بانك مركزی اعلام كرد:

رفع محدودیت چك برگشتی متقاضیان طرحهای اعطای تسهیلات مرتبط باكرونا

رفع محدودیت چك برگشتی متقاضیان طرحهای اعطای تسهیلات مرتبط باكرونا شمال صنعت: چك برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان فقط برای تسهیلات كرونایی، از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانكی مستثنی می شود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از بانک مرکزی، «ستاد ملی مقابله با کرونا» قبلاً در دستورالعمل های اجرایی طرح اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکارهایی که به سبب شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود گرفتار مشکل شده بودند، متقاضیان تسهیلات را که دارای چک برگشتی از تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ تا تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ بودند، را از محدودیت های مقرر در قانون صدور چک مستثنی کرده بود.
براین اساس و در بند (۲) از مصوبات سی وسومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۲۵‏ مرداد ماه ۱۳۹۹، بمنظور تسهیل در اعطای تسهیلات یاد شده فوق مقرر شده است که: «چک برگشتی متقاضیان، ذی نفعان و ضامنان در تسهیلات کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا که از تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ تا اختتام زمان اجرای طرح تسهیلات قابل اعطا به واحدهای کسب وکار و دیگر تسهیلات مربوط به کرونا صادر شده یا می شود. فقط برای طرح های تسهیلات کرونایی از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می شود.»
یادآور می شود، همانگونه که در متن مصوبه نیز آمده است، این مصوبه فقط مربوط به تسهیلات اعطایی بانک ها به صاحبان کسب وکارهایی است که به سبب شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود گرفتار مشکل شده اند و نیز تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران در چارچوب مرابحه خرید کالا و خدمات را هم شامل می شود. پس لازم به تاکید است که شامل تمام متقاضیان ستاندن تسهیلات عادی نمی گردد.
ذکر این نکته لازم است که در ابلاغیه جدید، موضوع مستثنی شدن از محدودیت های ناظر بر چک برگشتی شامل ضامنان و ذینفعان نیز می شود و بانک ها و مؤسسات اعتباری می توانند نسبت به قبول ضمانت افرادی که دارای چک برگشتی در بازه زمانی ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ تا اختتام زمان اجرای طرح اعطای تسهیلات یاد شده باشند، اقدام نمایند.
در اختتام تاکید می شود، مصوبه یاد شده در شرف ابلاغ است و با قید فوریت به شبکه بانکی کشور ابلاغ می شود.


منبع:

1399/05/31
20:28:20
5.0 / 5
1937
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور