رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:

۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است به گزارش شمال صنعت رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: تعهدات ارزی صادركنندگان طی سالهای 97 و 98 به میزان 50 میلیارد یورو است كه هنوز 17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات طی این دو سال بازنگشته است.به گزارش شمال صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم دیشب در یک برنامه خبری با اشاره به رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از ۲۲ فروردین سال ۹۷ عنوان شد، بدین سبب صادرکنندگان برمبنای بخشنامه بانک مرکزی موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه میزان صادرات غیرنفتی کشور از مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا اختتام اسفند ۹۸ به میزان ۸۰ میلیارد یورو است، اضافه کرد: اما میزان تعهدات ارزی به این میزان نیست به سبب اینکه باتوجه به بعضی از مشکلات قیمت گذاری کالا در گمرکات که در سال ۹۷ به وجود آمد بانک مرکزی برای صادرکنندگان ۲۰ درصد تخفیف قائل شد.
زادبوم با اعلان اینکه بدین سبب صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی حدود ۵۶ میلیارد یورو است، بیان داشت: قسمتی از این صادرات نیز شامل فرآورده های نفتی مانند بنزین می شود که بازگشت ارز آن ۴۲۰۰ تومانی است و متعهد آن نیز دولت می باشد بدین سبب در مجموع صادرات غیرنفتی ما در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ تا اختتام اسفند ۹۸ به میزان ۵۰ میلیارد یورو است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بدین سبب تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان ۵۰ میلیارد یورو است که سر رسید صادرات سال ۹۷ در دی ماه ۹۸ و سر رسید صادرات سال ۹۸ نیز در تیرماه ۹۹ بوده است.
وی بیان داشت: پس برمبنای اعلام بانک مرکزی و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده های نفتی در مجموع صادرکنندگان غیر نفتی بخش خصوصی و دولتی متعهد به بازگشت ۵۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده اند که برمبنای آخرین اعلام بانک مرکزی در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت ۱۷ میلیارد یورو از این مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.
زادبوم گفت: مازاد ۱۷ میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی است ولی مربوط به شرکت ها و اقلامی است که ارز را به قیمت ۴، ۲۰۰ تومان باز می گردانند که دولت متعهد آن است.


منبع:

1399/06/05
13:28:20
5.0 / 5
1719
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور