رتبه ایران در بین مهمترین مصرف كنندگان و تولیدكنندگان نفت جهان

رتبه ایران در بین مهمترین مصرف كنندگان و تولیدكنندگان نفت جهان شمال صنعت: نفت یك سوم از مصرف انرژی جهان را تشكیل می دهد كه بزرگترین سهم در بین منابع انرژی مورد استفاده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، جهان در سال میلادی گذشته ۹۸.۳ میلیون بشکه در روز نفت مصرف کرد که حدود یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سال ۲۰۱۸ بود و دهمین رکورد سالانه مصرف جهانی نفت را به ثبت رساند.

طی ۳۵ سال قبل مصرف جهانی نفت به میزان ۳۹ میلیون بشکه در روز رشد کرده است که بطور متوسط رشد سالانه ۱.۱ میلیون بشکه در روز را نشان میدهد اما رشد سال قبل پایینتر از میانگین مذکور بود.

در سالهای گذشته شرکت BP به بررسی وضعیت تولید و مصرف منابع انرژی می پرداخت و بخش مصرف نفت شامل سوختهای زیستی بود اما حالا سوختهای زیستی در بخش جداگانه ای در گزارش سالانه این شرکت قرار گرفته و آمار اعلام شده تنها برای نفت و مشتقات گاز طبیعی و زغال سنگ است.

آمریکا در زمینه مصرف نفت همچنان در بین سایر کشورهای جهان پیشتاز است اما چین سریعترین رشد مصرف را در سالهای اخیر داشته است.

بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان در سال ۲۰۱۹ به این ترتیبند: مصرف نفت در بیشتر کشورهای توسعه یافته کاهش و در بیشتر کشورهای در حال توسعه بالا رفته است و تنها استثنا آلمان است. بااینکه مصرف نفت در بین اعضای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به میزان ۰.۶ درصد و در سراسر اروپا ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد اما آلمان خلاف این روند را نشان داد و مصرف این کشور ۰.۹ درصد رشد داشت.

بزرگترین میزان افزایش مصرف نفت از نظر درصدی را ایران داشت که یازدهمین مصرف کننده بزرگ جهان است. تقاضا برای مصرف در ایران ۱۰ درصد رشد کرد و تنها کشوری در جهان بود که رشد دو رقمی تقاضا برای نفت داشت.

در مقابل، کاهش دو رقمی تقاضا برای نفت در ایسلند (منفی ۱۲.۷ درصد)، ونزوئلا (منفی ۱۱.۶ درصد) و پاکستان (منفی۱۰.۵ درصد) مشاهده شد.

همچنین شرکت BP جزئیات مربوط به آمار تولید نفت را گسترش داد. قبل از این مایعات گاز طبیعی زیرمجموعه تولید نفت قرار می گرفت اما امسال شرکت BP شاخه جدیدی را برای تولید نفت گزارش کرد که عنوان آن نفت خام و میعانات بود. این شیوه ارائه آمار مطابق با گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید نفت آمریکا است.

بر مبنای این تغییر، آمار تولید نفت آمریکا در چند سال قبل چند میلیون بشکه در روز کمتر شد. بعنوان مثال تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۵.۳ میلیون بشکه در روز گزارش شده بود اما تحت شاخه جدید گزارش شرکت BP، یازده میلیون بشکه در روز گزارش شد.

با این حال به دنبال بازنگری سالهای گذشته، تولید نفت آمریکا که بر اساس این گزارش سالها بالاتر از تولید روسیه و عربستان سعودی بود، قبل از سال ۲۰۱۹ پایینتر از سطح تولید یک یا هر دوی این کشورها قرار گرفت. تحت دسته بندی جدید آمار، تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار بالاترین تولید نفت در بین کشورهای جهان بود.

بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال ۲۰۱۹ بر اساس گزارش شرکت BP به این قرارند: تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز رشد کرد و با سبقت از روسیه، در جایگاه نخست قرار گرفت. سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان سعودی مجموعا ۴۰.۵ درصد از نفت جهان را تولید کردند. کشورهای عضو اوپک مجموعا ۳۸.۲ درصد از نفت جهان را تولید کردند.

با این حال اوپک ۷۰ درصد از ذخایر نفت قطعی جهان را در اختیار دارد. ونزوئلا همچنان صاحب بزرگترین سطح ذخایر نفت جهان به میزان ۳۰۴ میلیارد بشکه است و بعد از آن عربستان سعودی با ذخایری به میزان ۲۹۸ میلیارد بشکه قرار می گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در قیمت فعلی بازار استخراج عمده ذخایر نفت ونزوئلا غیراقتصادی است. به عبارت دیگر، ونزوئلا ممکنست صاحب عنوان دارنده بزرگترین ذخایر نفت جهان باشد اما تولید این ذخایر باید صرفه اقتصادی داشته باشد که در قیمتهای فعلی امکان پذیر نیست. تولید نفت ونزوئلا در پنج سال قبل بطور متوالی کاهش داشته است. تولید نفت این کشور در سال میلادی گذشته به سبب تحریمهای آمریکا ۳۹.۵ درصد کم شد و به ۸۳۹ هزار بشکه در روز رسید و برای اولین بار از زمان آغاز بررسی آمار توسط شرکت BP در سال ۱۹۶۵ بود که تولید نفت این کشور به پایین یک میلیون بشکه در روز سقوط کرد. بنظر می رسد که تولید نفت ونزوئلا به پایینترین حد خود از دهه ۱۹۴۰ سقوط کرده است.

منبع:

1399/04/15
17:32:48
5.0 / 5
2126
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور