پیشتازی 2 شركت در تحقیقات تولید واكسن كرونا

پیشتازی 2 شركت در تحقیقات تولید واكسن كرونا به گزارش شمال صنعت معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینكه در عرصه تولید واكسن مقابله با كرونا هم اكنون با ۶ شركت قرارداد منعقد شده است،  گفت: در حوزه صنایع غذایی و توسعه امنیت غذایی، محصولات فناورانه گوناگونی در كشور تولید شده است و شاهد تولید برخی آنزیم ها و پروبیوتیك ها برای اولین بار با توان نیروی متخصص در كشور هستیم.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مسافرت روز گذشته خود به استان اصفهان، با اشاره به شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: بعد از همه گیری شیوع کرونا یک اتفاق بزرگ در سوله های تولیدی سراسر کشور رخ داد. قبل از بحران کرونا، ماسک های سه لایه به مقدار محدودی در کشور تولید می شد و خط تولید و دستگاه های آن هم به صورت موثری در کشور تولید نمی شد.
به قول وی، در بازه زمانی کمتر از یک ماه، با تلاش شرکت ‎های دانش بنیان و فناور، ایران به یک تولید کننده عمده انواع ماسک تبدیل شد. خطوط تولید و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور ساخته و ده ها خط تولید جدید به صورت شبانه روزی افتتاح شد. این اتفاق علاوه بر حوزه تولید ماسک در حوزه دیگر محصولات مشابه هم تکرار شد.
پاسخ سریع شرکت های دانش بنیان به نیاز کشور
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: نیاز مبرمی در کشور به انواع محصولات مانند ضد عفونی کننده ها وجود داشت. این نیاز نه با تکیه به واردات، بلکه با تاکید بر توان نیروهای متخصص و جوان داخلی، برطرف شد.
ستاری افزود: در ده ها شرکت فناور و دانش بنیان، خطوط تولید جدیدی برای تولید انواع تجهیزات پزشکی مانند دستگاه های تنفسی به وجود آمد. در واقع شرکت های دانش بنیان و فناور کشور، واکنش سریع و مناسبی نسبت به این بحران از خود نشان دادند و این واکنش سریع به علت زیرساخت های بود که از قبل بوجود آمده بود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان همینطور بیان نمود: در حوزه محصولات مقابله با کرونا، حدودا محصول عمده ای وجود ندارد که از خارج کشور تامین گردد. در مساله واکسن مقابله با کرونا هم هم اکنون با ۶ شرکت قرارداد منعقد شده است. در این بین، دو شرکت پیشتاز هستند و امیدوار هستیم، تحقیقات آنها در آینده نزدیک به نتیجه برسد.
توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان
ستاری، فرهنگ سازی و توسعه گفتمان را همچون پیش نیازهای مهم تحقق اقتصاد دانش بنیان ذکر کرد و اضافه کرد: مسؤلان، نخبگان، دانشگاهیان و مردم هم به اهمیت تحقق اقتصاد دانش بنیان پی برده اند. هم اکنون وضعیت نسبت به چند سال قبل متفاوت است و همگان متفق القول هستند که باید در این راه گام برداشت و در این جهت کوشش کرد.
ستاری اعتقاد دارد که هنوز باید تلاشهای بیشتری برای افزایش شناخت عمومی نسبت به لزوم توسعه زیست بوم نوآوری کشور، صورت گیرد.
به قول وی، پارسال بیشتر از ۴ هزار شرکت دانش بنیان وجود داشت و فروش شرکت ها رقمی در حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بود. امسال تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت عبور کرده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: این شرکت ها همینطور در حال بزرگ شدن هستند. به همین خاطر باید سازوکارهای جدیدی ایجاد کرد که با شرکت های رو به رشد هماهنگ باشد. احیانا تا آخر سال تعداد شرکت های دانش بنیان به بیشتر از ۶ هزار شرکت افزوده می شود.
ستاری همینطور بیان نمود: بودجه مناسبی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تخصیص یافته است. این بودجه هنوز کاملا عملیاتی نشده است، اما با جذب این اعتبارات، می توان سطح پشتیبانی از پارک های علم و فناوری و دیگر اجزای زیست بوم نوآوری کشور را افزایش داد.
راه اندازی رصدخانه
رئیس بنیاد ملی نخبگان، در ادامه با اشاره به پروژه های اجرا شده در استان اصفهان، اظهار داشت: در این چند سال، طرح های قابل توجهی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اصفهان اجرا شده است. بزرگ ترین پروژه علوم پایه (basic science) کشور در استان اصفهان و در شهر کاشان در حال اجرا می باشد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: این پروژه که در چارچوب راه اندازی رصدخانه اجرایی شده است، تا چند ماه دیگر تکمیل خواهد شد. در صورتیکه شرایط آب و هوایی و مبحث کرونا اجازه دهد تا ابتدای سال آینده، فرایند نصب تجهیزات این پروژه تکمیل خواهد شد. پروژه های مشابه دیگری هم در اصفهان در دست اجرا است.
راه اندازی پالایشگاه خون
ستاری با اشاره به همکاریهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: خطوط ویژه ای طراحی شده است تا شرکت های دانش بنیان و فنار بتوانند با شرایط مناسبی مجوزهای لازم را دریافت کنند. هم اکنون واکسن آنفلوآنزا، مراحل آزمایشگاهی خویش را طی می کند و امیدوار هستیم که این واکسن تا پاییز سالجاری به بازار ارائه شود.
به قول ستاری، اولین در تاریخ است که ما در کشور موفق به ساخت واکسن آنفلوآنزا شده ایم. همزمان تعداد بیشتری واکسن در مرحله تحقیقاتی قرار دارند. همینطور برای نخستین بار در تاریخ کشور، پالایشگاه خون راه اندازی می شود، این پالایشگاه با استفاده از فناوری داخلی طراحی شده است و می تواند در راه مقابله با کرونا اثر بخش باشد.
صادرات محصولات مقابله با کرونا
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: مجوزهای مختلفی برای صادرات محصولات مقابله با کرونا صادر گردیده است. به غیر از چند محصول محدود، برای بقیه محصولات، امکان صادرات فراهم گشته است. البته باید اطمینان حاصل کرد که این صادرات به افزایش قیمت داخلی منتهی نشود.
برنامه راهبردی در حوزه امنیت غذایی
ستاری با اشاره به برنامه راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه امنیت غذایی، اظهار داشت: در مساله صنایع غذایی و توسعه امنیت غذایی، محصولات فناورانه گوناگونی تولید شده است. برای اولین بار در کشور برخی آنزیم ها و پروبیوتیک های مورد نیاز تولید شد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همینطور اظهار داشت: پروژه تولید ماده با ارزش جلبک و صنایع غذایی مبتنی بر دریا، همچون دیگر محورهای مورد حمایت این معاونت است. پروژه عظیم همکاری با پژوهشکده رویان اصفهان، هم اصلاح نژاد دامی در سرتاسر کشور را هدف قرار داده است. مواد اولیه دارویی و واکسن دام و طیور هم همچون نیاز حوزه کشاورزی و دام و طیور کشور است.

منبع:

1399/05/01
23:31:40
5.0 / 5
2466
تگهای خبر: آزمایش , ارز , اقتصاد , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور