بزرگترین شركت نفتی جهان متحول شد

بزرگترین شركت نفتی جهان متحول شد شركت نفتی دولتی آرامكوی سعودی برای وفق یافتن با قیمتهای پایین نفت و راههای جدید كسب درآمد، در مدیریت ارشد خود تغییراتی داد و واحدی را برای ارزیابی داراییهای موجود تشكیل داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، آرامکوی سعودی در اطلاعیه ای اعلام نمود عبدالعزیز ال قدیمی، نایب رئیس ارشد شرکت را برای هدایت تیم جدید "توسعه شرکت" منصوب کرده که این واحد به ارزیابی داراییهای فعلی خواهد پرداخت و دسترسی به بازارهای رشد را تقویت می کند. وی عملکرد گروهش را به امین ناصر، مدیرعامل آرامکوی سعودی گزارش خواهد نمود.

طبق اعلام آرامکو، این سازمان از تصمیم گیری سریع و موثر در داراییهای آرامکو حمایت خواهد نمود.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: آرامکو همینطور نصیر النعیمی را بعنوان مدیر موقت کسب و کار بالا دستی (بازوی اکتشاف و تولید) خود انتخاب کرد در حالیکه محمد القحطانی ریاست واحد پایین دستی را برعهده خواهد گرفت. کسب و کار پایین دستی شامل پالایش، پتروشیمی، خطوط لوله و خرده فروشی سوخت است و پیش از این تحت ریاست ال قدیمی بود.

آرامکوی سعودی که بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است برای وفق دادن خود با فضای قیمتهای پایین بازار نفت، در مدیریت ارشد خود تغییراتی داده و یک مدیر ارشد را مسئول مدیریت داراییهای شرکت کرده است.

این تولیدکننده در حال تطبیق دادن خود با قیمتهای ضعیفتر انرژی بعد از شیوع کرونا و رکود اقتصاد جهانی است. بهای نفت برنت سال جاری ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده و به حدود ۴۴ دلار در هر بشکه رسیده است. این شرکت سرمایه گذاری خویش را کاهش داده تا بتواند ۷۵ میلیارد دلار سود سهام نقدی خود در سال ۲۰۲۰ را با وجود افزایش بدهی اش، پرداخت کند. عمده این سود به دولت سعودی تعلق می گیرد که در مواجهه با کاهش درآمد نفتی خود، به این پول نیاز دارد.

آرامکو اوایل سال جاری مشاورانی را برای فروش چند میلیارد دلاری سهمی در کسب و کار خط لوله خود استخدام کرد. یاسر الرومیان، رئیس هیات مدیره آرامکو در فوریه گفته بود داراییهای غیراصلی وجود دارند که می توان از آنها کسب درآمد کرد.

آرامکو طرح سرمایه گذاری در پالایشگاه ۱۰ میلیارد دلاری چین را متوقف کرده که نشانه دیگری از تغییر اولویتهای این شرکت است. این پروژه سال قبل با تبلیغات زیادی رونمایی شده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آرامکو درباره انتصاب مدیران بخش بالادستی و پایین دستی خود اظهارنظر نکرد. ارزش سهام آرامکو در بازار ریاض سال جاری ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده است که در مقایسه با سقوط ارزش سهام شرکتهای انرژی بزرگ بسیار کمتر بوده و تا حدودی به علت قول این شرکت برای پرداخت ۷۵ میلیارد دلار سود سهام بوده است. در مقابل، ارزش سهام شرکت رویال داچ شل ۵۲ درصد و اکسون موبیل ۴۱ درصد افت کرده است.

منبع:

1399/06/03
13:43:54
5.0 / 5
1949
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور