گمرگ خبر داد:

تنها كالاهای در صف تأمین ارز اجازه ترخیص از گمركات را دارند

تنها كالاهای در صف تأمین ارز اجازه ترخیص از گمركات را دارند به گزارش شمال صنعت معاون گمرك ایران با اشاره به اینكه تنها كالاهای در صف تأمین ارز، اجازه ترخیص خواهند داشت، اظهار داشت: موجودی كالاهای اساسی در بنادر از مرز ۴ میلیون تن عبور كرده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار داشت: گمرک، مجاز به ترخیص «درصدی» یا «کامل» کالاهای «در صف تخصیص ارز» نمی باشد؛ کالاهای «در صف تأمین ارز» ترخیص می شوند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام نمود: مطابق آمار واصله از مراجع ذیربط، موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور تا روز جاری به بیشتر از ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تن می رسد که با تمهیدات درنظر گرفته شده از جانب گمرک و بندر، از یکسو نسبت به ترخیص اقلام اساسی موجود در بنادر در حداقل زمان اقدام شده و از طرفی شناورهای حاوی کالاهای اساسی درحال ورود، پهلوگیری و تخلیه‌ی کالای خود در بنادر می باشند، به نحوی که تعداد ۱۴ شناور حاوی بیشتر از ۴۳۰ هزار تن درحال تخلیه در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره)، نوشهر، انزلی و امیرآباد بوده و همینطور ۳۷ شناور حاوی بیشتر از ۹۴۰ هزار تن اقلام اساسی، در لنگرگاه، منتظر تخلیه‌ی کالاهای خود
هستند. ارونقی میزان کالاهای غیراساسی غیر کانتینری موجود در بنادر را بیشتر از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام نموده و اضافه کرد: همانطور که قبلاً هم اشاره شده برآوردها حاکی می باشد بیشتر از ۸۰% این اقلام، کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات در رابطه با خطوط تولید، تجهیزات پالایشگاهی، نیروگاهی و اجزاء و قطعات پروژه های راهبردی می باشد که با اظهار این کالاها و انجام تشریفات گمرکی مربوطه، نسبت به ترخیص آنها اقدام می شود. معاون فنی گمرک ایران در ادامه تصریح کرد با عنایت به درخواست برخی صاحبان کالا از گمرکات کشور در مورد ترخیص اقلام موجود در بنادر و گمرکات کشور و یا صدور اجازه‌ی ترخیص درصدی برای این کالاها، باید چند نکته‌ی مهم را مدنظر قرار داد. وفق نص قانون، خروج کالا از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است که این تشریفات گمرکی، با تسلیم اظهارنامه به گمرک صورت می پذیرد. ارونقی داشتن «ثبت سفارش» وزارت صنعت، معدن و تجارت را از الزامات اصلی اظهارکالا به گمرک و انجام تشریفات گمرکی شمرده و افزود: مطابق مصوبه‌ی شماره‌ی ۴۳۵۳ مورخ ۹۷/۱/۲۲ هیات وزیران، واردات کلیه‌ی کالاها به صورت تجاری به کشور شامل مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه‌ی اقتصادی و سایر مبادی ورودی به جز موارد استثناء، بدون ثبت سفارش ممنوع می باشد. باید توجه داشت ارز مورد نیاز کلیه‌ی کالاهای ثبت سفارش شده در چهارچوب مقررات بانک مرکزی تأمین خواهد شد. معاون گمرک ایران در ادامه با اشاره به اختیارات تفویض شده به گمرک برای «ترخیص درصدی» اقلامی که فاقد کد رهگیری بانک می باشند اظهار داشت: وفق مفاد مصوبات ابلاغی، «صرفاً» به گمرک اجازه داده شده است تا نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای دارای اولویت ۱ و ۲ گروه کالایی موجود در اماکن گمرکی، مناطق ویژه‌ی اقتصادی و آزاد تجاری- صنعتی یا آنهایی که به اماکن مذکور وارد می شوند، دارای ثبت سفارش بانکی بوده و «در صف تأمین ارز بانکی» قرار گرفته اند اقدام نماید. وی ادامه داد: گمرک در مورد مواردی که کد رهگیری بانک به گمرک عرضه نشده است، صرفا می تواند نسبت به ترخیص درصدی اقدام نماید مشروط بر اینکه این اقلام «در صف تأمین ارز بانکی» باشند. البته به اذعان بانک مرکزی، بانکهای عامل برای کالاهایی که در صف تأمین ارز بانکی می باشند اعلامیه‌ی تأمین ارز صادر و صاحب کالا با عرضه اعلامیه‌ی تأمین ارز و رعایت سایر مقررات می تواند نسبت به ترخیص کل کالا اقدام نماید. ارونقی در خاتمه تصریح کرد: با عنایت به حجم مکاتبات و مراجعات روزهای اخیر، باید به این نکته‌ی مهم توجه داشت که گمرک ایران، همینطور گمرکات اجرائی کشور، مجاز به ترخیص درصدی یا کامل کالاهایی که «در صف تخصیص ارز بانکی» قرار دارند نمی باشند و از صاحبان کالا درخواست می شود از عرضه هر نوع درخواستی در خصوص ترخیص درصدی یا کامل کالاهای «در صف تخصیص ارز»، بدلیل نداشتن مجوز قانونی برای ترخیص توسط گمرک و تبعات بعدی آن خودداری نمایند.

1399/03/01
12:35:24
5.0 / 5
2526
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور