سرپرست وزارت صمت تاكید كرد

رعایت اهلیت در واگذاری پهنه های معدنی

رعایت اهلیت در واگذاری پهنه های معدنی به گزارش شمال صنعت سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رعایت اهلیت در واگذاری پهنه های معدنی را یكی از دستوركارهای جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی، در نشستی با اعضای هیأت مدیره خانه معدن، با تشریح سیاست های معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جهش تولید اظهار داشت: اگر مقرر است به اقتصاد ایران، برچسب اقتصاد تک محصولی زده شود، بهتر است که این برچسب به نام معدن و صنایع معدنی باشد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن با اشاره به بهره برداری از ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی تا شهریور ۱۴۰۰ اظهار داشت: بخش عمده ای از این طرح ها در حوزه های معدن و صنایع معدنی قرار داشته و تا آخر سال جهش تولید، بخش عمده ای از آنها راه اندازی می شوند.
مدرس خیابانی اضافه کرد: از سال ۹۸ که اقتصاد ایران به شکلی از درآمدهای نفتی جدا شده، درآمدهای ارزی معدن و صنایع معدنی کمک زیادی به تأمین نیازهای ارزی کشور نموده و هم اکنون، باوجود شرایط سخت تحریمی، طرح های توسعه ای عظیمی در این بخش در حال راه اندازی است.
وی با تاکید بر اینکه فعال سازی معادن کوچک و غیرفعال یکی از سیاست های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: بر این اساس نسبت تعداد معادن غیرفعال به کل معادن به تفکیک هر استان اعلام شده و در اختیار استانداران قرار می گیرد.
این مقام مسؤول با اشاره به ظرفیت های عظیم معدنی کشور اظهار داشت: هدف گذاری صادرات محصولات معدنی امسال معادل ۱۰.۵ میلیارد دلار خواهد بود و البته سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت، حرکت به سمت حلقه های با ارزش افزوده بالاتر و تقویت صادرات در کل زنجیره فولاد است.
وی با اشاره به اینکه صادرات در سال جهش تولید، زیر چتر حمایتی همه جانبه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، خاطرنشان کرد: پایش مجوزهای در رابطه با معادن در دستور کار قرار گرفته و یکی از سیاست های اصلی در این رابطه آن است که پهنه های اکتشافی را آزاد کرده و به دست افراد صاحب اهلیت بسپاریم.
به گفته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، تأمین تجهیزات مورد نیاز بخش معدن در دستور کار جدی قرار دارد، تصریح کرد: در حوزه معدن، برای افراد دارای اهلیت که کارنامه شفاف و قابل قبولی دارند، باید در صدور پروانه اکتشاف، استخراج و بهره برداری خط ویژه ای در عرضه خدمات تدارک دیده شود.
وی به معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی مأموریت داد که لیستی از بهره برداران قدرتمند در حوزه معدن و صنایع معدنی را تهیه کرده تا نسبت به واگذاری پهنه های اکتشافی در معادن به اهل فن، اقدام نمایند. طراحی سامانه هایی به منظور شفاف سازی فرایند صدور مجوزهای معدنی در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری است.

1399/03/14
14:38:35
5.0 / 5
2485
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور