مالی اتحادیه اروپا است اما بروکسل تابحال از خود در این حوزه انعطاف نشان نداده است. انتظار می رود در صورتیکه طرفین نتوانند به چارچوب مشخصی بر سر روابط مالی و بانکی برسند، حجم تجارت و مبادلات و به تبع آن رشد اقتصادی هر دو طرف تحت تاثیر قرار گیرد.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۶۲.۰۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۷۴.۲۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۱۸ درصدی در سطح ۴۹۳۸.۱۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۹ درصد بالا رفت و به ۶۹۵۶.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
به نظر می آید اقتصاد چین به اولین اقتصاد در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد که از رکود ناشی از کرونا خارج خواهد شد. دنیل جرارد- استراتژیست ارشد بازار در موسسه " استیت استریت گلوبال" اظهار داشت: چیزی که حالا شاهدش هستیم این است که روند صادرات چین بهبود محسوسی داشته که بخش بزرگی از آن مربوط به از سر گیری تدریجی فعالیت ها در بازارهای هدف این کشور بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۰۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۱۳۸.۰۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۱۸۴.۸۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۵۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۴۲.۱۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۵۳.۴۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۴۲.۹۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۲ درصدی به ازای ۴۵.۶۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۷۲.۰۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۹ درصدی به ازای ۲۸.۶۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/06/12
08:37:29
5.0 / 5
1640
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور