پیشنهادهای كارشناسی برای نجات اقتصاد از كرونا

پیشنهادهای كارشناسی برای نجات اقتصاد از كرونا شمال صنعت: باتوجه به لطمه های اقتصادی كرونا، كارشناسان اقتصادی معتقد هستند كه ابتدا باید دولت هزینه های جاری خودرا كاهش بدهد و برای مقابله با این ویروس اجرای بودجه عمرانی كه امسال افزایش قابل توجهی یافته، چند ماه به تعویق بیفتد و یا اعتبارات طرح های بزرگ به این مساله اختصاص یابد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شیوع ویروس کرونا با خساراتی که به اقتصاد کشور به سبب تعطیل شدن یا کاهش فعالیت مشاغل و کسب وکارهای خرد و کلان وارد کرده، دولت را بر آن داشت تا ستاد اقتصادی تشکیل دهد که در آن به بررسی و حل مشکلات اقتصادی به وجود آمده برای کسب و کارها بعد از این ویروس بپردازد. از مهم ترین تصمیمات اتخاذ شده در این ستاد این بود که پرداخت اقساط تسهیلات سه ماهه پیش رو صاحبان کسب وکارهایی که بر اثر شیوع این ویروس از لحاظ درآمدی لطمه دیدند و همین طور تسهیلات قرض الحسنه تمام اشخاص بدون درنظر گرفتن جریمه ای به انتها دوره بازپرداخت، منتقل شد.
علاوه براین، امهال های مالیاتی برای پشتیبانی از مشاغل متضرر شده از کرونا در زمینه هایی همچون ارسال اظهارنامه، جلسات هیئت حل اختلاف برای اشخاص حقیقی و حقوقی، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای ۱۰ رشته شغلی لطمه دیده از کرونا و بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی اعمال شد.
همچنین، وام یک میلیونی از محل یارانه برای خانوارهای یارانه بگیر اختصاص یافت که تابحال طبق اعلام بانک مرکزی بیش از ۱۹ میلیون نفر خانوار این تسهیلات یک میلیونی را دریافت کرده اند.

نقش بودجه عمرانی در مقابله با کرونا
راه ها و پیشنهادهایی که بتوان اقتصاد را از کرونا نجات داد و یا از خسارت های این ویروس به اقتصاد کاسته شود، همچنان مورد توجه و بررسی کارشناسان اقتصادیست که یکی از کارشناسان اقتصاددان معتقد می باشد که با توجه به این که بودجه عمرانی سال جاری نسبت به سال قبل افزایش شایان توجهی یافته است، بهتر است که اجرای این بودجه به تعویق بیفتد و این میزان برای مقابله با کرونا و کاهش خسارت های اقتصادی آن صرف شود.
طبق لایحه بودجه ای که دولت برای سال جاری به مجلس ارائه کرد حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان از حدود ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی منابع عمومی را به بودجه عمرانی اختصاص داده و مابقی سهم هزینه جاری بود، اما در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس و نهایی شدن آن مشخص شد که از حدود ۵۷۰ هزار میلیارد تومان منابع عمومی، تا بیش از ۸۷ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی و حدود ۴۳۰ هزار میلیارد برای هزینه جاری اختصاص یافته است.
لازم به ذکر است که مبلغ ثبت شده برای بودجه عمرانی امسال نسبت به رقم پیشنهادی دولت، تا ۲۵ درصد افزایش دارد.
مستخدمین حسینی با اشاره به میزان بودجه عمرانی اختصاص یافته و تاکید براینکه دولت در هزینه های جاری صرفه جویی کند، اعلام نمود: برای بودجه عمرانی که معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان امسال درنظر گرفته شده؛ تعویق دو تا سه ماهه درنظر گرفته شود.
بگفته این اقتصاددان درست است که این اقدامات بر اقتصاد تاثیر خواهد گذاشت اما اولویت دولت باید سلامت مردم باشد تا مردم بتوانند کار کنند و تولید ناخالص داخلی را افزایش بدهند.

اعتبارات طرح های بزرگ به کرونا اختصاص یابد
علاوه براین، یک کارشناس اقتصادی دیگر معتقد می باشد که باید در این شرایط حساس قسمتی از اعتبارات طرح های بزرگ را به مقابله با کرونا یا جبران خسارات اقتصادی این ویروس اختصاص داده شود.
با این تعاریف، آنچه دراین زمینه حائز اهمیت می باشد عبور از این مرحله و جبران خسارات وارد کرده این ویروس بر بخش های مختلف کشور است تا بتوان در آینده با نیرو و سلامت بیشتر به فعالیت پرداخت و در پیشرفت کشور تاثیر گذار بود که دراین زمینه، باید دیدگاه ها و پیشنهادهای کارشناسان اقتصادی مورد توجه و بررسی قرار بگیرد.

منبع:

1399/02/13
23:49:33
5.0 / 5
2597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور