تغییر وضعیت حضور ۱ و دو دهم میلیونی كاركنان در كرونا

تغییر وضعیت حضور ۱ و دو دهم میلیونی كاركنان در كرونا به گزارش شمال صنعت با شیوع كرونا و تبعاتی كه به همراه داشته است، ۱.۲ میلیون از كاركنان دولت یعنی حدود نصف آنها هم اكنون مانند گذشته در محل كار خود حاضر نمی شوند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، اجبار کاهش تردد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دوران شیوع کرونا باعث تغییراتی در حضور یا نحوه عرضه خدمات در مشاغل و کسب و کارهای مختلف شد که کارکنان دولت هم تحت تأثیر آن قرار داشته و در مقاطعی در مورد حضورشان تصمیماتی اتخاذ و اجرایی شد.

به هر صورت دولت حدود ۲.۴ میلیون کارمند دارد که تردد و حضور آنها در ناوگان حمل و نقل و محل های عمومی نمی تواند در شیوع کرونا و خطرات آن بی تأثیر باشد، ازاین رو از اسفند ماه سال قبل در ارتباط با حضور کارکنان محدودیت هایی ایجاد شد؛ به صورتی که ابتدا ساعات کاری محدود و در ادامه از فروردین ماه و بحرانی شدن شرایط، حضور آنها به یک سوم و در ادامه دو سوم کاهش پیدا کرد که البته از نیمه خردادماه دولت روند حضور کارکنان را تغییر داده و باید به صورت روزانه در محل کار حاضر شده و ساعت حضور تا یک ساعت محدود شد.

از سوی دیگر با عنایت به مصوبه دورکاری کارکنان دولت در سال ۱۳۸۹، مجوز دورکاری برای مشاغلی که امکان آنرا داشتند صادر شد و مشاغلی که امکان آنرا داشتند از آن استفاده کردند.

این در حالی است که در جریان شیوع کرونا و تغییراتی که عرضه خدمات اعمال شده است، فعالیت بخش گسترده ای از کارکنان دولت از روال عادی خارج شده است؛ به صورت ی که طبق اعلام انصاری - رئیس سازمان اداری و استخدامی - از دو میلیون و ۴۰۰ هزار کارمند دولت، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آنها که در کادر آموزشی هستند، شرایط فعالیت و ارائه خدمات شان تغییر کرده است و مثل سابق در محل کار حضور پیدا نمی کنند.

البته برخی کارکنان نسبت به گذشت فعالیت بیشتری داشته اند؛ بگونه ای که ۲۵۰ هزار نفر کارکنان شهرداری و ۴۵۰ هزار نفر کادر وزرات بهداشت و درمان کشور را می سازند که این نیروها به علت شیوع ویروس کرونا، از اوایل اسفند ماه به صورت تمام وقت و حتی بیشتر از قبل در حال عرضه خدمت هستند.
این در شرایطی است که چندی قبل هم پژوهشکده آمار در گزارشی به وضعیت حضور نیروی کار در کسب و کارها پرداخته بود که نشان می داد در بازه زمانی اسفندماه و فروردین ماه در ۲۵ درصد از کل بخش های کسب و کار حداقل یک نفر از دورکاری بهره برده و در اردیبهشت ماه حداقل یک نفر از دورکاری بهره برده اند.

همچنین در اسفندماه و فروردین ماه ۱۵۸ درصد و در اردیبهشت ماه ۳.۹ درصد از کل بخش های کسب و کار حداقل یک نفر غایب موقت داشته است.

در دوره مورد بررسی در ارتباط با به خدمت گرفتن نیروی انسانی هم در کل بخش های کسب و کار هشت درصد در اسفندماه و فروردین ماه حداقل یک نفر نیروی انسانی جدید به کار گرفته و در اردیبهشت ماه ۱۱.۳ درصد حداقل یک نفر نیروی انسانی جدید استخدام کرده است.

این در حالی است که طبق آخرین گزارش، هم اکنون دولت حدود ۴۷۰۰ خدمت به مردم عرضه می کند و ازاین رو این روزها با وجود بحث هایی که در ارتباط با تعطیلی یا کاهش حضور کارکنان مطرح است، دولت تاکید دارد که برای عرضه خدمات، موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحران نیست.

دولت هنوز اعلامی در ارتباط با اعمال مجدد دورکاری و کاهش حضور کارکنان در تمامی دستگاه های اجرایی نداشته و فعلا سخت گیری بیشتری در مورد حضور کار با رعایت پروتکل های بهداشتی داشته است، در همین رابطه رئیس جمهور از الزامی بودن ماسک برای کارکنان سخن گفته و تاکید کرده اگر کارمندی بدون ماسک باشد حق حضور در محل کار خویش را نداشته و برای وی غیبت رد خواهد شد.

در عین حال که رئیس سازمان اداری و استخدامی تاکید کرده در صورت برگشت کرونا به شرایط بحرانی فروردین ماه، در مورد اعمال دورکاری و کاهش حضور کارکنان تصمیم گیری خواهد شد.

منبع:

1399/04/14
16:45:41
5.0 / 5
2779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور