بورسهای جهانی روی دور تند صعودی

بورسهای جهانی روی دور تند صعودی شمال صنعت: بیشتر فاكتورهای بورسی در جهان با افزایشی محسوس بسته شدند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از رویترز، ویروس كرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می كند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان كماكان رو به افزایش است. با این وجود كاهش مرگ و میرها در ایتالیا و اسپانیا كه كانون های اصلی درگیر با كرونا در جهان هستند، خبر خوبی شمرده می شود. این دو كشور قرنطینه سراسری را بار دیگر تمدید كردند اما بعضی از كارهای تولیدی باتوجه به كاهش سرعت شیوع بیماری از سر گرفته شده اند.
بعضی از منابع خبری از بهبود شمار بالایی از بیماران مبتلا به كرونا در بیمارستانی در شهر شیكاگو بعد از استفاده از یك داروی جدید آگاهی داده اند و این مساله منجر به افزایش امیدواری ها نسبت به یافتن داروی قطعی مقابله با این بیماری شده است.
در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی كشورها برای اولین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از كارهای تولیدی در استان های مختلف از سر گرفته شده اما رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال برای اولین بار در نیم قرن اخیر منفی شده است. در اتریش و دانمارك نیز بخش قابل توجهی از ممنوعیت های كرونایی رفع شد. با این وجود برخی كشورها همچون نیوزلند گفته اند محدودیت ها به قوت خود باقی خواهند ماند.
دولت ژاپن از افت ۱۲ درصدی صادرات این كشور در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل آگاهی داده است.
در شرایطی كه معین نمی باشد بازگشت به كار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی كشورهای اروپایی خصوصاً در اقتصادهای بزرگ تر با كاهش محسوس روبه رو شده، خصوصاً در ایتالیا كه حالا میزان تولیدات صنعتی به كمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این كشور حدودا یك دهم نسبت به اندازه سال قبل خود كوچك تر خواهد شد.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی كرده است كه رشد اقتصادی امسال بیشتر كشورهای جهان تحت تاثیر شیوع ویروس كرونا و تعطیلی كسب و كارها منفی شود. بگفته صندوق بین المللی پول، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان منفی سه درصد خواهد بود كه بسیار پایین تر از متوسط رشد ۳.۳ درصدی پیش بینی شده در زمان قبل كرونا است.
آخرین بار در جریان ركود مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ متوسط رشد اقتصادی كشورها منفی و آن هم به تنها منفی ۰.۱ درصد رسیده بود و همین مساله نشان دهنده جدی بودن ریسك كرونا برای اقتصاد جهانی است.
ناریتا هایاكی، كارشناس بازار سرمایه در بانك میزوهو اظهار داشت: صندوق بین المللی پول پیش بینی كرده است اقتصاد جهانی با یك زمستان طولانی مواجه خواهد بود و این كاملا متفاوت از برآورد قبلی این نهاد است كه متوسط رشد سه ماهه اول سال را ۵.۸ درصد پیش بینی كرده بود.
تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان سبب شده است تا شركت های بزرگ از بانك ها و خودروسازها گرفته تا شركت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام كنند و خیلی از كسب و كارهای كوچك و متوسط نیز با خطر ورشكستگی و اخراج نیروهایشان مواجهند. در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیكاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.
اولیور جونز، كارشناس ارشد بازار در موسسه ' كپیتال اكونومیكس' اظهار داشت: ورود جدی بانكهای مركزی به بازار و خرید اوراق قرضه شركت هایی كه گرفتار مشكل مالی شده اند به آنها كمك كرده است تا حد زیادی از خطر ورشكستگی رها شوند.
باتوجه به محدود بودن ابزارهای در اختیار بانك مركزی اروپا پیش بینی می شود رشد اقتصادی كشورهای اروپایی با كاهشی محسوس همراه شود. بانك مركزی اروپا كه قبل از این به سبب نداشتن حضور پررنگ در بازارها با انتقادات شدیدی روبه رو شده بود، به زودی از اقدامات محرك خود رونمایی خواهدنمود با این وجود بین كشورهای عضو منطقه یورو سر راهكارهای مشترك اختلاف نظر زیادی وجود دارد.
تابحال بیش از دو میلیون و ۴۰۷ هزار و ۴۶۷ مورد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۱۶۵ هزار و ۷۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریكا با ۴۰ هزار و ۵۶۵ نفر، ایتالیا با ۲۳ هزار و ۶۶۰ نفر، اسپانیا با ۲۰ هزار و ۴۵۳ نفر، فرانسه با ۱۹ هزار و ۷۱۸ نفر و انگلیس با ۱۶ هزار و ۶۰ نفر بوده است.
بانك مركزی انگلیس به دنبال مشكلات مالی پیش آمده دولت اعلام نموده است كه بطور موقت مخارج دولت را تامین خواهدنمود. دولت انگلیس آخرین بار در بحران مالی سال ۲۰۰۸ مبادرت به استقراض مستقیم از بانك مركزی كرده بود و بیشتر بوسیله انتشار اوراق قرضه مبادرت به تامین مالی مخارج خود می كند.
مقرر است بانك مركزی انگلیس حدود ۲۰۰ میلیارد پوند منابع مالی در اختیار دولت قرار دهد اما دولت علاوه بر استقراض از بانك مركزی به عملیات انتشار اوراق قرضه در بازارهای مالی نیز ادامه خواهد داد. قبل از این نیز وزیر خزانه داری از برنامه ریزی برای رساندن میزان مخارج دولت به بالاترین سطح ۶۵ سال اخیر آگاهی داده بود. در فرانسه نیز دولت این كشور اعلام نمود اعتبار بسته حمایتی خود از اقتصاد در مقابل كرونا را ۱۰ میلیارد یورو دیگر می افزاید و به ۱۱۰ میلیارد یورو می رساند.
بورس آمریكا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۹۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۲۴۹.۴۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۶۸ درصد افزایش تا سطح ۲۸۷۴.۵۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی «نزدك كامپوزیت» با صعود ۱.۳۸ درصدی در سطح ۸۶۵۰.۱۴ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
از جانب دیگر بنظر می رسد كه انگلیسی ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این كشور نیز با درخواست ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به سبب شیوع ویروس كرونا مخالفت كرده است. مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر از انگلیسی ها خواسته اند به سبب شیوع كرونا، مهلت مذاكرات را تا آخر سال تمدید كنند.
هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاكره كننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی كشورش برای به اشتراك گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی آگاهی داده است.
انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۸۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۶.۹۶ واحد بسته شد.
شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با صعود ۳.۱۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۶۲۵.۷۸ واحدی به كار خود خاتمه داد و شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با جهش ۳.۴۲ درصدی در سطح ۴۴۹۹.۰۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۶۲ درصد بالا رفت و به ۶۸۷۵.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۶۶۹.۷۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۱۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۵۴.۰۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای كامپوزیت" افزایش ۰.۳۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۸۵۳.۷۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۲.۴۵ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۳۵۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
نفت
روند معاملات بازار نفت تحت تاثیر توافق كشورهای صادركننده نفت برای كاهش تولیدات نفتی قرار گرفت. در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشكه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۸.۸۸ درصد كاهش به ۱۴.۸۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۲.۹۶ درصدی به ازای ۲۷.۲۵ دلار در هر بشكه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۷۷.۶۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۶ درصدی به ازای ۱۵.۵۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/02/01
13:57:29
5.0 / 5
3054
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور