وزیر اقتصاد اعلام كرد:

الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود

الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود به گزارش شمال صنعت وزیر اقتصاد اعلام نمود: الگوی مناسب در مورد شیوه بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی با همكاری دولت و بخش خصوصی طراحی شود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند در اولین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ اظهار داشت: راهکاری اجرایی و مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات می تواند در شورای گفتگو مطرح و مراحل بعدی آن طی شود.
وی با اشاره به همکاری دولت و بخش خصوصی در رفع مشکلات پیش روی تولید و تجارت کشور اظهار داشت: سال قبل برمبنای دغدغه هایی که از طرف بخش خصوصی عنوان شد حدود ۳۵ درصد ارزش پایه کالاهای صادراتی را اصلاح کردیم.
تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی در شورای گفتگو
دژپسند، شورای گفتگو را محل مناسبی برای تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی توصیف کرد و اضافه کرد: شورای گفتگو باید همیشه برقرار باشد. لزوم برگزاری این جلسات خصوصاً در دوران انتشار کرونا بالاست، برای اینکه اثرگذاری مثبتی روی وضع اقتصاد کشور دارد. اقتصاد ایران قبل از کرونا با محدودیت های ناشی از تحریم مواجه بود و امروز با ابعاد جدیدی از مسائل مواجه می باشد.
رئیس شورای گفتگو با اشاره به اینکه بسیاری معتقد بودند ایران نمی تواند از پس مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برآید، افزود: خوشبختانه وضع ایران خیلی بهتر از آنچه که تصور می شد؛ از نظر تعداد بیکاران ناشی از کرونا در مقایسه با دیگر کشورها وضع بهتری داریم البته بطور حتم این پروسه مقطعی نبوده و باید مراقب بود که از این پس با مشکلات غیرقابل حل مواجه نشویم.
دادگاه ویژه اقتصادی به زودی راه اندازی می شود
وزیر اقتصاد از نهایی شدن تفاهمات اولیه جهت راه اندازی پنجره واحد الکترونیک و دادگاه های ویژه اقتصادی اطلاع داد و اظهار داشت: موضوع دادگاه ویژه اقتصادی که مورد استقبال قوه قضائیه نیز هست تا اختتام اردیبهشت نهایی می شود.
دژپسند از پیگیری های مکرر سازمان امور مالیاتی در مورد کد اقتصادی، روان سازی روند شروع کسب وکار و ابلاغ بخشنامه جدید از شنبه گذشته اطلاع داد و تاکید کرد: با اجرایی شدن این بخشنامه شاخص شروع کسب وکار به میزان ۴۸ رتبه و شاخص کل نیز به میزان ۱۲ رتبه ارتقا پیدا می کند.
عرضه سهام در بازار سرمایه مستمر باشد
وی به شرایط مناسب بازار سرمایه و بسیج دولت و حاکمیت در این بخش نیز اشاره و خاطرنشان کرد: باید بگونه ای عمل نماییم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت نیز ظرفیت خوبی است که اجرایی شد.
رئیس شورای گفتگو از جلسه ای با ۳۰ الی ۴۰ شرکت خصوصی بزرگ اطلاع داد و اضافه کرد: از این شرکت ها خواستیم که برای تامین مالی خود به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند. این بازار می تواند مورد اعتماد بخش خصوصی و شرکت های بزرگ باشد. امروز بانکهای کشور به شدت زیر فشار هستند، برای اینکه میزان تسهیلات اعطایی آنها از میزان سپرده گذاری ها بالاتر است.
ضرورت توجه دولت به هزینه های صادرکنندگان
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دولت به انواع هزینه هایی که امروز بر صادرکنندگان تحمیل می شود، بی توجه است اظهار داشت: اگر بانک مرکزی می تواند ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند پیشنهاد می نماییم که صادرکنندگان ارز را خارج از کشور به بانک مرکزی تحویل دهند و خود آنها برای بازگشت ارز اقدام نمایند.
دبیر شورای گفتگو اضافه کرد: دولت باید واقعیت ها را ببیند، برای اینکه اگر قرار باشد صادرکننده ارز خودرا برنگرداند در طول سالیان گذشته باید کل سرمایه کشور از ایران خارج شده بود. ازاین رو نگرانی های این چنینی فقط به وضع صادرات کشور لطمه وارد می نماید.


منبع:

1399/02/24
15:53:02
5.0 / 5
2545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور