با افزایش تقاضای یورو و پوند

دلار جهانی یك كانال عقب رفت

دلار جهانی یك كانال عقب رفت به گزارش شمال صنعت شاخص دلار در ادامه عقبگردهای خود ۹۲ واحد عقب نشست.


به گزارش شمال صنعت به نقل از رویترز، بن بست مالی بوجود آمده در آمریکا روز به روز معامله گران را بیشتر ناامید می کند. بانک مرکزی امریکا در آخرین نشست هفتگی خود بار دیگر بدون انجام هیچ اقدام جدیدی بر تعهد خود به پشتیبانی از بازارهای مالی و تداوم تداوم اجرای برنامه های فعلی تصریح کرد و به نظر می آید که دست بانک مرکزی برای اجرای اقدامات حمایتی بیشتر خالی تر از قبل شده است. از طرفی کماکان دولت و کنگره نتوانسته اند به توافقی با یکدیگر برای اجرای یک بسته حمایتی برسند و اصرار دموکراتها روی موضع قبلی خود، نگرانی ها از باقی ماندن رشد اقتصادی در سطوح پایین و صدمه بیشتر به اقشار کم درآمد را تشدید کرده است.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا بعد از رایزنی با سران دمواکرات از احتمال نرسیدن به توافق با آنها اطلاع داده و نانسی پلوسی، رهبر کنگره هم گفته است دو طرف مایلها از رسیدن به اشتراک نظر با یکدیگر فاصله دارند. میزان کمک هزینه پرداختی به بیکاران، میزان کمک دولتی فدرال به دولت های محلی و تخصیص بودجه بیشتر به مراکز آموزشی و درمانی از مهم ترین موارد اختلافی بین دو طرف به حساب می آید. رهبر مجلس سنا که موافق اجرایی شدن این بسته است، دموکرات ها را مقصر این کارشکنی معرفی کرده است.
بعد از آن که رایزنی مقامات دولت ترامپ با رهبران کنگره در مورد تسریع در اجرای بسته حمایتی جدید به نتیجه ای نرسید، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی غیرمنتظره با امضای فرمانی اجرایی دستور داد بیمه بیکاری برای افرادی که شغل خویش را از دست داده اند برقرار و به آنها مبلغ ۴۰۰ دلار پرداخت گردد.
لایحه کاهش مالیاتی که حدودا دوسال بعد از انتخاب ترامپ اجرایی شد از جانب وی و جمهوری خواهان بعنوان یکی از عوامل اصلی تقویت رشد اقتصادی آمریکا نام برده می شود از طرفی اما مخالفان این طرح بخصوص دموکرات ها آنرا به نفع عده ای خاص و باعث افزایش کسری بودجه دولت دانسته اند.
همان گونه که پیش تر هم انتظار می رفت، با بازگشایی مجدد کسب و کارها و افزایش تزریق نقدینگی توسط بانک مرکزی به بازارهای مالی، تورم آمریکا صعودی محسوس را تجربه نمود تا جایی که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح یک درصد رسید.
این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در هفت ماهه اخیر بوده، همینطور بزرگ ترین افزایش ماهانه تورم آمریکا از ژانویه ۱۹۹۱ بدین سو هم به حساب می آید. بعضی از کارشناسان اخطار داده اند در صورت کاهش بیشتر نرخ بهره و تداوم روند تزریق نقدینگی، باز هم شاهد افزایش تورم باشیم البته با عنایت به هدف گذاری سطح دو درصدی نرخ تورم، به نظر می آید فدرال رزرو بیشتر نگران افزایش بدهی ها است تا نرخ توم.
از سوی دیگر منازعات چین و آمریکا بر سر مسائل مختلف کماکان ادامه دارد و همین مسئله هم در کاهش تقاضا برای خرید دلار بی تأثیر نبوده است. پیش از این قرار بود نمایندگان چین و آمریکا بر سر مفاد اجرای فاز نخست توافق با یکدیگر دیدار کنند که این مسئله طبق اعلام طرف آمریکایی لغو شده است. پیش از این سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان با اعتراض شدید چین روبرو شده بود. وی عالی رتبه ترین مقام آمریکایی به حساب می آید که طی چهار دهه اخیر از تایوان که چین ادعای حاکمیت بر آنرا دارد، دیدن می کند. این نگرانی در میان معامله گران وجود دارد که افزایش تنش ها بین دو اقتصاد نخست جهان نه تنها امکان دستیابی به فاز دوم توافق تجاری را از بین ببرد بلکه سبب شود تا اجرای فاز نخست توافق هم متوقف شود. چین در چارچوب فاز نخست متعهد شده است تا با افزایش واردات خود از آمریکا، کسری تراز تجاری را به نفع آمریکا کم کند که بخش بزرگی از این کار مقرر است از راه افزایش واردات محصولات کشاورزی آمریکایی محقق شود.
شاون اوزبورن- تحلیل گر بازار ارز اسکوشیا بانک اظهار داشت: معتقدم در بین مدت دلار در موضع ضعف باقی خواهد ماند اما سقوط نخواهد کرد. این امکان وجود دارد که اگر رقبای دلار ضعیف ظاهر شوند، وضعیت به نفع دلار تغییر کند و از نظر بنیادین هم در ماه های پیش رو دلیلی برای یک ریزش بسیار گسترده وجود ندارد.
با وجود انتشار اخبار مربوط به پیشرفت دارویی مقابله با کرونا، این ویروس کماکان در حال گرفتن جان شمار زیادی از مردم جهان است و بیم آن می رود که وضعیت با فرا رسیدن فصل پاییز از این هم بدتر شود.
تابحال بیشتر از ۲۱ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۶۵۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۷۴ هزار و ۷۷۶نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۷۳ هزار و ۱۸۹ نفر، برزیل با ۱۰۸ هزار و ۵۴ نفر، مکزیک با ۵۶ هزار و ۷۵۷ نفر، هند با ۵۱ هزار و ۷۹۵ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۳۶۹ نفر بوده است.
رونالد سیمپسون، استراتژیست مسائل ارزی در موسسه اکشن اکونومیکسگفت: به صورت کلی می توان گفت اگر خبری از یک بسته حمایتی دیگر نباشد برای دلار خوب می شود چون چاپ نشدن ۳.۵ تریلیون دلار دیگر پول به بانک مرکزی در مدیریت بازارها بیشتر کمک می نماید. در کوتاه مدت اما بازارها از بسته حمایتی استقبال می کنند و از به سرانجام نرسیدن آن نگران هستند.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۹۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۰۳ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۷ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.
رانکو بریچ- استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ اظهار داشت: کشورهای اروپایی در ابتدای بحران کرونا خیلی بیشتر از آمریکا با این ویروس درگیر شدند اما رفته رفته توانستند سرعت شیوع آنرا حدودا کنترل کنند. در آن طرف اقتصاد آمریکا هنوز به میزان قابل توجهی با نتایج اقتصادی این ویروس درگیر است و مقامات دولت این کشور نتوانسته اند به معامله گران نسبت به چشم انداز اقتصاد این کشور اطمینان خاطر دهند.
ارزهای آسیایی
عملکرد اقتصادهای آسیایی تحت تأثیر انتشار کرونا و اختلال در زنجیره تأمین کماکان در سطح نگران کننده ای قرار دارد. رشد اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم سال جاری به منفی ۷.۶ درصد رسید که از زمان ثبت آمارهای رشد این کشور بی سابقه بوده است. هم چنین با در نظر گرفتن رشد اقتصادی منفی ۰.۶ درصدی فصل قبل، اقتصاد ژاپن بدترین عملکرد شش ماهه خود در طول ۲۲ سال گذشته را ثبت کرده است. روند شیوع بیماری کووید-۱۹ در منطقه اقیانوسیه بار دیگر شدت گرفته و استرالیا و نیوزلند شاهد افزایش شمار مبتلایان بوده اند. تایلند هم بدترین عملکرد اقتصادی قرن بیست و یکم خویش را تجربه نمود.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۲ درصد کاهش به ۱۰۶.۰۱۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۶ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۳۲ یوان چین اعلام گردید.1399/05/28
10:20:13
5.0 / 5
2169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور