سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

اولویت تامین نقدینگی تولید از شبكه بانكی مشخص شد

اولویت تامین نقدینگی تولید از شبكه بانكی مشخص شد به گزارش شمال صنعت سرپرست وزارت صمت اظهار داشت: اولویت تامین نقدینگی با طرح های بالای 60 درصد با سه خاصیت شاخص عمق ساخت داخل، ارزآوری از محل صادرات و قرار گرفتن در مناطق محروم است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سرپرست این وزارتخانه در جلسه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل و معاونان نظام بانکی با اعلان اینکه پشتیبانی نظام بانکی از تولیدکنندگان، یکی از پیش شرط های مهم تحقق جهش تولید است، اظهار داشت: اولویت با تامین نقدینگی طرح های بالای ۶۰ درصد با سه خاصیت شاخص بالای عمق ساخت داخل، ارزآوری از محل صادرات و قرار گرفتن در مناطق محروم است.
حسین مدرس خیابانی اظهار داشت: باوجود شرایط کنونی کشور به لحاظ تنگناهای تامین نقدینگی و کمبود منابع بانکی، اما منابع ارزی و ریالی در جهت اهداف جهش تولید در حال پرداخت و هدایت است و باید تمام توان خودرا در حوزه تامین مالی با بهره گیری از ابزارهای مختلف متمرکز کرده تا تولید کشور به سبب عدم تامین نقدینگی گرفتار مشکل و توقف نشود.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: منابع سیستم بانکی در کنار منابع مالی تبصره ۱۸ و نیز سایر ابزارهای تامین مالی، محل های فراهم کردن امکانات مالی برای واحدهای تولیدی هستند، این در حالیست که پشتیبانی نظام بانکی از تولیدکنندگان، یکی از پیش شرط های مهم تحقق جهش تولید به شمار می رود؛ بااینکه بعضی از بنگاههای بزرگ دولتی نیز در حال فروش اموال و دارایی های مازاد خود هستند.
وی ضمن تقدیر از شبکه بانکی در تامین مالی بخش تولید، اشاره کرد: اولویت با تامین نقدینگی طرح های بالای ۶۰ درصد با سه خاصیت شاخص عمق ساخت داخل، ارزآوری از محل صادرات و قرار گرفتن در مناطق محروم است.
به گفته مدرس خیابانی، در عارضه یابی صورت گرفته از واحدهای تولیدی، عمده مشکلات این واحدها تامین نقدینگی و نبود منابع کافی برای سرمایه گذاری های جدید است که بر این اساس، نظام بانکی می تواند به صورت هدفمند و با راهبردها و اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جهش تولید، بخش تولید کشور را مورد حمایت قرار دهد.
وی گفت: چنانچه منابع سیستم بانکی به کمک سایر روش های تامین مالی واحدهای تولیدی بیاید، چرخ تولید به حرکت درخواهد آمد و به اهداف تعیین شده در سال جهش تولید دست خواهیم یافت، بدین سبب نقش منابع بانکی در پشتیبانی از بخش تولید کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: تولید امسال از جهات مختلف حائز اهمیت می باشد، به این معنا که علاوه بر ایجاد ثروت و اثرگذاری در اقتصاد ملی و تولید ناخالص داخلی، با اشتغالزایی که به وجود می آورد در حوزه های اجتماعی و امنیتی نیز نقش بسیار مهمی دارد.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از حداکثر توان نظام بانکی در پشتیبانی از تولید اضافه کرد: امسال تولید صادراتی، نه فقط در جای خود بسیار حائز اهمیت می باشد، بلکه به جهت تامین نیازهای ارزی سایر بخش های کشور نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردارست و ارز حاصل از صادرات، منبع تامین مواد اولیه خیلی از کارخانجات کشور شده است.
مدرس خیابانی با اشاره به تأکیدات معاون اول رئیس جمهور در حوزه توجه به صادرات غیرنفتی اظهار داشت: امسال باید با اتکای به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی، تولید کشور را اداره کرده و به همین دلیل است که معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی صادرات، بارها بر لزوم توجه به صادرات تاکید نموده اند.
وی با اشاره به همکاری تنگاتنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی در جهت تامین ارز مورد نیاز صنایع کشور اشاره کرد: در بخش طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری، ایمیدرو سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی خود سرمایه گذاری می کند؛ بدین سبب این سازمان توسعه ای، با تمام ظرفیت های خود در حوزه سرمایه گذاری بخش معدن و صنایع معدنی کشور وسط میدان است، بدین سبب اگر بانک ها نیز با منابع خود به این حوزه اضافه شوند، هم افزایی در جهت تحقق اهداف جهش تولید صورت خواهد گرفت.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه، کمک سیستم بانکی در این عرصه می تواند سرعت‎ ‎بخشی برای تامین مالی تولید باشد، گفت: سال جهش تولید یک تکلیف ملی برای همه بخش های کشور است، این در حالیست که بانک، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دست به دست هم بدهند تا تامین مالی واحدهای تولیدی را صورت دهند و البته در این میان، اولویت با راه اندازی و تکمیل واحدهای راکد و اتمام پروژه های نیمه تمام است.
وی گفت: باوجود هم محدودیت ها، وزارت صنعت به شدت تلاش می کند که تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را بموقع انجام دهد، این درحالی است که باوجود همه این محدودیت‎ ‎ها بعضی از کالاهای کشور با جهش تولید مواجه بوده است که این کار عظیمی است.


منبع:

1399/04/05
23:15:55
5.0 / 5
2351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور