رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام كرد:

فعال تر كردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا

فعال تر كردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا به گزارش شمال صنعت رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۶۹ درصدی در صادرات ایران در اقلام ترجیح داده شده توسط اتحادیه اقتصادی اوراسیا از آبان ماه تا انتهای اسفند سال ۹۸ اطلاع داد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» در نشست نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال و صاحب نظر در زمینه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصریح کرد: این رشد نشان دهنده قابلیت این موافقتنامه برای کمک به توسعه صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.
وی با اشاره به اجرایی شدن موافقتنامه موقت ایران و اوراسیا و تاثیر آن بر توسعه تجارت دو کشور عنوان کرد: لازم است عملکرد این موافقتنامه در مدت اجرایی شدن آنرا بررسی و چالش ها و مشکلات و موانع اجرای آنرا احصا و راهکارهای عملی جهت توسعه و بهره برداری حداکثری از این موقعیت را با همکاری بخش خصوصی عرضه نماییم.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همینطور بر ضرورت توجه به ملاحظات و خصوصیت های موافقتنامه جهت برآورد آماری تاکید و عنوان کرد: اعلام آمارها بدون توجه به خصوصیت های لیست های کالایی مبادله شده منجر به برداشت های غیردقیق از عملکرد موافقتنامه می شود.
زادبوم تاکید کرد که آمارهای مربوط از این پس با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و توسط سازمان توسعه تجارت ایران عرضه خواهد شد.
وی به بعضی از موانع موجود برای توسعه تجارت با اوراسیا اشاره نمود و اظهار داشت: کاستی های در زمینه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و دریایی با برخی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود دارد و در این راستا مبحث تشویق و توسعه زیرساخت های تجاری در اولویت سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته است.
معاون وزیر صنعت همینطور به تشکیل کمیته کارشناسی مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره نمود و اظهار داشت: بزودی جلسات مربوط برگزار می شود.
در ادامه نشست، گزارش آماری عملکرد موافقتنامه توسط دبیر دفتر همکاری ایران و اوراسیا عرضه شد. مطابق برآورد آماری عرضه شده صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مدت اجرای موافقتنامه از آبان ماه تا انتهای اسفند ۹۸، ۶۹.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و صادرات در مورد اقلام مشمول تخفیف تعرفه، ۸۶ درصد افزایش نشان داده است.
بر اساس این گزارش ۴۹ درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه ای بر مبنای لیست اعطایی اوراسیا شده است. در مقابل در این مدت ۱۳ درصد از کل واردات ایران از اوراسیا مشمول اعطای تخفیف تعرفه به آن اتحادیه در قالب موافقتنامه بوده است.
همچنین در این جلسه، نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال در زمینه اجرای موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق مشترک ایران و روسیه و قزاقستان، نمایندگان اتحادیه ها و برخی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا نظرات و پیشنهادات خویش را در جهت رفع موانع توسعه تجارت با اوراسیا عرضه دادند.

گفتنی است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از سال ۲۰۱۵ تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران از آغاز تشکیل این اتحادیه مذاکرات با آن اتحادیه را جهت انعقاد موافقتنامه تجاری شروع کرد که نهایتا موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت ۱۳۹۷ به امضای طرفین رسید و از پنجم آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده است.

1399/02/23
13:53:20
5.0 / 5
2774
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور