گزارش شمال صنعت

الزامات عرضه خودروی صفر در بورس كالا

الزامات عرضه خودروی صفر در بورس كالا شمال صنعت: با شدت گرفتن نابسامانی در بازار خودرو پیشنهادات مختلفی برای ساماندهی بازار خودرو ارائه شده است. یكی از پیشنهادات ارائه شده، عرضه خودروی صفر در بورس كالا است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، با شدت گرفتن نابسامانی در بازار خودرو پیشنهادات مختلفی برای ساماندهی بازار خودرو ارائه شده است. یکی از پیشنهادات ارائه شده جالب، عرضه خودروی صفر در بورس کالا است. درصورتی که در اجرای این پیشنهاد الزاماتی در نظر گرفته شود می تواند سبب ثبات در بازار خودرو شده و مانع از تضییع حقوق مردم توسط دلالان گردد. تولید خودرو در سال ۹۸ حدود ۸۵۰ هزار دستگاه بوده که نسبت به سال ۹۶ که میزان تولید ۱.۶ میلیون دستگاه بود. حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. علاوه بر این تقاضا غیر مصرفی خودرو، بمنظور حفظ سرمایه و سوداگری دلالان افزایش یافته است. برهم خوردن عرضه و تقاضا سبب ایجاد شکاف بین قیمت بازار آزاد و قیمت مصوب کارخانه شده است. در مقاطعی قیمت خودرو در بازار آزاد تا دو برابر قیمت مصوب کارخانه رسیده است. این اختلاف قیمت سبب شده عده خیلی از مردم عادی و دلالان حرفه ای به خرید خودرو از کارخانه و فروش در بازار آزاد روی آورند.
جدول ۱ مقایسه قیمت بازار و قیمت کارخانه خودرو های پرفروش داخلی
نام خودرو
قیمت بازار
(میلیون تومان)
قیمت کارخانه
(میلیون تومان)
اختلاف قیمت بازار و کارخانه (میلیون تومان)
اختلاف قیمت (درصد)
پراید ۱۱۱
۷۳.۵
۴۲
۳۱.۵
۷۵
تیبا
۸۰
۵۲
۲۸
۵۴
پژو GLX ۴۰۵
۱۲۳
۶۳.۵
۵۹.۵
۹۳
پژو پارس
۱۴۳
۸۵
۵۷
۶۷
سمند
۱۲۷
۶۹
۵۸
۸۴
میانگین


۴۶.۷
۷۴.۵
رسول سلیمانی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: حضور پرتعداد دلالان حرفه ای و مردم عادی با انگیزه دلالی، سبب شده کوشش های صورت گرفته برای تشخیص مصرف کننده واقعی از دلالان با شکست مواجه شود. اعمال شروطی مانند داشتن گواهی نامه، عدم خرید خودرو در ۳۶ ماه گذشته از کارخانه و عدم فروش خودرو در سال اول تحویل عملاً کارایی بالایی نداشته برای اینکه تعداد افراد مشمول این شروط بسیار زیادتر از میزان عرضه است. بعنوان نمونه بیش از ۲۲ میلیون نفر در کشور دارای گواهی نامه رانندگی خودرو هستند و تنها ۳ میلیون نفر در ۳۶ ماه گذشته خودرو از کارخانه دریافت کرده اند. بدین سبب حداقل ۱۹ میلیون نفر مشمول این شرایط هستند. حضور ۲۵ برابری متقاضیان ثبت نام خودرو نسبت به میزان خودرو عرضه شده موید حضور پر تعداد دلالان است. مصرف کننده واقعی در عمل مجبور به خرید خودرو از بازار آزاد با قیمت بالا است. وی معتقد است: در صورتیکه عرضه خودرو در بورس کالا بدون سقف قیمت صورت گیرد حاشیه شود دلالان بسیار محدود می گردد در نتیجه دلالان از سمت تقاضا خودرو حذف می شوند. بدین سبب نکته کلیدی اول در عرضه خودرو در بورس کالا عرضه بدون اعمال سقف قیمتی است. وی گفت: به سبب کاهش تولید خودرو قیمت کشف شده در بورس کالا بالاتر از قیمت مصوب کارخانه خواهد بود. اختلاف بین قیمت کشف شده در بورس کالا و قیمت مصوب متعلق به خودروساز نیست. بدین سبب پیشنهاد می شود. از اختلاف قیمت به وجود آمده مالیات ستاندن گردد و صرف توسعه حمل و نقل عمومی گردد تا عموم مردم از منابع حاصل شده بهره مند گردند. بدین سبب نکته کلیدی دوم در عرضه خودرو در بورس کالا ستاندن مالیات از اختلاف بین قیمت کشف شده در بورس و قیمت مصوب کارخانه و مصرف منابع حاصل در امتداد منافع عمومی است. وی اظهار داشت: بمنظور جلوگیری از فروش خودرو صفر توسط کارخانه از مجاری دیگر پیشنهاد می شود دریافت پلاک خودرو منوط به فروش بوسیله بورس کالا گردد تا امکان تخلف از میان برود. بدین سبب نکته کلیدی سوم فروش خودرو در بورس کالا منوط شدن دریافت پلاک به ارائه مدارک خرید خودرو از بورس کالا است.
رسم توضیحی ۱ الزامات عرضه خودرو در بورس کالا
این کارشناس اقتصادی تاکید دارد: درصورتی که عرضه خودرو در بورس کالا با سه شرط بالا صورت گیرد با حذف حاشیه سود دلالی تقاضاهای غیر مصرفی از بازار خودرو حذف می گردد و عموم مردم از منابع حاصل از اختلاف قیمت به وجود آمده بهره مند می گردند. وی منابع حاصل از عرضه خودرو در بورس کالا را سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زد و اظهار داشت: با منابع حاصل می توان کل اتوبوس های شهری فرسوده کشور را در کمتر از یک سال جایگزین نمود. یا طی دو سال معادل خطوط مترو موجود در شهر تهران را ایجاد نمود که افزایش رفاه عمومی جامعه، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت را به دنبال دارد.منبع:

1399/03/02
22:23:47
5.0 / 5
2536
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور