نماینده مردم سقز و بانه:

تصویب منطقه آزاد بانه–مریوان یكی از مطالبات اصلی مردم كردستان است

تصویب منطقه آزاد بانه–مریوان یكی از مطالبات اصلی مردم كردستان است به گزارش شمال صنعت نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شاخصهای توسعه در كردستان، اظهار داشت: تصویب منطقه آزاد بانه - مریوان یكی از مطالبات اصلی و جدی مردم این استان می باشد.بهزاد رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به وضعیت شاخصهای توسعه در استان کردستان، اظهار داشت: بر مبنای آمارهای رسمی اعلام شده از جانب مراجع و نهادهای مسئول متاسفانه استان کردستان در شاخصهای مختلف توسعه در کشور جزء استان های آخر است.
وی افزود: کردستان در زمینه جذب سرمایه گذاری های بخش صنعت، یکی از استان های آخر کشور به حساب می آید و متاسفانه این وضعیت در میانگین درآمد سرانه هم وجود دارد و در این بخش هم ما استان یکی به آخر کشور به شمار می رویم.
نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کنار این مهم، کردستان در بخش های مختلف همچون معدن، آب، کشاورزی و … دارای ظرفیت های بسیار خوبی است که تابحال از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده است.
وی به وجود ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک استان کردستان با منطقه اقلیم عراق اشاره نمود و اضافه کرد: وجود این ظرفیت مهم امروز نه تنها مورد استفاده قرار نگرفته که با رواج ماجرای کولبری به یک تهدید اصلی برای کردستان تبدیل گشته است.
رحیمی با اشاره به اینکه کردستان می تواند به دروازه اصلی تجارت کشور تبدیل گردد، بیان نمود: وجود این مرز مشترک با کشور عراق و همینطور ظرفیت های بالا در بخش های معدن و کشاورزی می تواند کردستان را به یکی از استان های برتر کشور در حوزه صادرات تبدیل کند و بنابراین باید در ابتدا زیرساخت های این مهم فراهم گردد.
وی به مبحث مهم تبدیل بانه و مریوان به منطقه آزاد تجاری اشاره نمود و اظهار داشت: مبحث ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان کردستان سالهاست مطرح شده و متاسفانه پس از حواشی مختلف، الان مصوبه این اقدام از جانب شورای نگهبان با ایراداتی روبرو شده است.
عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: در آخرین پیگیری های صورت گرفته در جهت تسریع در تصویب منطقه آزاد تجاری بانه – مریوان، جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور مسؤلان استانی و کشوری برگزار گردید و در مورد اهمیت تصویب این مهم و مطالبه جدی مردم کردستان در مورد آن بحث و بررسی صورت گرفت.
ایراد شورای نگهبان به مصوبه ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور
وی با اشاره به اینکه الان مصوبه تصویب هشت منطقه آزاد تجاری که همه آنها مربوط به استان های مرزی است، با مشکل روبرو شده است، عنوان کرد: ایراد شورای نگهبان به این مصوبه وضعیت کنونی حاکم بر منطقه آزاد تجاری است.
رحیمی اضافه کرد: هم اکنون بخش اصلی کارکرد مناطق آزاد تجاری فراموش شده است و آنها به دروازه های واردات کالای بی کیفیت تبدیل گشته اند در حالیکه مناطق آزاد تجاری باید به مسیر کمک به توسعه صادرات در کشور باشند.
وی با اشاره به اینکه در این جلسه توضیحاتی در مورد اهمیت تبدیل بانه و مریوان به منطقه آزاد تجاری داده شد، عنوان کرد: انتظار می رود که در سایه پیگیری های صورت گرفته از جانب اعضای مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی و مسؤلان استانی و کشوری هر چه سریع تر زمینه برای تصویب منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان فراهم گردد.
نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در صورتیکه این منطقه آزاد تجاری به تصویب برسد می توان شاهد تحولات جدی در استان کردستان در تمامی بخش ها همچون صادرات کالا به کشور عراق باشیم.
تقویت زیرساخت های توسعه در کردستان ضروری است
وی با اشاره به اینکه در کنار تلاش ها برای تصویب منطقه آزاد تجاری بانه – مریوان، باید زیرساخت های لازم برای این مهم هم تامین گردد، اظهار نمود: پیگیری در جهت تسریع در راه اندازی و بهره برداری از فرودگاه سقز بعنوان یکی از زیرساخت های اصلی این مهم یکی از اولویت های اصلی است.
رحیمی همینطور تسریع در اتصال سنندج به خط راه آهن همدان و در ادامه آن راه اندازی راه آهن سنندج – مریوان یکی دیگر از نیازهای اصلی برای توسعه و تقویت صادرات در کردستان به حساب می آید، اظهار داشت: ما در مجلس شورای اسلامی کوشش برای ارتقاء زیرساخت های ارتباطی استان کردستان را بعنوان یکی از اولویت های اصلی در دستور کار قرار داده ایم.
وی در انتها ضمن تاکید مجدد در جهت حمایت های بیشتر مسؤلان دولتی از امر توسعه در استان کردستان، اظهار نمود: کردستان نیازمند توجه و نگاه ویژه دولت می باشد و بنابراین انتظار می رود که همه مدیران استانی و کشوری به این مهم توجه داشته و زمینه برای توسعه و پیشرفت استان کردستان در تمامی بخش ها را فراهم نمایند تا شاهد رشد و ارتقاء زیرساخت های مختلف در این استان باشیم.


منبع:

1399/04/08
21:04:52
5.0 / 5
2625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور