چه نماییم تا كشور خاموش نشود؟

چه نماییم تا كشور خاموش نشود؟ شمال صنعت: با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق احتمال خاموشی كشور افزایش می یابد، برای رهایی از این مساله همیشه اعلام شده مشتركان به مدیریت مصرف توجه داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در خیلی از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارت استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نیستیم و این در حالیست که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.
در زمینه استفاده از سیستم های سرمایشی نیز که بخش اعظمی از پیک مصرف برق را به خود اختصاص داده اند، می توانیم با تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی شاهد کاهش محسوس مصرف برق مشترکان باشیم.
اوج مصرف برق کشور هر ساله بین اول تیر تا پانزدهم مرداد رخ می دهد؛ به همین دلیل لازم است مشترکان در ساعات اوج بار (۱۳ تا ۱۷) این مقطع از سال مصرف بهینه را در دستور کار قرار داده و استفاده از وسایل پرمصرف مانند لباس شویی، اتو و... را به ساعات کم مصرفی منتقل کنند.
از میان ۶۰ هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا ۵۰۰۰ مگاوات از این رقم فقط برای ۱۰ تا ۲۰ روز از سال و آن هم بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ مورد نیاز است که برای تامین انرژی مورد نیاز این بخش باید هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد.
برای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که این رقم فقط برای بخش نیروگاهی در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.
رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر - در این زمینه اظهار داشت: سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در این بخش فقط برای تامین برق ۱۰۰ ساعت از پیک مصرف سال است؛ بدین جهت در تمامی دنیا مصرف بهینه در زمان اوج بار در دستور کار قرار گرفته است تا نیازی به این حجم از سرمایه گذاری در بخش نیروگاه ها و شبکه های انتقال برق نباشد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با وجود وقوع بارندگی های مناسب چرا همچنان بر ضرورت مصرف بهینه برق در کشور تاکید می شود، اظهار داشت: در بهترین شرایط میانگین تولید نیروگاه های برقابی بیش از ۹۰۰۰ مگاوات نخواهد بود که باتوجه به سقف ۶۰ هزار مگاواتی اوج بار نمی توان انتظار داشت که با وقوع بارندگی های مناسب دیگر مشکلی برای تامین برق کشور وجود نداشته باشد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به مسئله افزایش تعرفه برق مشترکان اشاره نمود و اظهار داشت: تعرفه تمامی مشترکان حدود هفت درصد بالا رفته است که مشترکان در صورت رعایت الگو و کاهش مصرف برق نسبت به سال قبل مشمول تخفیف خواهند شد؛ بطوریکه در سال ۹۸ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای مشترکان خانگی و بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشترکان صنعتی، کشاورزی و... پاداش خوش مصرفی تعلق گرفته بود.
رخشانی مهر با تاکید بر اینکه مشترکان پرمصرف مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق خواهند شد، اظهار داشت: در سال قبل حدود ۸۶ درصد مردم الگوی مصرف را رعایت کرده بودند که این رقم در مقایسه با آمار ۷۹ درصدی سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است.1399/03/18
13:49:20
5.0 / 5
2696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور